به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس از شهرستان نوشهر، سعید نمکی عصر امروز در حاشیه سفر به شهرستان‌های  نوشهر و چالوس در جلسه شورای اداری سه شهرستان منطقه با اشاره به اینکه در زمینه سلامت کاملاً از دنیا بی‌نیاز هستیم، اظهار کرد: در برخی دیگر از امور با کوچک‌ترین تغییرات نیازمند مراقبت‌های ویژه هستیم و این نشان می‌دهد که اگر در همه عرصه‌ها پس از انقلاب رشد داشتیم، در عرصه نظام سلامت مرگ‌ومیرها نیز کاهش یافته است.

بهتر شدن وضعیت منابع تخصیصی بهداشت و درمان

وی درباره توسعه زیرساخت‌ها در حوزه نظام سلامت، افزود: پوشش واکسیناسیون در سال‌های قبل از انقلاب، ۲۵ درصد بود ولی امروز به حدود ۱۰۰ درصد رسیدیم و مرگ و میر اطفال به ازای هر هزار تولد به طور میانگین بیش از ۱۲۰ نفر بود ولی امروز به کمتر از یک دهم رسید.

وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در حال حاضر ۶۶ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در کشور داریم، تصریح کرد: مازندران امروز، با مازندران ۳۰ سال قبل کاملاً متفاوت است و تحولات شگرفی در بهداشت و درمان این استان رخ داده است.

وی با اشاره به اینکه وضعیت منابع تخصیصی به حوزه بهداشت و درمان نسبت به سال قبل بسیار بهتر است، عنوان کرد: طرح نظام سلامت به عنوان یک طرح موفق در کاهش پرداخت از جیب بیمار، توسعه زیرساخت‌های موردنیاز نظام سلامت به ویژه در زمینه درمانی، ماندگاری پزشک و کادر پزشکی در نقاط محروم، رسیدگی خاص به بیماران صعب‌العلاج کارهای بزرگی صورت گرفت هر چند نقاط منفی هم داشت.

قطار طرح تحول را متوقف نخواهم کرد

وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه آنهایی که بر طرح تحول نظام سلامت تاختند دو گروه بودند، گفت: گروهی که بر هر کار مثبت این دولت مظلوم می‌تازند و گویی غیر از این، نگاه دیگری ندارند گروهی هم که نقدهای کارشناسانه و منصفانه داشتند و نقدشان وارد بود که از جمله آن نیازمندی ز به زیرساخت‌ها قبل از اجرای آن بود.

نمکی با تأکید بر اینکه من قطار طرح تحول را متوقف نخواهم کرد بلکه در طول مسیرش، آن را تعمیر خواهم کرد، اظهار کرد: به دنبال رفع نواقص و تقویت نقاط طرح نظام سلامت هستم و به نقاط کمتر برخوردار نیز به شکل ویژه‌ای رسیدگی کنم.

وی با اشاره به اینکه مصمم هستیم سه بسته را در راستای نظام سلامت بازنگری کنیم، تصریح کرد: کاهش پرداختی از جیب بیمار را به هیچ وجه اضافه نخواهیم کرد و بلکه حتی به دنبال کمتر کردن آن نیز هستیم و سپس اینکه بیماران خاص و صعب‌العلاج به طور ویژه مورد حمایت قرار خواهند گرفت تا در این نوسانات و طوفان‌های اقتصادی دچار آسیب نشوند و در نهایت در زمینه ماندگاری پزشک در مناطق کم برخوردار تلاش کنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: باید برای ماندگاری پزشکان در مناطق کم برخوردار ایجاد انگیزه کنیم که طرح آن در حال اتمام است.

نمکی درباره طرح ملی کنترل فشار خون، افزود: استان مازندران یکی پیشقراوالان این حرکت بزرگ ملی است و در این طرح قرار بود ۲۰ میلیون جمعیت هدف را پایش کنیم اما با تلاش‌های صورت گرفته موفق اندازه‌گیری فشار خون تعداد ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار شدیم و ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار افراد جدید دارای فشار خون که خودشان هم خبر نداشتند و ۱۰ میلیون نفر نیز در آستانه ابتلا به فشار خون شناسایی شدند.

وی بیان کرد: با اجرای این طرح و اقدامات پیشگیرانه، در آینده بار سنگینی از نظام سلامت در C.C.U و I.C.U و در بخش‌های دیالیزی از این جمعیت هدف کاسته خواهد شد.

وجود داشتن مشکلات حوزه بهداشت روان

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه یکی از معضلات کشور ما، بهداشت روان است به ضجه‌ها و فریادهای دختر چالوسی که در راهروی بیمارستان شهید بهشتی نوشهر، گفت: قسمت عمده رنج‌های این دختر از روح او است و متأسفانه از این دست افراد کم هم نداریم و مشکلات در این حوزه بسیار بالا است.

وزیر بهداشت و درمان درباره علت وجود مشکلات بهداشت و روان در جامعه، تصریح کرد: فضای ناشاد جامعه عامل بروز چنین وضعیت‌هایی است و عده‌ای هم به این موضوع دامن می‌زنند و معلوم نیست چه جریان فکری وجود دارد که به گریستن مردم بیشتر دل بسته‌اند.

وی با بیان اینکه برای حل مشکلات بهداشت و روان جامعه برنامه ‌داریم، افزود: جمعیت سالمند کشور ما در حال افزایش است و باید برای آن حتماً برنامه‌ریزی داشته باشیم زیرا پیران افسرده، پیران پر هزینه است.

نمکی با اشاره به اینکه مازندران در سیستم پزشک خانواده و نظام ارجاع پیشتاز است، گفت: مرکز آموزش عالی پزشکی غرب مازندران در قالب دانشکده یا دانشگاه مورد تصویب وزارت بهداشت قرار گرفت و قطعاً ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه احداث ساختمان بیمه سلامت نوشهر را پیگیری خواهیم کرد، اظهار کرد: افزایش طبقه در ساختمان در حال احداث اورژانس نوشهر برای بخش دیالیز حتماً انجام خواهد شد و احتیاجات بخش اورژانس هم تأمین می‌شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: یک‌دستگاه آمبولانس به کلاردشت اختصاص می‌یابد و مرکز اورژانس بخش کجور نیز مورد تصویب قرار گرفت و به زودی راه‌اندازی خواهد شد.

انتهای پیام/ ۸۶۰۱۹/ج/ق