به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از تسنیم، انگلیس در حالی که هنوز با اتحادیه اروپا در مورد آینده روابط تجاری خود پس از برگزیت اختلاف دارد، اعلام کرد که اولین توافق خود را با ژاپن امضا کرده است. توافقی که موجب خواهد شد تقریباً تمام صادرات انگلیس به این کشور بدون تعرفه شود.

دولت انگلیس روز جمعه اعلام کرد که کلیات توافق نامه “مشارکت اقتصادی جامع انگلیس و ژاپن” طی یک تماس ویدیویی بین لیز تراس، وزیر تجارت بین الملل انگلیس و موتگی توشیمیتسو، وزیر خارجه ژاپن، مورد توافق قرار گرفته است.

تراس در یک بیانیه گفت: این یک لحظه تاریخی برای انگلیس و ژاپن به عنوان اولین توافق مهم تجاری ما پس از برگزیت محسوب می شود.

وی افزود: توافقنامه ای که ما در مورد آن مذاکره کرده ایم و در یک دوره بی سابقه و در شرایط چالش برانگیز انجام شد، بسیار فراتر از توافق موجود با اتحادیه اروپا است چرا که این امر موجب کسب موفقیت های جدید برای مشاغل انگلیس در صنایع بزرگ تولید، غذا و نوشیدنی و فناوری ما می شود.

این توافق که به منظور افزایش تجارت با ژاپن به میزان حدود ۱۵.۲ میلیارد پوند (۱۹.۵ میلیارد دلار) صورت گرفته، همچنین می تواند به مشاغل انگلستان کمک کند تا جای خود را در منطقه آسیا و اقیانوسیه بدست آورند چرا که “گام مهمی” برای پیوستن به توافق نامه جامع و مترقی پیمان تجاری اقیانوس آرام (شراکت ترنس-پسیفیک) محسوب می شود.

توافق نامه جامع و مترقی پیمان تجاری اقیانوس آرام حدود ۱۳ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می دهد و توسط ۱۱ کشور اطراف حاشیه اقیانوس آرام حمایت می شود و انگلیس قصد دارد پس از پایان دوره گذار برگزیت به این اتحادیه بپیوندد.