به گزارش پایگاه خبری ربیع، ایشان در غربتی دردناک و مظلومانه با توطئه خلیفه عباسی و بدست همسرشان ام فضل زهر جفا و خیانت را چشیدند و در راه اسلام شهید شدند.

امام جواد (ع) جوان‌ترین امام ما شیعیان در سن کمی به امامت رسیدند. ایشان در طول عمر کوتاه و با برکت خویش خدمات بسیاری را در جهت حفظ اسلام نمودند.

امام نهم ما شیعیان همانند بقیه امامان دارای فضایل و خصوصیات اخلاقی برجسته‌ای بودند.

از مشهورترین صفات امام جواد (ع) جود و بخشندگی است که بین شیعیان شناخته شده که یادآور جود و بخشش خداوند است و در وجود مقدس ایشان تجسم یافته است. همه امامان ما این صفت را داشتند ولی در وجود مبارک امام جواد (ع) پر رنگ‌تر دیده شد.

افرادی که به ایشان مراجعه می‌کردند نیازمندی‌های مالی و مشکلاتشان را برطرف می‌کردند و هم چنین نیازمندی‌های علمی و فکری مردم را نیز حل می‌کردند و گره گشای مشکلات مردم بودند.

طبق سفارش پدرشان امام رضا (ع) هر وقت از خانه بیرون می‌آمدند همراه خود چیزی داشتند که اگر سائل و یا درمانده‌ای از حضرت چیزی درخواست می‌کرد حضرت او را دست خالی رد نمی‌کرد.

در این باره علی بن عیسی صاحب کتاب کشف الغُمّه می‌گوید: امام جواد (ع) سرور بخشندگان و مصداق بخشندگی و کرامت بود.

حال باید از این صفت والای ایشان تاسی بگیریم و در این دوره و زمانه که اکثر مردم با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند این صفت را در وجود خود پرورش دهیم و در کمک رسانی به همدیگر پیش قدم باشیم.

یکی از خصوصیات دیگر امام جواد (ع) بردباری و صبر در مقابل سختی‌ها و همسر ناشایست خویش بود.

ایشان همچنین با مردم با احترام رفتار می‌کردند و به سبب این اخلاق نیکو و پسندیده حتی برخی از دشمنان نیز جذب ایشان می‌شدند.

این امام بزرگوار در میان شیعیان به عنوان باب الحوائج یاد می‌شوند و بسیاری از ارادتمندان برای رفع حوائج خود به‌خصوص حوائج مادی به ایشان متوسل می‌شوند و مشکلاتشان با کرم و بخشندگی امام جواد (ع) برطرف می‌شود.

آنچه که قابل اهمیت است امام جواد (ع) به خاطر اینکه جوان‌ترین امام شیعیان محسوب می‌شوند جوانان بهتر می‌توانند با این امام بزرگوار مأنوس شوند و بهترین الگو برای نسل جوان باشند و با فرا گرفتن صفات ایشان برای دستیابی به سعادت دنیا و آخرت استفاده کرد زیرا همه امامان ما چراغ راه هدایت و بندگی به سوی پروردگار هستند.

نجمه کریمیان