صبح شنبه این هفته اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به برخی نقاط ضعف و قوت طرح های عمرانی بزرگ شهر سخنان خود را آغاز کردند.

بازدید از طرح های بزرگ عمرانی شهر

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در نطق پیش ازدستور خود در جلسه علنی این هفته شورای اسلامی اصفهان گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار ائمه جمعه بیانات مهمی در باب انتخابات به ویژه رعایت حقوق مردم و حق الناس در انتخابات ارائه فرمودند که به خلاصه­ای از آن اشاره می­کنیم. موارد زیادی در مورد حق‌الناس بیان شده مانند احترام به جان و مال مردم به این معنا که به جان و مال مردم ضرر نرسانیم و کاری نکنیم که ضرری به جان مردم وارد شود یا دیگران از رفتار ما آسیب ببینند. احترام به آبروی مردم هم از موارد حق‌الناس است، بنابراین باید از هر کاری که سبب هتک حرمت دیگران می‌شود، پرهیز کرد و رعایت نکردن حق‌الناس سبب گرفتاری در دنیا و عذاب در آخرت می‌شود.

رضا امینی افزود: از حوزه عمران شهرداری و معاون اداری مالی و مدیریت امور مالی شهرداری تشکر می­کنم طی بازدید سه ساعته­ای که روز گذشته از طرح­های بزرگ عمرانی میدان استقلال، میدان ۲۵ آبان، تقاطع اشکاوند، میدان آزادی و سالن همایش­های بین المللی آیت الله خامنه­ای داشتیم، شور و نشاط در کارگاه­ها مشهود بود که از تمام دست اندر کاران تقدیر و تشکر می­کنیم.

امینی تصریح کرد: نظارت بر ساختمان­هایی که در معابر اصلی اقدام به ساخت می کنند و بدون پوشش مناسب ماه­ها سیما و منظر شهری را به شکل نامطلوبی تبدیل می­کنند، موجب نارضایتی مردم می­شوند که باید از طریق حوزه­های معاونت شهرسازی و خدمات شهری مورد بازنگری جدی و برنامه ریزی مناسب قرار بگیرند. بعضا ساختمان­های شهر سال­ها است به نمادهای زشتی تبدیل شده و مردم مجبورند مناظر زشت آن را تحمل کنند.

وی افزود: خدمات شهری، شهرسازی و سازمان زیباسازی باید به صورت جدی در این زمینه وارد شوند و خصوصا برای ایام نوروز برنامه جامعی برای زیبا سازی محیط های کارگاهی سطح شهر فراهم و به اجرا درآورند.

ایجاد شبکه فاضلاب شهری در اصفهان ضروریست ،شبکه فاضلاب اصفهان سال­ها است که در چار فرسودگی شده و هر از گاهی گوشه­ای از شهر با مشکل جدی مواجه می­شود.

خیابان بزرگمهر  ابتدای خیابان کسری در سال های گذشته بارها و بارها شکافته شده و مورد ترمیم قرار گرفته و هر روز نیز احتمال اشکالات جدیدی وجود دارد.

مدتی قبل نیز خیابان شیخ صدوق به مشکل مشابهی برخورد کرد و امروز هم در خیابان شیخ بهایی مشکل ایجاد شده است، امیدواریم پیش از اینکه شهر با مشکل جدی دیگری مواجه شود، مسئولان مربوطه با حمایت دولت نسبت به پیش بینی شبکه جدید فاضلاب شهری اقدام کنند.

 

 

 

 

 صرفه جویی در هزینه ها در سازمان میراث فرهنگی

 

عضو کمیسیون شهرسازی، معماری، عمران و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان ضمن تشکر از شهردار اصفهان و معاونین و مدیران شهرداری به جهت ارائه برنامه اصفهان ۱۴۰۰ ، گفت:  امیدوارم که در محقق کردن این برنامه موفق باشند.

