به گزارش پایگاه خبری ربیع، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز (جمعه) با «ژان ماکس راکوتومانجی» رئیس مجلس ملی ماداگاسکار دیدار و گفت‌وگو کرد.

علی لاریجانی در این دیدار با اشاره به روابط دو کشور ایران و ماداگاسکار، اظهار داشت: قطعاً گسترش روابط با کشور ماداگاسکار برای جمهوری اسلامی دارای اهمیت است.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی ظرفیت‌های خوبی در عرصه‌های مختلف میان دو کشور ایران و ماداگاسکار وجود دارد، افزود: به طور حتم باید از تمام ظرفیت‌ها برای گسترش روابط استفاده کرد، از این رو سفر هیأت پارلمانی ماداگاسکار به ایران فرصت خوبی برای ارتقای سطوح همکاری‌هاست.

رئیس مجلس در ادامه تصریح کرد: در شرایط کنونی ظرفیت‌های مختلفی از جمله در حوزه انرژی، پتروشیمی، صنایع لوازم خانگی، بهداشتی، کشاورزی، گردشگری و بخش‌های دیگر برای ارتقا و گسترش وجود دارد و شرکت‌های ایرانی می‌تواند در تمام این زمینه‌ها با کشور ماداگاسکار همکاری داشته باشد.

وی اضافه کرد: در شرایط کنونی بحران‌های امنیتی و تروریستی زیادی در منطقه وجود دارد ولی خوشبختانه جمهوری اسلامی از امنیت پایدار برخوردار است که این مسئله زمینه را برای توسعه روابط تجاری فراهم می‌کند.

لاریجانی بر لزوم تشکیل و فعالیت گروه دوستی-پارلمانی ایران و ماداگاسکار تأکید کرد و گفت: ایجاد این تشکل‌ها می‌تواند به گسترش روابط دو کشور کمک شایانی کند.

*گسترش دیپلماسی پارلمانی زمینه‌ساز ارتقا روابط ایران و ماداگاسکار خواهد بود

در این دیدار «ژان ماکس راکوتومانجی» رئیس مجلس ملی ماداگاسکار با اشاره به ظرفیت‌های بسیار بالای همکاری میان دو کشور، گفت: جمهوری اسلامی از توانایی و تجارب بسیار بالایی در حوزه‌های مختلف اقتصادی و تجاری و صنعتی برخوردار است که قطعاً با گسترش روابط میان دو کشور می‌توان از این ظرفیت‌ها به درستی استفاده کرد.

وی با بیان اینکه برای استفاده درست از ظرفیت‌های دو کشور ایران و ماداگاسکار باید گروه دوستی-پارلمانی دو کشور ایجاد شود، تأکید کرد: قطعاً گسترش دیپلماسی پارلمانی زمینه‌ساز توسعه و ارتقا روابط دو کشور خواهد بود.

رئیس مجلس ملی ماداگاسکار تصریح کرد: جمهوری اسلامی در حوزه‌های مختلف تجاری از جمله حوزه نفت، کشاورزی و بخش‌های صنعتی دارای تجارب بسیار بالایی بوده و کشور ماداگاسکار نیز ظرفیت‌های خوبی در حوزه‌های مختلف به ویژه در بخش گردشگری و محیط زیست دارد که با گسترش روابط می‌توان این حوزه‌ها را تقویت کرد.

«ژان ماکس راکوتومانجی» ادامه داد: با توجه به ظرفیت‌ها و وضعیت بسیار مطلوب جمهوری اسلامی در حوزه آموزش عالی، کشور ماداگاسکار علاقمند به استفاده از این تجارب و ظرفیت‌های علمی و آموزشی است.

انتهای پیام/فارس