به گزارش پایگاه خبری ربیع، احادیث و روایات حاکی از آن است که حضرت مهدی(عج) از آغاز ظهور قیام می‌کنند و با ظالمان و قلدران به مقابله می‌پردازند. یکی از ویژگی‌های قیام جهانی آن حضرت، رویارویی و جنگ با کفار و مشرکان و مفسدان فی الارض است.
امام باقر علیه‌السلام در این زمینه می‌فرمایند: مهدی از این جهت با جدش محمد مصطفی صلی الله علیه و آله شباهت دارد که با شمشیر قیام می‌کند و دشمنان خدا و رسولش و زورگویان و طاغوتیان را به قتل می‌رساند و با شمشیر و ایجاد رعب و وحشت نصرت می‌یابد و یاری می‌شود و هیچ یک از پرچم‌هایش شکست‌خورده برنخواهد گشت.
قیام مهدی با سلاح است برای پاک‌سازی دنیا از لوث وجود ستم و چپاول و زورمندی و استعمار و استکبار تا انسان‌ها…طعم آزادی و برادری و صلح و دوستی را به معنای واقعی کلمه بچشند و دنیا برای همه امن باشد؛ نه اینکه عده‌ای به قیمت ناامنی دیگران فضا را برای خود امن کنند و دیگران را به جان هم بیندازند و بر همه حکومت کنند.
همچنین امام صادق علیه‌السلام در پاسخ ابوخدیجه که از ایشان درباره حضرت قائم سؤال کرده بود، فرمودند: «کلنا قائم بامر الله واحد بعد احد حتی یجی ء صاحب السیف فاذا جاء صاحب السیف جاء بامر غیر الذی کان.»
«همه ما یکی پس از دیگری قائم به امر خدا هستیم تا زمانی که صاحب شمشیر بیاید؛ پس آنگاه که صاحب شمشیر آمد، برنامه و دستوری غیر از آنچه بوده است به اجرا درمی‌آورد.»
با توجه به قیام عدل‌مآبانه اسلامی و انسانی آن بزرگوار به منظور برچیدن بساط ظلم و ستم و برقراری عدل و داد از یک سو و ظالمانه‌بودن استفاده از هر نوع سلاح‌ جنگی فعلی از سوی دیگر، معقول و پذیرفته نیست که حضرتش از سلاح‌های جنگی غیر از شمشیر و نیزه این‌چنینی استفاده کند و قطره خونی را به ناحق بریزد یا ظالمانه به جان و مال مردم آسیب رساند. به هر حال برای خداوند بسیار آسان است که حجتش امام زمان علیه‌السلام را بر دنیای کفر و استعمار و زور و قلدری مسلط و پیروز فرماید؛ آن‌چنان‌که دنیای کفر و ایمان به حیرت درآید و اسلام راستین هرچه سریع‌تر و گسترده‌تر در سراسر جهان به نمایش درآید و بساط ظلم و کفر برچیده شود.
آری در قرآن مجید آمده است: «کَمْ مِنْ فِئَهٍ قَلِیلَهٍ غَلَبَتْ فِئَهً کَثِیرَهً بِإِذْنِ اللَّهِ» (بقره: ۲۴۹)؛ در این آیه خداوند متعال خاطرنشان فرموده است چه بسیار گروه اندک که به اذن الهی بر گروه فراوان و رقم چند صد برابر یا چند هزار برابر چیره و پیروز شوند. نمونه‌های متعددش پیروزی‌های حیرت‌انگیز پیامبر گرامی اسلام بود که با نیروهای کم بر نیروهای چند برابری کفار و مشرکان پیروز شدند و بالاخره گسترش هرچه بیشتر اسلام و برچیده‌شدن بساط شرک و بت‌پرستی از صحنه حجاز و عربستان و بعدا دیگر مناطق و بلاد دور و نزدیک به حجاز. این پیروزی‌ها و دیگر پیروزی‌های مسلمانان در برابر قدرت‌های بزرگ ازجمله پیروزی انقلاب اسلامی نشان از آن دارد که حضرت مهدی(عج) با ۳۱۳ یار وفادار که هرکدام توانایی اداره حوزه‌ای از حوزه‌های مسئولیتی را دارند، می‌توانند جهان را از ظلم و جور به اذن الهی پاک و عدل و داد را به امامت حضرتشان برقرار کنند.