به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از ایمنا، علی‌اصغر ذاکری‌هرندی در آیین تجلیل از آتش‌نشانان سازمان زرین‌شهر، اظهار کرد: هفت مهرماه ۱۳۵۹ همزمان با آغاز جنگ تحمیلی ارتش بعث عراق پالایشگاه آبادان را بمباران کرد،اما پس از اتمام حمله هوایی، آتش‌نشانان در کمترین زمان ممکن در محل پالایشگاه حاضر و برای اتفاء حریق، نجات مهندسان و جلوگیری از خسارت بیشتر به این پالایشگاه فعالیت خود را آغاز کردند.

وی افزود: حدود ۴۰ دقیقه حمله هوایی دیگری به پالایشگاه آبادان انجام شد که در آن تعدادی از آتش‌نشانان به شهادت رسیدند.

مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری اصفهان تصریح کرد: ۲۰ سال پس از آن واقعه دردناک، شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، هفتم مهرماه را به پاس تقدیر از ایثار، شهادت، عشق و خلوص آتش‌نشانان به عنوان روز آتش‌نشان نام‌گذاری کرد.

ذاکری عنوان کرد: آتش‌نشانان شجاع در زمان وقوع حوادث با تمام قوا برای نجات هم‌میهنان خود وارد عمل می‌شوند.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهایی استانداری اصفهان، آتش‌نشانی را مظهر ازخودگذشتگی و مقاومت دانست و گفت: شجاعت و دلیری آتش‌نشانان باید مدنظر مدیران شهری باشد و همواره از آنان حمایت کنند.

ذاکری با اشاره به اقدامات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری زرین‌شهر، خاطرنشان کرد: آتش‌نشانان این سازمان در یک‌سال گذشته ۶۶۰ عملیات موفق را انجام دادند که این مسئله نشان از توانمندی شهرداری و نیروهای آتش‌نشان آن است.

وی ادامه داد: حوزه فعالیت آتش‌نشانی تنها اتفاء حریق، نجات افراد از رودخانه، جاده و… نیست بلکه این سازمان در حوزه‌های امداد و نجات و کنترل ساختان‌سازی‌ها که اقدامی پیشگرانه از وقوع بحران است نیز خدمات‌رسانی می‌کند.

مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری اصفهان تصرح کرد: سازمان آتش‌نشانی باید استاندارد مصالح ساختمانی نیز نظارت کند.

ذاکری عنوان کرد: دفتر امور شهری و شوراهای استانداری اصفهان از شهریور  ۱۳۹۷ تا شهریور امسال، ۹۳ درجه آتش‌نشانی را به آتش‌نشان استان اعطا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: ارتقاء ۱۰۰ گروه‌ شغلی، جذب پنج دستگاه آتش‌نشانی به صورت رایگان در استان اصفهان و جذب چهار دستگاه ست کامل امداد که بین شهرداری‌ها توزیع شد از دیگر اقداماتی بوده که برای تجهیز و ارتقاء آتش‌نشانی‌های استان انجام شده است.