به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از  فارس از پلدختر، ابراهیم بازیان در بازدید از مناطق سیل‌زده لرستان با اشاره به خسارت سیل به منازل، منابع و زیرساخت‌ها گفت: مددجویان تحت حمایت این نهاد در ۱۴ استان آسیب‌دیده که بیشترین آسیب‌ها مربوط به لرستان و خوزستان است.

 وی با اشاره به خسارت‌های وارده به منازل مسکونی مددجویان تحت حمایت استان لرستان گفت: با توجه به بررسی و کارشناسی به عمل‌آمده تا کنون ۵ هزار واحد آسیب‌دیده که از این تعداد ۱۵۰۰ واحد تخریب کامل و ۳ هزار و ۵۰۰ واحد نیاز به تعمیرات دارد.

مدیرکل تأمین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد با اشاره به ادامه ارزیابی کارشناسان این نهاد در روستاهای فاقد راه گفت: بررسی‌ها در زمینه آسیب ساختمانی ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به خسارت سیل در استان‌های شمالی کشور نیز گفت: هر چند گزارش‌ها فعلاً قطعی نیست و راه زمینی بعضی روستاها هنوز بسته است اما پیش‌بینی می‌شود بیش از ۳۰ هزار واحد مسکن مدد جویان کشور مورد آسیب و تخریب قرار بگیرد که از این تعداد ۲۰ هزار واحد تعمیرات جزئی و حمام و سرویس بهداشتی، دیوارهای حائل و… است و ۱۰ هزار واحد هم باید مورد تخریب و بازسازی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در استان‌های شمالی مثل خراسان شمالی، مازندران و گلستان، کار تعمیرات را شروع و از مرحله ارزیابی نیز عبور کرده‌ایم اظهار امیدواری کرد: ظرف هفته آینده نیز تعمیرات در لرستان آغاز شود.

مدیرکل تأمین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد به در مسیر رودخانه بودن بعضی منازل اشاره کرد و با بیان اینکه این سیل عبرتی شد تا مدیران شهری و برنامه ریزان در بحث جابه‌جایی این منازل اقدام جدی انجام دهند، گفت: به‌محض جابه‌جایی و تثبیت مکان منازل مسکونی تخریبی، کمیته امداد آمادگی دارد آن ۵ هزار واحد را که بیش از یک هزار و ۵۰۰ واحدش ساخت منازل شهری و روستایی بود، انجام دهد.

وی افزود: برنامه زمانی ما ۳ الی ۹ ماهه است و بخشی که مربوط به تعمیرات است را زی ۳ ماه در کل کشور انجام می‌دهیم و بخشی که مربوط به احداث منازل شهری و روستایی است حداکثر ۳ الی ۶ ماه یعنی تا قبل از دی‌ماه، انجام می‌گیرد و از تسهیلات و بلاعوض دولت نیز به نحو مناسبی استفاده می‌کنیم و کمک‌های مکمل را هم برای تکمیل و تجهیز ساختمان مددجویان خواهیم داشت.

وی افزود: در بحث اسکان موقت مدد جویان هم بر حسب تدابیر استانی، اگر نیاز به اسکان موقت باشد، تا آماده شدن ساختمان مسکونی، همکاری لازم را خواهیم داشت.

انتهای پیام/ن