به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از بهداشت نیوز، طبق آخرین مطالعات محققان دانشگاه کالج لندن استرس ارتباط مستقیمی با اضافه وزن دارد و دانشمندان در تازه ترین پژوهش های علمی ارتباط چاقی مفرط و استرس طولانی مدت را با اندازه گیری میزان هورمون کورتیزول در موی سر افراد مورد بررسی قرار دادند.

کورتیزول(هورمون استرس) واکنش بدن نسبت به استرس را کنترل می کند و نقش مهمی در تنظیمات متابولیسم بدن و تعیین محل ذخیره چربی ها ایفا می کند. در بررسی های گذشته، به طور کلی ارتباط بین کورتیزول و چاقی بر اساس اندازه گیری این هورمون در خون، بزاق دهان و ادرار صورت می گرفت که از نتایج آن اندازه گیری ها داده های مطلوبی حاصل نشد.
محققان در روش اندازه گیری استرس از طریق موی سر ابتدا یک دسته مو به طول ۲ سانتی متر از سر هر شرکت کننده برداشتند( موهای استخراجی از نزدیکترین نواحی نسبت به پوست سر برداشته شد) این دسته های مو تحت عنوان “رشد تقریبا دو ماهه همراه با سطوح تجمعی کورتیزول” نامگذاری شد.
محققان در مراحل بعدی آزمایش وزن، شاخص حجم بدن و اندازه دور کمر هر یک از شرکت کنندگان را نیز مورد بررسی قرار دادند و به رابطه کورتیزول مو و دوام چاقی درافراد پی بردند. این تحقیق روی ۲۵۲۷ مرد و زن در رده های سنی ۵۰ سال و طی دوره ۴ ساله انجام شد و نتیج مطالعات نشان داد افرادی که سطح کورتیزل بالاتری در موهایشان دارند دور کمر بزرگتر و وزن سنگین تری نسبت به سایرین دارند.