رئیس انجمن صنایع همگن سنگ استان اصفهان گفت: بازار داخلی سنگ در حال حاضر در رکود شدید به سر می‌برد و تا ۲ سال آینده هم امیدی به بهبود آن وجود ندارد.

به گزارشربیع به نقل از تسنیم ، معدن و تجارت استان اصفهان، رضا احمدی اظهار داشت: اردیبهشت ماه امسال در نمایشگاه سنگ در اصفهان، انجمن سنگ این استان تفاهم‌نامه‌ای با هیئت ایتالیایی منعقد کرد و قرار شد این هیئت، تیرماه برای عقد قرارداد نهایی به اصفهان بیاید اما به دلیل محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های قبلی، این هیئت تجاری نتوانستند به ایران سفر کنند.

وی با ابراز امیدواری نسبت به گشایش هرچه زودتر درهای صادرات تصریح کرد: این محدودیت‌ها در حالی است که ما کنسرسیوم صادرات سنگ در استان اصفهان را برای رونق صادرات تشکیل داده‌ایم. این کنسریوم به صورت خودجوش تشکیل شده و ۲۰ واحد تولیدی استان که دارای توان صادراتی هستند، در آن عضوند و تعدادی از مشتریان خارجی را دعوت کرده‌اند.

رئیس انجمن صنایع همگن سنگ استان اصفهان بیان کرد: توجه به صادرات سنگ مهم است چراکه بازار داخلی سنگ در حال حاضر در رکود شدید به سر می‌برد و تا ۲ سال آینده هم امیدی به بهبود آن وجود ندارد.

وی با اشاره به رکود داخلی گفت: بیشتر کارخانه‌های سنگ به صورت دپوی سنگ در آمده‌اند و تولیدات آنها به اندازه یک سال در انبار مانده است و بعضی دیگر از واحدها با دریافت چک‌های طولانی مدت کالای خود را می‌فروشند که این موضوع تامین نقدینگی آنها را با مشکل مواجه کرده است.

احمدی ادامه داد: قیمت‌ها هم در اثر رکود شکسته شده و نرخ‌ها در مواردی تا ۳۰ یا ۴۰ درصد کاهش داشته‌اند، در حالی که هزینه‌های تولید به همین میزان افزایش پیدا کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر صادرات سنگ استان بیشتر به کشورهای همجوار از جمله عراق، آذربایجان، ترکیه و ترکمنستان است و صادرات سنگ به کشورهای حوزه خلیج فارس تقریباً متوقف شده است.

رئیس انجمن صنایع همگن سنگ استان اصفهان با بیان اینکه حدود ۷۰ درصد از دستگاه‌های فرآوری سنگ استان فرسوده است، اظهار داشت: تنها ۲۰ درصد از دستگاه‌های ما سنگ با قابلیت صادرات تولید می‌کنند و ماشین آلات بقیه واحدها باید به روز شود تا بتوان از خام فروشی جلوگیری کرد.

وی با بیان اینکه صادرات سنگ خام تقریبا ۳ برابر سنگ فرآوری است، گفت: برای جلوگیری از آسیب بخش معدن باید در حین اینکه جلوی صادرات خام مواد گرفته می شود، ماشین آلات هم به روز شود.