به گزارش پایگاه خبری ربیع، در روزهای گذشته وزیر امور خارجه اعلام کرد به برجام بر می گردیم. اما این برگشت بدون شرط نخواهد بود و آنچه در قبل مطرح بود بطور قطع و یقین پابرجاست. در این دور از مذاکرات برجامی پیبندی به اصول انقلاب و رعایت مصالح کشور و مردم در راس خواهد بود. ایجا و این بار کسی معتقد نیست باید کوتاه آمد بلکه باید ظلم نشنید و از حقوق ملت بزرگی به عظمت ملت ایران نگذشت از طرفی ملت ما حاضر به ظلم کردن نیز نیست پس دیدن حقوق طرفین و احترام متقابل و پا را از گلیم خود درازتر نکردن بسیار مهم خواهد بود اگر طرفهای ما که جمعا یکی با یک نظر هستند بخواهند پا را از گلیم خود درازتر کنند و به مسئل غیر از برجام بپردازند ترک میز مذاکره یک ضرورت خواهد بود چون اینگونه موارد فقط وقت کشی و حاشیه سازی برای انحراف افکار عمومی ملتهاست! اینجا تیم مذاکره کننده باید مراقبت کند که دشمن نتواند مظلوم نمایی کند و تهمت و افتراهای جدید به ایران مظلوم اما قوی و مقتدر بزند؟ از قبل از انتخابات آمریکا و روی کار آمدن بایدن، جریانهای سیاسی داخلی و خارجی حدس و گمانهای مختلفی را در مورد برگشت آمریکا به برجام و برگشت ایران به تعهدات برجامی در فضای رسانه ای و مجازی آغاز شد و دامنه آن با انتخاب بایدن شدت گرفت. بلاخره این عملیات تبلیغاتی و هجمه رسانه ای و جنگ روانی در روز یکشنبه ۱۹ بهمن ماه نقش برآب و تعیین تکلیف شد! رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از فرماندهان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش به مناسبت بیعت تاریخی همافران با امام خمینی(ره) در ۱۹ بهمن ۵۷ در بخشی از بیانات خود، سیاست قطعی، غیرقابل بازگشت

 

و عدول‌ناپذیر جمهوری اسلامی درخصوص برجام را که مورد اتفاق همه مسئولان کشور است را به این شکل بیان کردند: «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی خود برگردد باید آمریکا تحریم‌ها را در عمل و نه با زبان و یا روی کاغذ، کلاً لغو کند، آن‌گاه پس از راستی‌آزماییِ صحت لغو تحریم‌ها، جمهوری اسلامی به تعهدات برجامی خود باز خواهد گشت».  بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص سیاست جمهوری اسلامی علاوه بر کشیدن خط بطلان بر عملیات روانی رسانه‌ای پیچیده‌ای آمریکا و برخی از مقامات کشورهای اروپایی که در روزهای اخیر پیرامون موضوع برجام به راه انداخته بودند، به عنوان فصل‌الخطاب و تعیین قطعی و برگشت‌ناپذیری سیاست برجامی جمهوری اسلامی بود.

به بیان رهبری فرزانه شرط اصلی برگشت به برجام لغو عملی تحریم هاست، کسانی که از ایران می خواهند به برجام برگردد باید از آمریکا بخواهند عملا دست از تحریم ها بر دارد و خودشان نیز تحریم های غیر قانونی آمریکا را تبعیت نکنند.

رهبر انقلاب اسلامی در استدلالی منطقی و واضح تأکید فرموده اند: «طرفی که حق دارد برای ادامه کار برجام شرط بگذارد، جمهوری اسلامی ایران است، چرا که از اول به همه تعهدات برجامی خود عمل کرد ولی آنها تعهدات خود را نقض کردند». این در حالی بود که اعضای سیاست خارجی و امنیت ملی دولت دموکرات بایدن، با شرط ‌گذاری برای جمهوری اسلامی، هرگونه تصمیم‌گیری آمریکا درباره برجام را منوط به بازگشت تهران به محدودیت‌های مفاد برجام کرده‌اند. درواقع بایدن که قبل از انتخابات منتقد اقدامات ترامپ و سیاست فشار حداکثری دولت او بود و آن را رویکردی پرهزینه برای آمریکا می‌دانست، ظاهرا علاقه‌ای به بازگشت از مسیر رفته ترامپ در مقابله با ایران ندارد؛ چراکه دولت بایدن امیدوار است با ادامه دادن این مسیر علاوه بر کسب امتیازات بیشتر از جمهوری اسلامی در مذاکرات احتمالی، سیاست خارجه خود در مقابل ایران را از صفر شروع نکنند.

با توجه به اینکه در شرایط کنونی و براساس یک تجربه تاریخی و البته پرهزینه، ضرورت رفع تحریم‌ها و همچنین راستی‌آزمایی آن از سوی ایران به لحاظ منطقی و رسانه‌ای در افکار عمومی داخلی و بین‌المللی از پشتوانه قوی برخوردار است، هرگونه اظهارنظر و تفسیری که برخلاف راهبرد  مشخص شده  و واضح رهبر معظم انقلاب باشد را می‌توان خلاف مصالح ملی دانست. این درس و نکته مهم باید مورد توجه دستگاه دیپلماسی کشور و تیمی که قرار است مذاکره کند باشد و نصب العین قرار گیرد و البته این بار بهیچ وجه به نباید بقول آمریکایی ها و اروپایی ها اعتماد کرد مگر اینکه تضمین لازم گرفته شود نه اینکه ساده انگارانه گفته شود قول فلانی امضای عملی است؟!

باید مراقب بود که آمریکا برای یافتن فرصتی به‌منظور تمرکز بیشتر، ایران را درگیر موضوعاتی سطحی و کم‌ارزش کنند.

با نظر به آشکار شدن مواضع مقامات دولت بایدن که تلاش می‌کنند برجام را با حفظ تحریم‌ها حفظ کنند و از رفع تحریم‌های ظالمانه شانه خالی کنند، این امر ممکن است همان‌گونه که رهبرمعظم انقلاب تاکید داشتند «به ضرر ایران هم باشد» و فرصت پیش آمده به تهدید دیگری مثل خود برجام تبدیل شود. چراکه برجام بدون برداشتن تحریم‌ها «خسارت محض» است. با این وجود لغو همه تحریم‌ها علاوه بر یک مطالبه ملی، مسئولیتی قانونی بر اساس مصوبه مجلس و از آن مهم‌تر سیاست تبیین شده از سوی رهبر معظم انقلاب است که می‌بایست مسئولان دستگاه دیپلماسی کشور بر طبق آن بدون داشتن دیدگاه دیگرعمل کرده و از هرگونه اقدام دیگر اجتناب کنند، چرا که دیگر مردم ایران با شناخت ماهیت دشمن در برابر هرگونه عملیات روانی  رسانه‌ای پیرامون برجام واکسینه شده‌اند و انتظار دارند دولت جدید تاثیری از فضاهای رسانه ای دشمن نپذیرند و فقط و فقط منافع ملی کشور را در نظر گیرند و عزت و اقتدار ملت ایران را پاسداری کنند.