نور‌الله صلواتی در ادامه بیان کرد: از تمام دست‌اندرکاران از مدیریت استان و مدیریت شهر و مسئولان میراث فرهنگی تشکر می‌کنیم و به مجریان ذی‌ربط که در این شرایط تمام امور هماهنگ است خسته نباشید عرض می‌کنیم و می گویم باید حداکثر بهره‌برداری را داشته باشند.

صلواتی تاکید کرد: مدیریت و کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی باید مقداری در صرف هزینه‌ها توجه و دقت ویژه‌ای داشته باشند، در شهرداری کسب درآمد بسیار مشکل و همراه با عوارض خاص خودش است و قاعدتاً باید در هزینه کردن آنها نهایت صرفه‌جویی را به عمل آورد و در صدور دستورالعمل‌ها و نسخه‌های خود را برای مترو معتدل‌تر و خداپسندانه‌تر صادر کنند.

وی گفت: به صورت قطعی راه‌های بهتر و منطقی‌تر می‌تواند باشد و خدای نکرده تلافی عملکرد گذشته تداعی نباشد، با توجه به اجرایی نیم قرن در امور عمرانی استان و شهر عرض می‌کنم که می‌توان با طراحی‌های مناسب‌تر و اقتصادی‌تر و با رعایت مهندسی ارزش به خواسته‌های اصلی رسید.

عضو کمیسیون شهرسازی، معماری، عمران و خدمات شهری شورای اسلامی شهر با اشاره به این که معضل آلودگی هوا هنوز بر سر شهر ما مانده است، گفت: از استاندار درخواست می‌کنم که دستوری را برای الزام بازرسی و معاینه فنی خودرو‌های دولتی، نظامی و اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های سرویس کارخانجات، ادارت و دانشگاه‌های استان صادر کنند که قطعاً اگر شهروندان مشاهده کنند که خودروهای دولتی، نظامی و شهرداری هم مانند آنها ملزم به معاینه فنی هستند رغبت بیشتری به معاینه فنی خودرو‌ها نشان می‌دهند.

نورالله صلواتی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: رکود اقتصادی در کشور قابل انکار نیست و شهر اصفهان هم قاعدتاً از کشور تاثیر می‌گیرد و این موضوع بر شهر نیز اثر می‌گذارد. لذا پیشنهاد می‌کنم که لایحه‌ای از سوی شهرداری برای طراحی مکانیزم‌های درآمد پایدار در شهرداری به شورای شهر ارائه شود، این درآمدهای پایدار در تمام حوزه‌ها می‌تواند محقق شود.

صلواتی بیان کرد: با توجه به اختیار شورای اسلامی شهر در تعیین عوارض محلی به نظر بنده با طراحی مناسب و تدریجی می‌توان درآمد شهرداری‌ها را از تراکم‌فروشی تفکیک کرد.

 شهر اسلامی شهری امن، توسعه یافته است

نایب رییس کمیسیون شهرسازی، معماری، عمران و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان ویژگی های شهر خلاق اسلامی گفت: شهر اسلامی واژه‌ای است که پس از گسترش دین اسلام مورد نظر اندیشمندان، جامعه شناسان، فیلسوفان و متکلمان قرار گرفته است، همواره انسان به دنبال ایجاد یک شهر بهشتی در زمین خاکی بوده است.

محمدرضا فلاح  افزود: شهر اسلامی به دنبال انتظام و تعادل بین مجموعه عناصر تشکیل‌دهنده جامعه شهری و ایجاد توازن و هماهنگی در عموم ساختارها، رفتارهای افراد و سامانه های شهری است تا در سایه تعالیم آسمانی، آرامش و آسایش توام با تسخیر طبیعت و شکوفاترین شهروندان را در زیستگاهی آباد و خدامحور تربیت کند، شهر اسلامی شهری امن، توسعه یافته، خلاق، هوشمند، نوآور، حافظ محیط زیست، زیبا، پاک و آبادانی و عمران است.

