مصاحبه اختصاصی

 

 

 

آذین عطریان

اصفهان در دهه اخیر با سرعت زیادی به سمت اهداف خود پیش رفته است. یکی از این اهداف، جذب گردشگران میلیونی و رشد صنعت گردشگری است و در این راه دست از تلاش بر نداشته است. ساخت هتل­های بین المللی و افزایش امکانات رفاهی در جاده­ها و اماکن تفریحی یکی از نشانه­های این تلاش­ها است. علاوه بر آن تجهیز برخی از مراکز درمانی بزرگ به امکانات هتلینگ در جهت جذب گردشگران سلامت یکی از فعالیت­هایی بود که امروز به ثمر نشسته است. بررسی انواع گردشگری در ایران و اصفهان و نکات ضعف و قوت در این زمینه را در گفت و گویی با شاهین سپنتا، پژوهشگر حوزه میراث فرهنگی و گردشگری جویا شدیم که در ادامه می­خوانید:

با توجه به این که ایران با داشتن توان بالای جذب گردشگر از گذشته های دور میزبان گردشگران زیادی بوده است و اکنون به گردشگری به عنوان یک شاخص اقتصادی نگاه می کند، اکنون به کدام یک از انواع گردشگری دست یافته است؟

ایران کشوری است که  از جاذبه­های طبیعی و فرهنگی  زیادی را در خود جای داده است. جاذبه­های طبیعی ایران انقدر زیاد است که به تنهایی می­تواند یک قطب بزرگ باشد. از پرنده نگری تا اکوتوریسم و ساکروتوریسم تا گردشگری در غارها و مناطق بکر  و گردشگری ماجراجویانه همه در ایران امکان­پذیر است. از سوی دیگر ظرفیت بالایی از آثار تاریخی تا ابنیه و اماکن مذهبی داریم که  برای مسلمانان  و غیرمسلمانان جذابیت دارد. به عنوان مثال نیایش­گاه پیرسبز که یکی از نیایشگاه­های زرتشتیان است گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. علاوه بر آن، بناهای ایرانیان باستان که سالانه زرتشتیان و حتی پیروان دیگر ادیان را برای بازدید جذب می­کند یا ابنیه مسیحی مثل کلیساها از جمله کلیسای وانک که در گروه گردشگری دینی و آئینی قرار می­گیرد میعادگاه فرهنگ دوستان است. بقاء متبرکه و امام­زادگان که جمع گسترده­ای از شیعیان کشورهای اسلامی  برای زیارت به ایران و اصفهان می­آیند و زیارت می­کنند.

نظر شما درباره رشد گردشگری سلامت در ایران چیست؟

در کنار این پتانسیل­ها، به گردشگری سلامت نیز می­توان اشاره کرد. از آنجایی که پزشکان متخصصی در ایران هستند که از نظر علمی سرآمد در دنیا هستند و با توجه به این که هزینه های درمان در ایران نسبت به بسیاری از کشور ها مناسب­تر است می توانیم به قطب گردشگری سلامت تبدیل شویم. ضمن این که جاذبه­های طبیعی نیز می­تواند در خدمت گردشگری سلامت قرار بگیرد به این معنا که افرادی که برای گرفتن خدمات پزشکی به ایران می­ آیند در طول اقامت خود با رفتن به اقامتگاه­های خوش آب و هوا  یا چشمه­های آبگرم، روند درمان خود را تکمیل کنند.

شرایط کنونی ایران را در جذب گردشگران خارجی چگونه ارزیابی می­کنید؟

با توجه به وجود تمامی جاذبه­های گردشگری که در ایران و اصفهان وجود دارد و از سوی دیگر کشورهای خاورمیانه ای مثل سوریه، مصر و ترکیه که تاکنون مقصد گردشگران زیادی بوده اند و اکنون شرایط مناسبی ندارند فعالان گردشگری در ایران می­توانند گردشگران زیادی را این سمت و سو بکشانند زیرا اکنون ایران جزیره امن و باثباتی برای مهمانان بین المللی است.

در روزهای گذشته اصفهان میزبان کنفرانس بین المللی برند ملی گردشگری بود. به نظر شما دستاورد این کنفرانس برای ایران چه بود؟

برگزاری چنین همایش هایی می تواند به منزله برداشتن یک گام به جلو باشد. با توجه به این که اوضاع کنونی گردشگری در منطقه خاومیانه چندان مساعد نیست از سوی دیگر ایران یکی از مقاصد گردشگری کشورهای اروپایی، آمریکایی، آسیایی و اقیانوسیه است باید در هر زمینه گردشگری فعالیت های خود را دوچندان کند و در این راستا، برگزاری همایش­های مربوط به گردشگری می­تواند موثر واقع شود.

به نظر شما برگزارکنندگان کنفراس برند ملی گردشگری به اهداف خود دست یافتند؟

معمولا رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده در چنین همایش­هایی به صورت نسبی است و همه اهداف در یک زمان محقق نمی­شوند.