پایگاه خبری ربیع/

خردادماه ۱۴۰۰سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری برگزار می گردد این انتخابات  نه تنها اولین رئیس جمهور قرن جدید ایران اسلامی را مشخص میکند بلکه اولین دولت گام دوم انقلاب اسلامی را مشخص می سازد. بدیهی است که فراز و فرودهای انقلاب اسلامی در نحوه تحقق آرمان ها و ارزش هاست و نه در اصل آن و انقلاب اسلامی در حالی قدم به دهه پنجم حیات خود نهاده که آحاد ملت و دوستانش در سراسر منطقه و جهان امیدوارانه آن را در گذر از چالش ها و به دست آوردن پیشرفت های خیره کننده همواره سربلند دیده اند. بنابراین، انتخابات سال آینده و کاندیدای درست برای انتخاب از اهمیت فزاینده و متمایزی برخوردار می شود که بی شک اصول و معیارهای رهبری انقلاب در بیانیه گام دوم راهگشای تشخیص کاندیدای درست و رئیس جمهور تراز گام دوم انقلاب اسلامی است.

بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، دستورالعملی علمی و عملی برای دستیابی به اهدافی روشن در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است که بند بند آن چراغ راهی برای حرکت سریع‌تر و مطمئن‌تر پیش‌روی آحاد مردم و به خصوص جوانان قرار داده است. در این بیانیه نکات بسیار مهمی برای چهل ساله دوم انقلاب اسلامی و رسیدن به تمدن نوین اسلامی بیان شده است. بدین معنا که در چهار دهه گذشته، سال‌های پرفراز و نشیبی را سپری کردیم و به هر شکل انقلاب به چهل سالگی و بلوغ کامل خود نائل آمد. حال، بیانیه‌ «گام دوم انقلاب» برنامه‌ای است برای جبران و تکمیل برخی نواقص موجود در اهداف قبلی و تجدید مطلعی است خطاب به ملت ایران و به‌ویژه جوانان که به‌مثابه منشوری برای «دومین مرحله‌ی خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی» خواهد بود و «فصل جدید زندگی جمهوری اسلامی» را رقم خواهد زد.

یکی از اساسی ترین الزامات تحقق اهداف این بیانیه حضور مسئولان و مدیران پاکدست، متخصص، متعهد و در یک کلام جهادی در بخش‌های اقتصادی و استفاده از جوانان مؤمن و انقلابی است که به صورت واضح در بیانیه گام دوم مورد اشاره قرار گرفته است. در واقع، رهبر معظم انقلاب نقشه راه دولت سیزدهم و ویژگی ها و شاخص های مدیران تراز تمدن سازی نوین اسلامی را مورد توجه جدی قرار داده اند.

بی شک جهاد بزرگ برای نیل به تمدن سازی و ساختن ایرانی بزرگ در دهه های آینده نیاز به انرژی جوانی و انگیزه مومنانه دارد و رئیس جمهور گام دوم نیز از این قاعده مستثنا نیست. تجربه های گذشته ثابت کرده است که گام اول انقلاب اسلامی با حضور جوانان مومن و با انگیزه با پیروزی برداشته شد و در دفاع مقدس به اوج افتخار خود رسید. قطعا پیشران گام دوم انقلاب نیز که بس سخت تر و پر خطرتر است نیاز به جوانانی شجاع و با انگیزه دارد که بتواند ایران اسلامی را از مشکلات متعدد اقتصادی، فرهنگی و سیاسی برهاند و به قله تمدن سازی نوین اسلامی برساند.

اولین رئیس جمهور گام دوم انقلاب اسلامی به هیچ عنوان نباید اهل ناامیدی و بدبینی های مزمن باشد. شخصی که میخواهد این حجم از اقدامات مهم و راهبردی را در گام دوم انقلاب کلید بزند نیاز به انگیزه مومنانه و امید به آینده دارد که جوان بودن از شرط های لازم آن است. «به‌جز اینها، فرصتهای مادّی کشور نیز فهرستی طولانی را تشکیل میدهد که مدیران کارآمد و پُرانگیزه و خردمند میتوانند با فعّال کردن و بهره‌گیری از آن، درآمدهای ملّی را با جهشی نمایان افزایش داده و کشور را ثروتمند و بی‌نیاز و به معنی واقعی دارای اعتمادبه‌نفس کنند و مشکلات کنونی را برطرف نمایند».

