به گزارش پایگاه خبری ربیع، هفته گذشته بود که بر اثر حادثه آتش سوزی در یک سفره خانه، ۸ نفر جان خود را از دست دادند. این دورهمی برای یک جشن تولد بود و تمامی جان باختگان، از یک خانواده بوده اند.

این اتفاق زنگ هشدار را برای استفاده از این بادکنک ها در مراسم های  مختلف به صدا درآورد و جای تعجب است که چطور یک لحظه حادثه ای با این عمق اتفاق می افتد.

در این رابطه یک کارشناس آتش نشانی گفت: پر کردن بادکنک‌ها با گازهای پرخطر همچون متان و اتان برای سودجویان تقریباً بی‌هزینه است و به‌راحتی می‌توانند چندصد بادکنک را با این گازها پر کنند همچنین در دسترس است و این افراد دیگر وقت نمی‌گذارند تا اینکه کپسول هلیوم یا ازت تهیه کنند و هزینه حمل و شارژ آن را بدهند تا بخواهند به‌طور مثال ۱۰۰ یا ۲۰۰ بادکنک را پر کنند.

سید جلال ملکی با بیان اینکه برخی از مردم نیز خودشان برای پر کردن بادکنک‌ها از گازهای خطرناک به‌خاطر دسترس بودن آن‌ها استفاده می‌کنند، خاطرنشان می‌کند: برخی مدعی می‌شوند که بادکنک‌های آن‌ها با گاز بی‌خطر پر شده است که نباید به آن‌ها اعتماد کرد، چطور هموطنان می‌توانند تشخیص دهند که داخل بادکنک با چه گاز پر شده است، لذا ریسک استفاده از این بادکنک‌ها بالاست.

ملکی متذکر شد: گازهای کپسول، گاز بوتان و پروپان و قابل اشتعال و انفجار است، از هوا سنگین‌تر است و بادکنک‌های پرشده با آن در کف می‌نشیند، در تولدها نیز برای اینکه بادکنک‌ها به بالا برود، آن‌ها را با گازهای سبکی همچون هلیوم پر می‌کنند.

وی می‌افزاید: در برخی مراسمات نیز مسیری را با بادکنک‌های متعدد تزیین می‌کنند و تونلی از بادکنک درست می‌کنند که در صورت استفاده از گازهای خطرناک در این بادکنک‌ها، به‌طور مثال اگر در جمع مهمانان، آتش ناشی از شمع تولد یا سیگار یا هر وسیله دیگر به بادکنک‌های حاوی گاز خطرناک برسد، در آنجا جهنمی درست خواهد شد که دیگر افراد قادر به خروج از آن نخواهند بود.

ملکی از هموطنان می‌خواهد که برای پر کردن بادکنک‌ها، سراغ این گازهای خطرناک نروند و در صورت لزوم برای چسباندن بادکنک‌ها به دیوار یا سقف از چسب استفاده کنند.

مجید شجاعی متخصص طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز با اشاره به خطراتی که بادکنک‌های هلیومی و برف‌های شادی ایجاد می‌کنند، گفت: متأسفانه فروشنده‌ها برای پر کردن بادکنک‌ها از گازهای سبک و ارزان قیمت تر استفاده می‌کنند که قابلیت اشتعال و خطر مرگ در پی دارد.

وی با اشاره به اینکه افراد سودجو برای پایین آوردن هزینه‌های تمام شده، بادکنک‌هایی که با گاز هیدروژن و خوراک پزی پر شده، به جای بادکنک هلیومی می‌فروشند، اظهار کرد: این بادکنک‌ها اشتعال زا است و خطر جدی مرگ در پی دارد.

وی خطاب به هموطنان افزود: به بهانه زیباتر شدن فضای جشن، هرگز از بادکنک‌هایی که با گازهای فشرده پر می‌شوند، استفاده نکنید چرا که این بادکنک‌ها به محض قرار گرفتن با عوامل اشتعال زا منفجر شده و حادثه می‌آفرینند. بهتر است از بادکنک‌های ساده استفاده کنید و به ادعای هیچ فردی مبنی بر اینکه بادکنک با گاز هلیوم باد شده و خطری متوجه شما نیست هم اعتماد نکنید.

نجمه کریمیان