به گزارش پایگاه خبری ربیع، انتظار جامعه اسلامی از حاکمیت، برقراری عدالت در تمامی ابعاد است که بخش اعظم آن بر عهده قوه قضائیه است که با جاری‌کردن عدالت می‌تواند مردم را به آینده خوش‌بین و امیدوار کند. اگر قوه قضائیه در برخورد با مفاسد براساس قانون و به‌موقع و انقلابی برخورد و عمل کند، بسیاری از مفاسدی که مردم را می‌رنجاند، رخت بر خواهد بست و مفسدان نمی‌توانند دست ناپاکشان را در کیسه بیت‌المال وارد کنند و رانت و رانت‌خواری و رشوه و انواع مختلف فساد اقتصادی دیده نخواهد شد. قوه قضائیه باید با اقتدار تمام نگرانی‌های مردم را از بی‌عدالتی‌های اقتصادی، اجتماعی و … برطرف و امنیت خاطر را برای ملت ایجاد کند.

اکنون و در آغاز دهه پنجم انقلاب حجت‌الاسلام رئیسی به ریاست قوه قضائیه برگزیده شده و این مسئولیت سنگین را به دوش گرفته‌ است. شخصی که از حیث حقوقی و قضایی مورد اتفاق‌ نظر عموم شخصیت‌های حقوقی و سیاسی قرار دارد؛ زیرا علاوه بر تحصیلات دانشگاهی در رشته حقوق، سال‌ها در قوه قضائیه کار کرده است و به تعبیر مقام معظم رهبری دارای سوابق طولانی در سطوح مختلف قوه‌ قضائیه و آشنا با همه‌ زوایای آن بوده و از سلامت و امانت و کارآمدی برخوردار است. انتظار می‌رود با چنین داشته‌هایی تحولات مثبتی در قوه قضائیه ایجاد شود. البته این مهم میسر نمی‌شود مگر از طریق مبارزه عادلانه با فساد که مردم در انتظار آن هستند. هرچند این اقدام کلید خورده است، اما به دلیل اطاله موضوع مردم را نتوانسته است اقناع کند.

اقدامی که در اجرای آن تردیدی وجود ندارد، ضرورت تحول قضایی با سه ویژگی مردمی‌بودن، انقلابی‌بودن و ضد فسادبودن است. باید مردم متوجه شوند دستگاه قضایی با اقتدار کامل مدافع حقوق شهروندی و جامعه است و همه قشرها می‌توانند به حقوق بحق خود دست یابند. این قوه باید تمام‌عیار انقلابی باشد و انقلابی عمل کند. اقدام انقلابی به‌موقع با رعایت کامل عدالت و قانون تأثیرگذار است. در این راستا استفاده از نیروی انسانی صالح، انقلابی، جوان و فاضل و برخورد بدون ملاحظات معمول مورد تأکید رهبری فرزانه خطاب به رئیس جدید قوه قضائیه است که لازم است مورد توجه قرار گیرد. البته مبارزه با فساد باید از درون خود قوه قضائیه آغاز شود و پاک‌دستان در رأس امور قرار گیرند. از طرفی مبارزه غیرتبعیض‌آمیز، یکی از مهم‌ترین انتظارات مردم از دستگاه قضایی است. نباید فرزند و برادر و وابسته به وزیر و وکیل مصونیت داشته باشند؛ بلکه این‌گونه افراد باید با قاطعیت زیاد محاکمه و معرفی شوند تا دیگر مردم به آن‌ها اعتماد نکنند؛ نه اینکه به دلیل وابستگی پرونده چنین افرادی از مسیر طبیعی خارج شود.

همچنین اعتماد عمومی به قوه قضائیه و ایجاد شفافیت قضایی، دو انتظاری است که اگر به‌طور کامل محقق شود، می‌تواند زمینه‌ساز تحولات بسیار مثبتی باشد. بی‌تردید اعتماد عمومی به دستگاه قضایی، یکی از مهم‌ترین معیارهای توسعه قضایی است. وقتی مردم به نظام قضایی کشورشان اعتماد داشته باشند، با طیب خاطر به قوه قضائیه پناه می‌آورند؛ زیرا می‌دانند مسئله آن‌ها براساس عدالت بررسی می‌شود. با چنین وصفی آنچه از رئیس جدید دستگاه قضا انتظار می‌رود، تحقق اعتماد عمومی به قوه قضائیه است. تدبیر برای جایگزینی مجازات‌های دیگر به جای زندان و حل معضل زندانیان مهریه که هم تعداد جالب توجهی هستند و هم فقط در زندان از بیت‌المال مصرف می‌کنند و نمی‌توانند درآمدی حاصل کنند تا بدهی خود را به مرور بپردازند یا مبالغ بسیار کمی بدهی مالی دارند و چندین برابر آن مبلغ از بیت‌المال برایشان در زندان هزینه شده، جزو اولویت‌های کاری دوران مجاهدت قضایی و از انتظارات ملی است؛ اما شکی نیست که مهم‌ترین مطلبی که ریاست جدید قوه قضائیه باید به آن بپردازد، مبارزه با فساد در سطح عمومی و سپس در قوه قضائیه است. او باید محیط خود قوه را با دقت و وسواس پاک‌سازی کند و در عین ‌حال با ابزارهایی که در قوه قضائیه برای مبارزه با فساد در اختیار دارد، به مبارزه با پدیده تلخ و شوم فساد در سطح عمومی و به‌ویژه با مؤسسات و سازمان‌های دولتی بپردازد که البته ناگزیر در بعضی موارد این مبارزه به افراد و اشخاص حقوق خصوصی نیز سرایت خواهد کرد که ملاحظه‌‌کارنبودن راهگشا خواهد بود.