فلاح تاکید کرد: شهر اسلامی شهری با حاکمیت دین و قوانین الهی در سه قلمرو اقتصادی، کالبدی و اجتماعی است که سبب رشد و شکوفایی شهروندان و ساکنان آن می‌شود و بستری برای تعالی انسان است، اگر خلاقیت و هوشمندی و علم و دوستدار کودک بودن و زیبایی را از شهر اسلامی جدا کنیم، شهر اسلامی چیزی جز مسجد، گنبد،  مناره، حسینیه، تکیه و نمادهای مذهبی نخواهد بود.

نایب رییس کمیسیون شهرسازی، معماری، عمران و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: در سال ۸۸ به همت شهرداری اصفهان، همکاری و همراهی حوزه علمیه و دانشگاه اصفهان و مدیران استان، دبیرخانه دائمی شهر اسلامی تشکیل شد تا مطالبات و منویات رهبر معظم انقلاب را در تحقق شهر اسلامی پیگیری و محقق کند. اقدامات خوبی نیز در این زمینه صورت گرفته اما متاسفانه با تغییر مدیریت، دبیرخانه شهر اسلامی که افتخاری برای شهر اصفهان محسوب می‌شد، تعطیل شد.

محمدرضا فلاح تصریح کرد: از شهرداری که براساس برنامه پنجم توسعه و در راستای دست‌یابی به سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ و برنامه راهبردی ۱۴۰۰ شهر و تحقق یکی از محورهای آن که اصفهان را با صنعت شهر اسلامی که مهد عالمان و نخبگان، مسجد محور، الهام بخش و مظهر تمدن نوین اسلامی است معرفی می‌کند، خود را به سیاست هویت اسلامی، ایرانی پایبند می‌داند و با توجه به ارزش‌های اجتماعی حاکم بر جامعه می‌کوشد تا تجلی بخش صفات شهر اسلامی، ایرانی در شهر اصفهان باشد، تقدیر و تشکر می‌کنیم.

فلاح تاکید کرد: امیدوارم سمت و سوی حرکت‌های مدیریت شهری در این خصوص شعاری نبوده و با اعتقاد به سمت تحقق شهر اسلامی گام بردارند.

وی درخصوص رسیدگی به مناطق محروم گفت: برخی از اعضای شورا و مدیران شهرداری که در عمل اعتقادی به محرومیت‌زدایی از مناطق محروم ندارند، بهتر است در مناطق محروم حضور پیدا نکنند تا شرمنده مردم مناطق محروم نشوند، معنایی ندارد مبالغی هر چند ناچیز که از سوی شورا برای محرومیت‌زدایی در بودجه مناطق دیده است را شهرداری مرکزی با سختی و اکراه پرداخت کند. شهرداران مناطق چندین ماه و چندین جلسه می‌گذارند تا با مالکان اراضی در مسیر خیابانی توافق صورت گیرد اما متاسفانه زمانی که مالک با عدم پرداخت از سوی شهرداری مواجه می‌شود، از توافق سرباز می‌زند و دیگر مالکان نیز به شهرداری اعتمادی پیدا نمی‌کنند.

توجه به ایمنی در پمپ بنزین ها

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: اخیرا برخی از شهروندان به شورای شهر مراجعه کرده و بیان می­کنند که شهرداری مناطق برای مغایرت‌های انجام شده نمای ساختمان با دستورالعمل های مربوط به اقدام به اخذ جریمه می­کنند.

عبدالرسول جان نثاری افزود: تا آنجایی که بنده اطلاع دارم، شورای شهر هیچگونه مصوبه ای برای این موضوع نداشته است که باید این موضوع بررسی شده و با آن برخورد شود.

جان نثاری با انتقاد نسبت به برخی از رسانه های مرتبط با شهرداری، گفت: متاسفانه رسانه های شهرداری در انعکاس اخبار و مصاحبه­ها موارد انتقاد را حذف یا کم رنگ منعکس می­کنند. رسالت رسانه­­ای ایجاب می‌کند و قطعا بیان انتقادات می‌تواند سبب رشد و تعالی شود و امیدواریم رسانه های شهرداری رویکرد خود را تغییر بدهند.

