به گزارش پایگاه خبری ربیع، دکتر مهدی تقوی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی (ره) در گفت‌وگو با خبرنگار کیمیای وطن، با بیان اینکه طرح بازار ثانویه ارز را پیش از این تجربه کرده‌اند، اظهار داشت: بچه کوچک که دستش به آتش خورده باشد، بار دوم دست نمی‌زند. مشکل ارز برای دفعه قبل که بالا رفت، چه بود؟ مربوط به صراف‌ها بود. صراف‌ها در مغازه خود می‌نشستند ارز نمی‌فروختند، بعد این ارز را به عده‌ای می‌دادند که آنها در خیابان می‌چرخیدند و قیمت ارز را تکان می‌دادند. آقای دکتر سیف گفت ما ارز را از طریق صرافی‌ها توزیع نکنیم، ارز را به بانک‌ها بدهیم و آنها ارز را بفروشند که این طرح خوبی بود، در حالی که پیش از آن صراف‌ها می‌گفتند نداریم و ارز را به عده‌ای می‌دادند و آنها گران‌تر به مردم می‌فروختند.
وی با اشاره به اینکه رئیس دادگستری تهران با من و دکتر راغفر و مهندس مظاهری تشکیل جلسه داد و از ما مشورت خواست، گفت: ما به او گفتیم به جای اینکه ارز را دست صرافی‌ها بدهند به دست بانک مرکزی بسپارند، بنا شد ارز از طرق شعب بانک‌ها خرید و فروش شود، دوباره نمی‌دانم چه شد که دلار ۱۲ هزار تومان شد. بانک مرکزی باید جلوی اینها بایستد.
دکتر تقوی ادامه داد: بانک مرکزی باید ارز را از طریق بانک‌ها توزیع کند و اصلا به صرافی‌ها ندهد؛ چون دیگر دلالی در آن میان وجود ندارد.
وی با مثال زدن دلار استرالیا گفت: ۲۳ اردیبهشت سال قبل قیمت فروش دلار استرالیا ۳۸۸۰ تومان بوده و اول مرداد امسال فروشش ۸۷۶۰ تومان شده است؛
یعنی بانک مرکزی هم وارد شد فرقی نکرد، یعنی در این فاصله بیش از صددرصد اضافه شده است. باید بنشینند چاره‌اندیشی کنند که ارز را چکار کنند.
وی خاطرنشان کرد: وقتی دلار گران شود همه چیز گران می‌شود، این عامل باعث می‌شود تورم دوباره بالا رود. آن موقع مثلا ده درصد حقوق‌ها را افزایش می‌دهند، در حالی که ۱۴ درصد تورم وجود دارد؛ بنابراین در موضوع ارز باید بنشینند یک فکر درست و حسابی بکنند که چکار باید کرد.
دکتر تقوی درباره آثار گرانی ارز بیان کرد: به هر حال وقتی قیمت ارز بالاتر برود واردات گران می‌شود، وقتی گران شد روی تراز پرداخت‌ها اثر می‌گذارد. تراز پرداخت دولت اگر کسری داشته باشد این کسری بیشتر می‌شود؛ بنابراین برای این مسائل، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد باید فکر کنند که چگونه می‌شود جلوی افزایش نرخ ارز را گرفت، یک دفعه تجربه کردند و نشد. گرانی ارز موجب کاهش شدید ارزش پول ملی و سقوط ارزش پول ملی می‌شود. باید یک گروه اقتصاددان بنشینند بررسی کنند
که چه عواملی ارز را به اینجا رسانده است و این را چگونه می‌توان پایین آورد.
وی درباره تئوری‌های افزایش نرخ ارز توضیح داد: یکی این است که تورم باید خیلی بالا رود و ارزش پول پایین بیاید و قیمت ارز بالا برود، یکی هم این است که دولت درآمد پولی ایجاد کند؛ یعنی بانک مرکزی پول چاپ کند و دولت خرج کند.
این استاد دانشگاه علامه طباطبایی درباره احتساب قیمت واقعی ارز، بیان نمود: برای این موضوع باید قیمت سال ۹۶ را گرفت و بعد بررسی کرد که از آن موقع تا حالا تورم ما بالا رفته است یا مقدار پولی که بانک مرکزی وارد جریان، چاپ و به اقتصاد تزریق می‌کند بالا رفته است؟
من فکر نمی‌کنم، مثلا تورم صددرصد که بالا نرفته است، یک جای دیگه باید جست‌وجو کنیم که قیمت ارز چرا اینگونه است.
وی در ادامه با ارائه راهکاری گفت: اول باید نرخ ارز را واقعی کرد، بعد ثبات داد. فرض کنید الان نرخ تورم ثبات دارد؛ اگر نرخ تورم بالا برود ارزش پولت پایین می‌آید و قیمت ارز بالا می‌رود. اگر بانک مرکزی پول زیاد چاپ کند دوباره پول ملی تزریق می‌شود و قیمت ارز بالا می‌رود، این‌ها همه درواقع عواملی هستند که اثر می‌گذارند. یکی هم نظریه پولی است که اگر پول زیاد چاپ کنید، قیمت ارز بالا می‌رود و ارزش پول ملی کم می‌شود.