به گزارش پایگاه خبری ربیع، مهم‌ترین وظیفه منتظران در دوران غیبت زمینه‌سازی برای ظهور است. تجلی کمال‌یافته این زمینه‌سازی تلاش برای ایجاد تمدن اسلامی است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در شرح ابعاد و معنای «زمینه‌سازی» می‌فرمایند: «ما آن وقتی می‌توانیم حقیقتا منتظر به حساب بیاییم که زمینه را آماده کنیم. برای ظهور مهدی موعود ارواحنافداه زمینه باید آماده بشود؛ و آن عبارت از عمل کردن به احکام اسلامی و حاکمیت قرآن و اسلام است.»(۳۰/۱۱/۷۰) به تعبیر دیگر حرکت در همان مسیری که حضرت برای تحقق آن‌ها روزی ظهور خواهند کرد: «ما که منتظر امام زمان هستیم، باید در جهتی که حکومت امام زمان علیه‌الاف‌التحیه‌والثناء و عجل‌الله‌تعالی‌فرجه تشکیل خواهد شد، زندگی امروز را در همان جهت بسازیم و بنا کنیم. البته ما کوچک‌تر از آن هستیم که بتوانیم آن‌گونه بنایی را که اولیای الهی ساختند یا خواهند ساخت، بنا کنیم؛ اما باید در آن جهت تلاش و کار کنیم.»(۲۲/۱۲/۶۸)

با این نگاه جایگاه انقلاب اسلامی به‌عنوان انقلابی که بنا دارد زمینه‌ساز ظهور حضرت باشد، مشخص می‌شود. «منتظران واقعی» حضرت در این حکومت سعی می‌کنند احکام اسلامی و قرآنی را در جامعه پیاده کنند و در برابر ظلم مستکبران عالم بایستند؛ بنابراین اهداف پیش روی نظام جمهوری اسلامی نیز همان اهداف حکومت حضرت حجت(عج) خواهد بود، با این تفاوت که تحقق این اهداف در زمان حضرت به معنای واقعی کلمه و به صورت کامل خواهد بود: «البته دولت اسلامی کامل به معنای واقعی کلمه، در زمان انسان کامل تشکیل خواهد شد؛ ما به قدر توان و تلاشِ خود می‌خواهیم مجموعه‌ کارگزاران حکومت را که خودمان هم جزء آن‌ها هستیم، به نقطه‌ای برسانیم که با نصاب جمهوری اسلامی تطبیق کند. ما می‌خواهیم خود را به حد نصاب نزدیک کنیم.»(۸/۶/۸۴)

آرمان نظام جمهوری اسلامی نیز که تابعی از مقصد نهایی حکومت حضرت حجت (عج) است، در یک جمله‌ کوتاه «ایجاد تمدن اسلامی» است. معنای این تمدن چیست؟ رهبر انقلاب چنین پاسخ می‌دهند: «تمدن اسلامی یعنی آن فضایی که انسان در آن فضا از لحاظ معنوی و از لحاظ مادی می‌تواند رشد کند و به غایات مطلوبی که خدای متعال او را برای آن غایات خلق کرده است برسد؛ زندگی خوبی داشته باشد، زندگی عزتمندی داشته باشد، انسان عزیز، انسان دارای قدرت، دارای اراده، دارای ابتکار، دارای سازندگی جهان طبیعت؛ تمدن اسلامی یعنی این؛ هدف نظام جمهوری اسلامی و آرمان نظام جمهوری اسلامی این است.» (۱۴/۶/۹۲)

اما این تمدن اسلامی چه نسبتی با جامعه‌ مهدوی در زمان ظهور حضرت حجت (عج) دارد؟ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این‌باره می‌فرمایند: «تمدن اسلامی به صورت کامل در دوران ظهور حضرت بقیه‌اللَّه ارواحنافداه است. در دوران ظهور، تمدن حقیقی اسلامی و دنیای حقیقی اسلامی به وجود خواهد آمد.» (۱۴/۷/۷۹) باید توجه داشت که تمدن اسلامی، امری مطلق نیست، فرایندی طولانی و نسبی است که اهداف آن نیز به‌صورت نسبی محقق می‌شود: «فرایند تحقق هدف‌های اسلامی، یک فرایند طولانی و البته دشواری است. به‌طور نسبی انسان به آن اهداف نزدیک می‌شود؛ اما تحقق آن‌ها، بسیار طولانی است.»(۲۱/۹/۸۰)

بنابراین تمدن اسلامی دو بخش دارد؛ بخشی که پیش از ظهور امکان تحقق دارد و زمینه‌ساز ایجاد جامعه‌ مهدوی و ظهور حضرت حجت(عج) است، و بخشی که پس از ظهور محقق می‌شود و حد اعلای تمدن اسلامی است. همچنان‌که ایشان خطاب به شیعیان می‌فرمایند: «شما باید زمینه را آماده کنی، تا آن بزرگوار بتواند بیاید و در آن زمینه‌ آماده، اقدام فرماید. از صفر که نمی‌شود شروع کرد! جامعه‌ای می‌تواند پذیرای مهدی موعود ارواحنافداه باشد که در آن آمادگی و قابلیت باشد، و الا مثل انبیا و اولیای طول تاریخ می‌شود.»(۱۰/۱۲/۶۸)

با این توضیح مشخص می‌شود که بزرگ‌ترین وظیفه‌ منتظران در دوران غیبت، خودسازی و آمادگی برای یاری حضرت و دنبال کردن اهداف حکومت ایشان از طریق ایجاد «تمدن اسلامی» است.

(ادامه بحث را پنجشنبه آینده بخوانید)