وی افزود: اخیرا شاهد راه‌اندازی پمپ بنزین‌های کوچک هستیم، ضمن تشکر از این اقدام درخواست بررسی موارد مربوط به ایمنی این پمپ بنزین‌ها را دارم. در پمپ بنزین‌ها مواردی مانند نکشیدن سیگار و حتی روشن نبودن موبایل الزام است و موارد ایمنی به دقت کنترل می‌شود، از سازمان آتش‌نشانی سؤال کردیم اما هیچ گونه استعلامی از این سازمان در زمینه ایمنی این پمپ بنزین ها نشده است. توجه به بحث مدیریت بحران در این پمپ بنزین‌ها نیز ضروری است.

عضو کمیسیون اقتصادی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: توجه به توصیه مجدد رهبر معظم انقلاب در ارتباط با اقتصاد مقاومتی آن هم در زمانی که از مسئولان گرفته تا مردم، تمام توجهات آنها به سوی توافقات هسته ای بود، امری مهم و ضروری است.

رسول جهانگیری افزود: رهبر معظم انقلاب امروز را می دیدند که آنها تمام راه هایی که حس می کردند ایران بتواند پس از توافق رونقی در اقتصاد خود ایجاد کند، با بهانه گیری های مختلف بشناسند و قطعنامه علیه آنها صادر کردند و همچنین سیاستی پیاده کردند که قیمت نفت به پایین ترین نقطه خود طی ۱۱ سال گذشته برسد. در حال حاضر که به این واقعیت ها رسیدیم، تمام مردم و مسئولان باید اقتصاد مقاومتی را سرلوحه کار و سیاست گذاری اقتصادی خود قرار بدهند و توصیه های رهبر معظم انقلاب را جدی بگیرند.

جهانگیری با اشاره به این که تمام مسئولان باید در بودجه ریزی سال ۱۳۹۵ چه در مجلس شورای اسلامی و چه در شورای اسلامی شهر و شهرداری ها به اقتصاد مقاومتی توجه داشته باشند، گفت: تا زمانی که اقتصاد ما از درون پویا نشود، نباید چشم امید به بیگانگان داشته باشیم. چرا که آنها هم چشم دوخته اند که در دوران پساتحریم به منافع خود برسند و در این میان طرفی پیروز است که به اقتصاد درون خود متکی باشد و باید بودجه سال آینده شهرداری را براساس و پایه اقتصاد مقاومتی بنا کنیم. در این بودجه باید سیاست مدیریت هزینه و کاهش آن را داشته باشیم که در شرایط کنونی این موضوع یک نوع درآمد محسوب می شود.

 ایجاد طرح ترافیک شدید برای شرق اصفهان

نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به پروژه بزرگ ورودی شهر اصفهان که در شرق اصفهان اشکاوند که اکنون در حال اجرا است، گفت: به دلیل تردد بیش از حد وسایل نقلیه از این محور و آسفالت نامناسب محدوده این طرح، ترافیک شدیدی در این محور ایجاد شده است. با توجه به تردد بیش از حد خودرو‌ها در این محور باید آسفالت معابر این محدوده به سرعت انجام شود، به‌سازی این مسیر امری مهم و ضروری است و باید در دستور کار قرار بگیرد.

احمد شریعتی بیان کرد: سیستم هوشمند پرداخت الکترونیک در تاکسی‌های شهر تامین و براساس مصوبه شورای شهر در تاریخ ۱۴ تیر ماه ۱۳۹۰ مقرر شد برای کاهش هر چه بیشتر تصدی‌گری سازمان تاکسیرانی بر پروژه کنترل و نظارت هوشمند و افزایش همه‌جانبه برنامه‌ریزی شود.انحصاری نشدن سیستم الکترونیک تاکسیرنی و ایجاد امکان فعالیت برای چند شرکت و یا موسسه و زمینه سازی رقابت سالم در افزایش کیفیت و ارائه خدمات بیشتر و قیمت مناسب‌تر با توجه به اینکه قشر زحمت‌کش تاکسی‌دار که با سرمایه شخصی خود در این کلان‌شهر در حال خدمت‌رسانی به مردم هستند، تا چه میزان توانسته‌ایم با این مصوبه به آنها کمک کنیم.

