به گزارش پایگاه خبری ربیع، خروج امریکا از برجام با بی‌عملی و بی‌تصمیمی اروپا مصادف شد یا بهتر است بگوییم اروپا محکوم به ادامه بازی در برجام بود. اما اروپا نقش پلیس خوب را آنقدر بد بازی کرد که در نهایت به کاهش تعهدات ایران منجر شد.

اردیبهشت سال گذشته که ترامپ به صورت یک‌جانبه از برجام خارج شد، اروپایی وعده دادند تا با راه‌اندازی سازوکاری، تجارت بین ایران و اروپا را در برابر تحریم‌های آمریکا مصون کنند.

آنها در ابتدا طرح کانال ویژه مالی(SPV)  را ارائه کردند اما بعد از ۹ ماه وعده‌های پیاپی در نهایت، در بهمن ماه ۹۷ سازوکار دیگری را به عنوان بخشی از اس پی وی به اجرا درآوردند. به عبارت دیگر این سازوکار جایگزین اس پی وی شده بود. اروپا از این سازوکار به عنوان “اینستکس” یاد کرد. باید گفت اینستکس بانک محسوب نمی‌شود و یک «شرکت تسویه مالی» است. به عبارت دیگر، این شرکت وظیفه تسویه حساب بین شرکت‌های ایرانی و اروپایی که قصد صادرات و واردات به یکی از دو مقصد را دارند، به عهده خواهد داشت.

اروپا با اجرایی شدن گام دوم کاهش تعهدات ایران، خیز بلندی برای اجرایی کردن اینستکس برداشت اما رئیس این سازوکار مالی چندی پیش استعفا داد. این تحول به ویژه از نظر زمانی حائز اهمیت است زیرا اروپایی‌ها سعی دارند که این سازوکار پرداختی موسوم به اینستکس را هر چه سریع‌تر عملیاتی کنند تا مانع از تهران در عمل به تهدیدهای بعدی اش در رابطه با عقب‌نشینی تدریجی از توافق هسته‌ای شوند.

اروپا توان حمایت از برجام را ندارد و این را بارها ثابت کرده است. اروپا در حمایت از برجام از آنقدر که از خشم و اخم آمریکا می‌ترسد از بدنامی و توصیف نالایق در حاشیه برجام هراس ندارد. جمهوری اسلامی نیز دیگر وعده‌های اروپا را جدی نمی‌گیرد چرا که از آغاز مشخص بوده است اروپادر برابر ترامپ همچون موشی است که نمی‌تواند استقلال داشته باشد.