به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از  فارس از سنندج، بهمن مرادنیا عصر امروز در جلسه اصلی کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان که در سالن شهدای گمنام استانداری برگزار شد، اظهار کرد: با وجود مصوبه شورای تامین در بحث بلامانع بودن تردد دام در درون استان در برخی شهرستان‌ها مانند بیجار با مشکلات و موانعی مواجه بوده‌ایم.

استاندار کردستان تصریح کرد: چیزی که توسط شورای تامین مصوب می‌شود باید ملاک عمل مسوولان در کل استان باشد.

مرادنیا تصریح کرد: اینکه دادستان در بیجار مدیر دامپزشکی را با وجود این مصوبه تهدید به بازداشت کند قابل قبول نیست، آنچه در شورای تامین تصویب می‌شود باید اجرا شود.

وی اظهار داشت: الان در برخی شهرها افرادی مشغول خرید گندم هستند اگر الان کاری نکنیم سه ماه آینده نمی‌توانیم کاری انجام دهیم.

استاندار کردستان اضافه کرد: قیمت خیلی بالاتر از خرید تضمینی گندم می‌کنند حتما برنامه‌ای برای قاچاق گندم و یا آرد دارند لذا باید از همین الان نسبت به شناسایی و ممانعت از آنها اقدام شود.

مرادنیا با تاکید بر حساسیت هرچه بیشتر جهاد کشاورزی برای رصد و مقابله با افراد سودجو در این حوزه، گفت: مکاتباتی در این راستا با رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان انجام داده‌ایم و انتظار داریم هرچه زودتر در این راستا اقدامات لازم انجام شود.

وی با بیان اینکه ما هنوز نتوانسته‌ایم با ریشه‌‌یابی به صورت عمیق با موضوع قاچاق در استان برخورد کنیم، گفت: باید تماما چشم و گوش برای برخورد با قاچاق باشیم.

استاندار کردستان افزود: با توجه به تحریم‌هایی که بر کشور حاکم شده باید بیش از اینها برای مقابله با قاچاق کالا و ارز مقابله و در گلوگاه‌ها با جدیت هر چه بیشتر با این معضل که امروز دامنگیر شده و اقتصاد و معیشت مردم را با مشکل مواجه کرده است، برخورد شود.

مرادنیا اضافه کرد: نباید تولیدکننده در کشور را نادیده بگیریم بلکه باید راهکارهای لازم برای رونق تولید و توسعه اشتغال اندیشیده شود.

استاندار کردستان افزود: متاسفانه همه را با یک چوب می‌زنیم و همه را قاچاق می‌دانیم در حالیکه باید به تولیدکننده توجه جدی داشته باشیم.

مرادنیا بازنگری تعرفه‌های محصولات مختلف را ضروری دانست و گفت: ما نمی‌توانیم مرزها را که ببندیم باید با حمایت و توجه به تولیدکنندگان و شناسایی افرادی که در حوزه قاچاق نقش جدی دارند در راستای مقابله با این پدیده شوم به صورت جدی گام برداریم.

وی خاطرنشان کرد: هنوز موفق نشده‌ایم عوامل اصلی و کسانی که نقش تعیین کننده‌ای در امر قاچاق در استان دارند شناسایی و با آنها برخورد کنیم.

وی در ادامه گفت: بازگشایی مرز سیرانبند بانه در سفر رییس جمهور نهایی خواهد شد اما یکی از اصلی‌ترین مشکلات ما در مرز بیگانگی‌ دستگاه‌های متولی در این حوزه با یکدیگر است.

استاندار کردستان تصریح کرد: چرا باید موضوع قاچاق فقط در مرزهای کردستان باشد در سایر استان‌ها که با قاچاق هم‌دستی نمی‌کنند متاسفانه در استان ما هر دستگاهی تنها دنبال تحقق و اجرای قوانین خود است.

مرادنیا افزود: ۷ میلیارد دلار مبادلات مرزی در مرز باشماق انجام می‌شود، باید هدف‌گذاری ما افزایش این میزان باشد ولی به نحوی عمل می‌کنیم که هر روز شاهد کاهش هستیم.

وی خاطرنشان کرد: کسی که متوجه نیست چه رفتاری با تاجر و صادرکننده داشته باشد به راحتی می‌تواند مانع رونق و توسعه صادرات در مرز شود.

استاندار کردستان افزود: بر اساس قانون، کنترل صادرات و واردات در مرز به عهده گمرک است و غیر این اگر قانون و مقرراتی است باید از سوی وزیر اعلام شود.

مرادنیا اظهار کرد: کم‌توجهی به قانون و اعمال نظر شخصی بزرگترین آسیب را به این حوزه وارد کرده است.

وی گفت: زندگی روزمره مردم نباید با اعمال نظر و سلیقه‌های شخصی دچار مشکل شود، اگر دچار مشکل کنیم باید انتظار مسائل اجتماعی، قاچاق و خیلی چیزها را داشته باشیم، تکلیف باید در مرز مشخص شود.

استاندار کردستان عنوان کرد: باید شناسایی عوامل اصلی قاچاق اولویت باشد، اگر خود را به جلسات خلاصه کنیم خروجی چندانی نخواهیم داشت.

مرادنیا با بیان اینکه باید می‌توانیم را به اثبات برسانیم، اظهار کرد: این توانستن به حرف و جلسه تحقق پیدا نمی‌کند.

انتهای پیام/۲۳۳۰/۷۱