به گزارش پایگاه خبری ربیع،محمود فرمانی در نشست مشترک با مسوولان شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان گفت: حسگرهای اندازه‌گیری نیرو یکی از محصولات راهبردی (استراتژیک) در حوزه اندازه‌گیری است و با تولید انبوه آن می‌توان از خروج مقادیر زیادی ارز از کشور جلوگیری کرد.

فرمانی در نشست مشترک بین اداره کل استاندارد اصفهان و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به منظور اهدای پروانه استاندارد به شرکت‌ دانش‌بنیان تولیدکننده حسگر اندازه‌گیری نیرو، گفت: تنها ۹ کشور دانش فنی ساخت این محصول را در اختیار دارند و ایران به جمع آنها پیوسته است.

بر اساس این گزارش در این نشست، شرکت آریا سنجش آسیا که موفق به ساخت حسگر اندازه‌گیری نیرو با ظرفیت ۲۵۰ تُن و دقت کلاس C (دقت یک‌هزارم) شده است، پروانه تشویقی ساخت از سوی سازمان ملی استاندارد دریافت کرد.

این حسگر اندازه‌گیری نیرو که در صنایع فولاد، پتروشیمی، ریسندگی و بافندگی و مواد غذایی کاربرد دارد، بدون اِعمال حقوق گمرکی ۲۵ درصد از نمونه خارجی ارزان تر است، همچنین علاوه بر فراهم شدن امکان تعمیر این محصول، طول عمر مفید آن از حدود هشت به ۱۵ سال افزایش یافته است.

در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان حدود ۶۱۲ شرکت دانش‌بنیان و فناور مستقر است که توانسته‌ برای بیش از هشت هزار نیروی انسانی خلاق و نوآور اشتغال ایجاد کند؛ این کسب‌وکارها گردش مالی بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومانی را برای اقتصاد دانش‌بنیان به ارمغان آورده است.

زهرا نصیری