شریعتی افزود: با توجه به اینکه تاکسیرانان با سرمایه شخصی خود در این کلانشهر در حال خدمت رسانی به مردم هستند تا چه حد توانسته ایم با این مصوبه و نظارت بر آن، به آنها کمک کنیم و چه تمهیداتی و چه تسهیلاتی ایجاد برای اجرای این سیستم هوشمند ایجاد کرده‌ایم. با وجود شرکت‌های متعدد و مختلف در ارائه این خدمات چه موضوعی در کار است که باید انحصارا این شرکت وارد مناقصه شود و رانندگان را اجبار به خرید آن کنیم، بررسی‌ها نشان می‌دهد که نقض مصوبه آشکار است، چرا که با رقابت بین شرکت‌ها هم کیفیت ارائه دستگاه‌ها و هم قیمت آن مناسب‌تر می‌شود.

 امیدواری برای شرایط سرمایه گذاری در اصفهان

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت:با توجه به اینکه برنامه اصفهان ۱۴۰۰ به عنوان بالاترین برنامه بالادستی خواهد بود، باید مجموعه برنامه ها و بودجه های سازمان های شهرداری براساس این برنامه تدوین و برنامه ریزی شود.

اصغر آذربایجانی افزود: با توجه به اینکه شوراهای سازمان های شهرداری در حال تشکیل است، باید تصویب برنامه ها و بودجه های سازمان های شهرداری براساس برنامه اصفهان ۱۴۰۰ باشد.

آذربایجانی تاکید کرد: همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری در روز های ۲۳ و ۲۴ دی ماه در آخر هفته جاری توسط شهرداری در اصفهان برگزار می شود، با توجه به گزارش­های ارائه شده مبنی بر حضور قابل توجه میهمانان بین المللی و ملی در حوزه­های حمل و نقل عمومی، گردشگری، انرژی، فناوری اطلاعات و صنایع دانش بنیان، شهرداری باید از ظرفیت برگزاری این همایش با توجه به فرصت های پساتحریم و فرصت های سرمایه گذاری اصفهان استفاده کند و با انعقاد تفاهم نامه­های لازم شرایط سرمایه گذاری در اصفهان را بهبود ببخشد.

درخواست از شهردار

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان نیز گفت:خانه علوم نه خانه فیزیک بوده، نه خانه ریاضیات و نه خانه زیست شناسی است، بلکه خانه علوم است و باید به تمام علوم توجه داشته باشد.

عدنان زادهوش بیان کرد: مدیر مسئول خانه علوم نباید مطیع و عامل یک خانه باشد و نباید در پرداخت هزینه ها از خط عدالت خارج شود و اگر هم قرار است به خانه ای پرداختی بیشتری داشته باشیم، علی القاعده باید خانه های نو پا باشند اما متأسفانه اینگونه نیست.

زادهوش از شهردار درخواست کرد:­ هزینه­های خانه را به تفکیک به شورا ارائه کنند تا در بودجه سال ۹۵ شورا بر اساس عدالت عمل کند و نه رفاقت. با توجه به اینکه پروژه اولویت های فرهنگی به اتمام رسیده و اولویت های مشخص شده باید بودجه برنامه ای معاونت فرهنگی برای سال ۹۵ خارج از این اولویت ها نباشد و همچنین از شهردار درخواست می شود طی نامه ای به تمام متولیان فرهنگی شهر جهت هم افزایی و به نتیجه رسیدن، اولویت های فرهنگی اعلام شود.