به گزارش پایگاه خبری ربیع، برنامه کانون یاریگران زندگی،اقدامی فرهنگی و پیشگیرانه از مواد مخدر در جامعه و با اولویت آموزش‌وپرورش است که تمام مقاطع تحصیلی از پایه اول ابتدایی تا آخر متوسطه را شامل می‌شود و به‌منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی، رفتارهای پرخطر و مبارزه با اعتیاد با همکاری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اجرا می‌شود.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره‌کل آموزش و پرورش اصفهان در گفتگو با ربیع هدف از اجرای برنامه کانون یاریگران زندگی را  تلاش دستگاه تعلیم و تربیت برای حرکت در مسیر پیشگیری از ورود دانش‌آموزان به رفتارهای پرخطر دانست و افزود: این برنامه برای اولین بار اوایل سال ۹۹ و همزمان با شیوع کرونا در مدارس استان اصفهان آغاز  و به‌دلیل محدودیت‌های آموزش حضوری در فضای آنلاین و شبکه دانش آموزی (شاد) اجرا شد.

مهدی نم‌نبات با اشاره به اهمیت آسیب‌های اجتماعی و به‌ویژه موضوع اعتیاد دربین دانش‌آموزان افزود: برنامه کانون یاریگران زندگی امسال دربیش از۲ هزار و ۶۰۰ مدرسه در استان به‌صورت حضوری برگزارمی شود.

وی با بییان اینکه در طرح کانون یاریگران زندگی تلاش شده است که با سالم سازی محیط و با استفاده از تاثیر گروه همسالان، مربیان و معلمان، مسیر صحیح زندگی و تحصیل پیش روی دانش آموزان و جامعه هدف قرار داده شود گفت: این برنامه یک طرح دانش‌آموز محور است اما یکی از مشکلات اجرای آن در ۲ سال اخیر نبود تعاملات اجتماعی به‌صورت حضوری بود که تاحدودی بر کیفیت کار تاثیر داشت.

حضور۲ هزار نفر تسهیلگر و۱۳۰ هزار دانش‌آموزدرطرح یاریگران زندگی  

وی یادآور شد: سال تحصیلی گذشته ۱۳۰ هزار دانش‌آموز استان اصفهان توسط ۲ هزار نفر تسهیلگر شامل مدیران، معلمان، مربیان و مشاوران مدارس، آموزش‌های لازم را در قالب درسنامه و تشکیل گروه‌های همیار و همسالان در فضای مجازی فرا گرفتند.

نم‌نبات، با اشاره به اینکه اصفهان در راستای اجرای طرح یاریگران زندگی موفق به کسب رتبه اول در کشور شده است، افزود: این برنامه در سال تحصیلی جدید با تقویت نقاط قوت، برطرف کردن نقاط ضعف و وسعت بخشی به مهارت‌های ارتقایی، خودمراقبتی و زندگی ادامه خواهد یافت تا با کمک خود دانش‌آموزان فضای جامعه برای نوجوانان و جامعه فضایی امن و عاری از هر نوع آلودگی باشد.

وی دیگر برنامه‌ها در حوزه پیشگیری آسیب‌های اجتماعی در مدارس استان اصفهان را برگزاری جشنواره “نوجوان سالم” با محور پیشگیری از گرایش به دخانیات، سوء مصرف مواد مخدر و پیشگیری از گرایش به خشونت عنوان کرد و گفت: این جشنواره با هدف توسعه همکاری‌ها و هم افزایی برای ترویج شیوه‌های زندگی سالم و پیشگیری از آسیب های اجتماعی برگزار می‌شود که در ۲ سال اخیر با محدودیت‌هایی برای برگزاری مواجه شد.

نم‌نبات، شناسایی، رشد استعدادها، افزایش مهارت‌ها و سطح آگاهی دانش آموزان را از اهداف برگزاری این جشنواره عنوان کرد و گفت: این رویداد اجتماعی نیز امسال با وسعت بیشتری در استان برگزار می‌شود.

زهرا نصیری