به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از ایرنا، دمای هوای کلانشهر اصفهان در چند روز اخیر در مرز ۴۰ درجه سانتی‌گراد قرار داشت و گرم‌ترین نقاط استان از جمله چوپانان و خور و بیابانک دمای ۴۵ درجه را نیز تجربه کردند. از طرفی در کنار گرمای طاقت‌فرسای هوا، وجود گرد و خاک نیز باعث افزایش شاخص آلایندگی شده است.

درحالی که اداره کل هواشناسی اصفهان، شرایط ناپایدار ضعیفی در مناطق شرقی و شمالی استان را تا چند روز آینده پیش‌بینی کرده است، به نظر می‌آید گرما و گرد و غبار همچنان مهمان این خطه خواهد بود

کارشناس پیش بینی هوای اداره کل هواشناسی اصفهان در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه دمای هوا در این استان نسبت به دمای نرمال در مدت مشابه سال گذشته یک تا یک و نیم درجه سانتی گراد افزایش داشته است، اظهار داشت: بیشترین گرما از اواخر تیر تا اوایل مرداد به‌ویژه ۱۰ روز نخست مرداد پیش‌بینی می‌شود.

ابراهیم هنرمند افزود: پیش‌بینی می‌شود دمای هوا در این مدت تا ۲ درجه نیز به‌ویژه در مناطق شمالی و شرقی استان نسبت به میزان نرمال در مدت مشابه سال‌های گذشته افزایش یابد.

این کارشناس با اشاره به اینکه این میزان افزایش دما، تأثیر بسزایی در افزایش مصرف آب و منابع انرژی خواهد داشت، تاکید کرد: لازم است مردم و مسئولان از هم اکنون برای این روزهای بسیار گرم، برنامه ریزیو اقدام کنند.

وی درباره اینکه هواشناسی کشور گرد و غبار را تا چند روز آینده برای استان‌هایی مانند اصفهان پیش بینی کرده است، توضیح داد: طبق پیش بینی‌های ما این پدیده ممکن است تا روز شنبه در استان به‌ویژه مناطق شمالی و شرقی وجود داشته باشد.

این کارشناس، منشأ این گردوخاک را کانون‌های داخل استان و وزش باد شدید دانست و افزود: این پدیده ممکن است باعث بالا رفتن شاخص آلایندگی هوا و قرار گرفتن در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس شود.

وی، بیشینه دمای کلانشهر اصفهان برای امروز پنجشنبه را ۴۰ درجه سانتی گراد اعلام و خاطرنشان کرد: گرم‌ترین نقطه استان نیز چوپانان با ۴۵ و خنک‌ترین بویین میاندشت با هشت درجه سانتی گراد است.

هنرمند با اشاره به تفاوت زیاد دمای هوا در مناطق مختلف استان اصفهان، ادامه داد: در حالی که کمینه دمای چوپانان در شرقی ترین نقطه استان ۳۲ درجه است، بیشینه دمای بویین میاندشت در غربی‌ترین نقطه استان، ۳۱ درجه می‌باشد.