نجمه کریمیان

به گزارش پایگاه خبری ربیع، طی دهه اخیر ظرفیت پذیرش دانشجوی پرستاری در دانشگاه‌های دولتی و آزاد بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته است. دلیل آن را در کسب درآمد برای دانشگاه‌ها می‌توان دانست.

مسئولان مربوطه بدون در نظر گرفتن تبعات این افزایش ظرفیت اقدام به این کار نمودند که یکی از اثرات آن بیکاری ۱۰۰ هزار نیروی پرستاری است که چشم انتظار مجوز استخدامی هستند.

از طرفی سال‌هاست جامعه پرستاری با مشکل بزرگی دست و پنجه نرم می‌کند و آن هم کمبود شدید نیروی پرستاری است.

این کمبود باعث شده که پرستاران بازنشسته مجبورشوند اضافه کاری انجام دهند تا نیازهای بیمارستان‌ها تأمین شود.

کمبود پرستار در مراکز درمانی کشورظلم به بیماران و مراجعه کنندگان است و ارتباط مستقیمی با فوت بیماران در مراکز درمانی دارد چرا که پرستار خسته بر بالین بیمار حاضر می‌شود و بر کیفیت کار او اثر می‌گذارد.

با وجود اینکه معاون پرستاری وزارت بهداشت گفته مجوز استخدام ۳۰ تا ۵۰ هزار نفری از پرستاران در دستور کار وزارت بهداشت است ولی تاکنون خبری از نهایی شدن آن به گوش نمی‌رسد.

سوالی که در این رابطه ایجاد می‌شود این است که چرا دولت پیش بینی لازم را برای تأمین بودجه و استخدام پرستاران در نظر نمی‌گیرد؟

آیا دولتمردان اطلاع ندارند فشار کار مضاعف بر پرستار با از دست دادن جان یک بیمار همراه است.

متاسفانه آنچه که در این میان برای مسئولین اهمیت ندارد سلامتی بیماران است.

بحران دیگری که گریبان گیر جامعه پرستاری است موضوع مهاجرت آنها است که یکی از دلایل آن عدم به کار گیری پرستاران در مراکز درمانی است.

همچنین وضعیت مالی و معیشتی، نبود امنیت شغلی و نداشتن تسهیلات رفاهی، فرسودگی شغلی، و میزان بالای سختی کار از دیگر عوامل مهاجرت پرستاران است.

این در حالی است که مسئولان وزارت بهداشت خبر از اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری در شهریور ماه می‌دادند که هنوز خبری از اجرای آن نیست و پرستاران همچنان منتظر پرداختی‌های جدید خود هستند.

بحران کمبود پرستار آنچنان اهمیت دارد که بی توجهی به آن منجر به آسیب‌های بسیاری در حوزه درمان و سلامت کشور می‌شود. همه افراد وقتی مریض می‌شوند نیاز به توجه و رسیدگی دارند. با وجود کمبود پرستار بیمار به غیر از درد و رنج ناشی از بیماری خود باید رنج عدم رسیدگی به موقع توسط پرستار را تحمل کند.

بنابراین دولت بایستی از طرفی جلوی پذیرش بی حد و حساب متقاضیان پرستاری را بگیرد و از طرفی دیگر مجوز استخدامی را صادر کند. در صورت عدم اقدامات لازم در سال‌های آینده نظام سلامت قطعاً متضرر می‌شود.

نجمه کریمیان