پایگاه خبری ربیع/

اقتصاد مقاومتی مطالبه ای است که به نظر می رسد همچنان زمین مانده است؟ در یک دوره ۸ساله مردم نتوانستند طعم شیرین اقتصاد مقاومتی را که درمان برای اقتصاد مشکل دار است را بچشند! ظاهرا علی رغم تاکید و پیگیری و مطالبه رهبری معظم و مردم اراده ای بر تحقق این مطالبه وجود نداشته است؟  واقعیت این است که قریب به هشت سال است معاون اول رئیس جمهور جناب آقای جهانگیری فرمانده اقتصاد مقاومتی است، اما تا امروز شاهد برگزاری یک نشست از طرف وی نبوده‌ایم، موضوعی که به خوبی نشان می‌دهد دولت و از جمله فرمانده محترم اقتصاد مقاومتی اهتمامی به موضوع اقتصاد مقاومتی ندارد. و الا چگونه یک گزارش برای این موضوع مهم ارایه نگردیده و نمی گیرد.

اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور یک مطالبه بزرگ و مهم است که متاسفانه تا کنون به صورت اساسی و ریشه ای از سوی دولت ها کلید نخورده است. اگر اصلاحات اساسی در اقتصاد کلید زده می شد، قطعا شاهد تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی و رشد و جهش دادن به تولید و حوزه های مختلف اقتصاد کشور بودیم.

یکی از مهمترین وظایف دولت آینده در بخش صنعت تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی است، از اکنون باید کسانی که آماده ورود به عرصه انتخابات در جایگاه کاندیداتوری ریاست جمهوری هستند باید برنامه داشته باشند؟ باید برای اقتصاد مقاومتی به مردم برنامه عملیاتی بدهند؟ باید مشخص کنند تا چه حد اعتقاد به نجات بخش بودن اقتصاد مقاومتی دارند و تا چه حد می توانند در تحقق این مهم گام بردارند نه مثل آنهایی که آنقدر گرفتار امید بخارج شدند

که اقتصاد موجود را نیز ندیدند و تقریبا به ورطه نابودی کشاندند چرا که چشمشان به دست بیرونی برای نجات اقتصاد بود و با این نگاه نتوانستند به توانمندیهای اقتصادی داخلی دل ببندند؟ و بدتر اینکه با واردات بی رویه و غیر ضرور طبل اقتصاد ملی را کوبیدند و سالها آنرا به عقب کشاندند!

تردیدی نیست که تحقق تولید از جمله مهمترین موضوعاتی است که دولت سیزدهم باید برای آن تلاش زیادی به کار بگیرد، چرا که این موضوع یکی از مهمترین دغدغه های اقتصادی رهبر معظم انقلاب است که هر سال در آغازین دقایق سال نو شاهد تاکید و اصرار ایشان بر این موضوع هستیم، بنابراین اگر سیاست های اقتصاد مقاومتی توسط دولت آتی به درستی به کار گرفته و اعمال و اجرا شود، قطعا در تحقق تولید جهش ها وگام های بلندی برداشته خواهد شد.

همینجا می گوئیم اگر دولت یازدهم و دوازدهم اقدامی هر چند ناچیز در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی داشته است  بهتر است در آخرین هفته های کاری خود گزارشی از عملکردش را به سمع و نظر مردم و  افکار عمومی برساند که در هشت سال گذشته برای تحقق سیاست  اقتصاد مقاومتی چه برنامه هایی داشته و چه فعالیت هایی را برای محقق کردن سیاست اقتصاد مقاومتی به منصه ظهور رسانده است؟

مجدد یادآور می شویم که دولت آینده باید متوجه این موضوع مهم باشد که تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی نیازمند ساز و کارهای مهمی است که باید آنها را یک به یک اجرا کند. یکی از مهمترین موانعی که از پیش پای اقتصاد مقاومتی و به تبع آن تولید باید برداشته شود، درشعار امسال توسط مقام معظم رهبری توضیح داده شد، برداشتن مانع ها از پیش پای تولید است که با بهبود فضای کسب و کار محقق می شود. بدیهی است برای تحقق هر چه بهتر اقتصاد مقاومتی و رونق و جهش تولید بهتر است دولت سیزدهم عارضه های مهمی که تولید کشور را گرفتار کرده اند به طور جدی مورد بررسی قرار دهند، بنابراین به نظر می رسد که نیازمند راه اندازی یک مجموعه آشنا با اقتصاد برای آسیب شناسی در دولت بعدی هستیم، تا کلیه مشکلات وچالش هایی که بر تولید سایه افکنده اند را شناسایی و از بین ببرد و تولید کشور را به صورت اساسی درمان کند.

البته به این نکته مهم باید توجه شود، هر چند سیاست های اقتصاد مقاومتی به خوبی تدوین شده، اما تحقق این سیاست ها منوط به در راس کار بودن مجریان توانایی است که بتوانند بند به بند سیاست های اقتصاد مقاومتی را به خوبی اجرا و محقق کنند. بی تردید اگر در حوزه های مختلف اعم از مسائل اقتصادی، قوانین خوبی داشته باشیم اما مجریان ناتوانی آن را به مرحله اجرا در بیاورند، سیاست های مورد نظر به خوبی اجرا نمی شود و دستاوردی برای اقتصاد نخواهد داشت، لذا قوانین خوب هم بی اثر و بلا استفاده می ماند، بنابراین توانمندی مدیران اجرایی بحث مهمی درتحقق اهداف جهش اقتصادی و رشد تولید است که باید مورد توجه دولت آینده باشد. یکی از کارهای مهم اصلاح ساختار اداری و اجرایی کشور است  موضوع بسیار مهمی که تاثیر شگرفی بر تحولات اقتصادی و اجرای صحیح وکارآمد سیاست های اقتصاد مقاومتی به جا می گذارد، بنابراین درکنار روی کار آوردن مسوولان و مجریان توانمند، اصلاحات ساختاری و اجرایی و اداری کشور هم یک الزام مهم برای توسعه اقتصاد کشور توسط دولت سیزدهم به شمار می رود که از انجام آن نباید غفلت شود. در ایجاد اصلاحات اداری و تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی، هیچ دولتی تا کنون جسارت انجام این کار مهم را نداشته که اصلاحات ساختاری اقتصاد کشور را کلید بزند، به این دلیل که متاسفانه اکثر دولت ها به دنبال فعالیت های پوپولیستی بوده اند، لذا عملکرد آنها مورد رضایت مردم واقع نشده است، ضمن اینکه به دلیل بی تدبیری وسوء مدیریت در تصمیمات اتخاذ شده صدمات جبران ناپذیری به اقتصاد کشور وارد و معیشت مردم وارد شده است که دولت آتی باید جبران کند.

 مظفر حاجیان