از عناصر سازنده رئیس جمهور گام دوم، توان مدیریتی بالا و پرتلاش بودن است که با آمیختن نگاه ایمانی ویژگی قبلی به مدیریت جهادی نیز تعبیر میشود.

در یک تعریف ساده میتوان گفت پرتلاش بودن و مدیریت جهادی یعنی با کمترین امکانات و منابع، بیشترین بهره‌وری را در حداقل زمان به ‌وجود بیاوریم. در واقع، وجود دو عنصر اثربخشی (انجام کار درست) و کارایی (درست انجام دادن کار) لازمه ابتدایی یک مدیر جهادی است. شاخص هایی که در سالهای اخیر به ندرت در ساحت دولت دیده میشود و حتما کسی که میخواهد رئیس جمهور گام دوم انقلاب شود نیازمند آنهاست.

ویژگی بسیار مهم و در عین حال کمتر شناخته شده رئیس جمهور گام دوم انقلاب اسلامی، داشتن نگاه و نگرش تمدنی است. رئیس دولت جمهوری اسلامی باید بداند که در گام دوم انقلاب هدف نهایی رسیدن به تمدن نوین اسلامی و زمینه سازی برای ظهور حضرت ولی عصر(عج) است. هرچند از ابتدای پیروزی انقلاب، صحبت از اتصال انقلاب اسلامی به حکومت جهانی امام زمان مطرح بود اما به واسطه مشکلات ابتدایی استقرار نظام تازه تاسیس جمهوری اسلامی، شروع جنگ تحمیلی و سپس سازندگی کشور از آثار جنگ، این مهم کمی به حاشیه رفت. حال که دو مرحله انقلاب اسلامی و نظام اسلامی در زنجیره تمدنی را با موفقیت در گام اول پشت سر گذاشته ایم، در گام دوم نوبت به مرحله تمدن سازی و مقدمه سازی حکومت جهانی مهدی موعود(عج) رسیده است. پس رئیس جمهور گام دوم نبایستی صرفا نگرش گام اول را داشته باشد و باید نگاهش را از محدوده ایران فراتر ببرد و در اندیشه زمینه سازی ظهور آن امام همام باشد. «این گام دوم، انقلاب را به آرمان بزرگش که ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی (ارواحنافداه) هست نزدیک خواهد کرد».

بیانیه گام دوم، سند و منشور نقش‌آفرینی انقلاب اسلامی در عرصه ملی و بین‌المللی است. گام دوم انقلاب در حقیقت می‌خواهد علاوه بر پیشرفت چشمگیر ایران، پیام جهانی و منطقه‌ای انقلاب اسلامی را صادر کند و به همین دلیل، نیازمند مدیرانی جوان، مومن، با انگیزه و جهادی است که نگاهی فراملی و تمدنی دارند. انتخابات ۱۴۰۰ اولین رئیس جمهور گام دوم را به پاستور میفرستد و وجود چنین ویژگی های شخصیتی برای اداره مدیریت اجرایی کشور برای او امری لازم و ضروری است. ما نیازمند مدیرانی هستیم که شاخص های شهید سلیمانی را دارند. سطح کلان کشور باید به دست مدیرانی باشد که دارای این شاخص ها هستند. این واقعاً یک اصل است که قوی شدن بدون مدیران قوی غیرقابل حصول است. در حقیقت، برای ساختن ایران اسلامی تمدن ساز، یاس و ناامیدی ممنوع است. «نمی‌شود» و «نمی‌توان» ممنوع است. «نگذاشتند» و «نمی‌گذارند» نیز ممنوع است.

حال باید دید تا خرداد ۱۴۰۰ چه کسانی با این ویژگی ها برای اولین ریاست جمهوری گام دوم به رقابت میپردازند و آیا فردی با چنین شاخص های شخصیتی مطابق با بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی پدیدار خواهد شد که در چارچوب گام دوم حرکت کند، در مسیر حرکت سرعت و شتاب بگیرد تا بتواند از دیگران سبقت گرفته و وظیفه تاریخی خود در این برهه از زمان را که ساختن ایران اسلامی تمدن ساز است به منصه ظهور برساند.