مدیرکل گمرک استان اصفهان گفت: در راستای برنامه اقتصاد مقاومتی با راه اندازی سامانه جامع امور گمرکی درآمد گمرک اصفهان ۳۲ در صد افزایش یافت.

به گزارش ربیع به نقل از ایمنا ،  اسداله احمدی ونهری با اشاره به اینکه در ۵ ماهه نخست امسال، تشریفات گمرکی تعداد ۷۶۱۰بسته ورودی و خروجی از گمرک امانات پستی به ارزش بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال  انجام شده است، اظهار داشت: این میزان از حیث تعداد نسبت به سال قبل   ۲۵ درصد و از لحاظ ارزش ۱۶ درصد افزایش داشته است.
وی خاطرنشان کرد: گمرک فرودگاه شهید بهشتی اصفهان با فعالیت به صورت ۲۴ ساعته ، طی این مدت، تشریفات امور مسافری بالغ بر ۲۰۵ هزار نفر مسافر ورودی و خروجی را انجام داده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل  ۲۹  درصدافزایش  داشته است .
مدیرکل گمرک اصفهان بیان داشت: طی این مدت واحد قضایی گمرک اصفهان،  ۴۵۶ فقره پرونده مظنون به قاچاق کالا و به ارزش ۱۸۱ میلیارد و ۳۹ میلیون ریال رسیدگی کرده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد ۸ درصد افزایش و حیث ارزش ۲۲ درصد رشد داشته است .
به گفته وی در ۵ ماهه ۱۳۹۵ گمرکات استان اصفهان با داشتن پنج گمرک تابعه فعال و۱۱ انبار اختصاصی، تشریفات صادرات ۶۲۲ هزار تن و به ارزش ۳۲۸ میلیون و ۳۱۵ هزار دلار انجام داده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن ۶ درصد و از حیث ارزش۲۵  درصد کاهش داشته است.
احمدی ونهری عمدترین کالاهای صادراتی از گمرک اصفهان را، آهن آلات و فولاد و مصنوعات آن با ۳۳ درصد، مواد پتروشیمی با ۲۲ درصد فرش با ۱۲ درصد  و محصولات لبنی با ۵ درصد و سایر کالاها را ۲۸ درصد بر شمرد  و افزود: مهمترین کشورهای مقصد کالاهای صادراتی گمرک اصفهان عراق با ۱۲۱ میلیون دلار و۳۷ درصد سهم ازکل صادرات، افغانستان با ۷۴ میلیون دلار  و۲۳ درصد، پاکستان با ۴۲ میلیون دلار و ۱۷ درصد  و ترکمنستان با ۲۴ میلیون دلار و ۸ درصد  است.
وی گفت: طی مدت صادرات از طریق گمرک اصفهان به کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان و امارات به ترتیب ۳۷ ،۳۴،۱۳ ،۲۲ و ۱۵ درصد کاهش یافته است .
مدیرکل گمرک اصفهان در ادامه در خصوص صادرات به کشور کشور  ترکیه، بیان داشت: در پنج ماهه نخست امسال صادرات از طریق گمرکات استان اصفهان به کشور ترکیه  به ارزش بالغ بر ۱۳ میلیون دلار و به وزن ۷ هزار و ۸۳۰ تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه از لحاظ ارزش ۴۷ درصد و از حیث وزن ۱۳۳ درصد رشد داشته مهمترین کالاهای صادراتی به این کشور، مس و مصنوعات مسی، محصولات شیمی آلی و مصنوعات چدنی بوده است.
وی گفت: ۳۰ هزار و ۵۸۶ تن کالا به ارزش ۱۱۹ میلیون و ۶۴۰ هزار دلار به گمرک اصفهان وارد شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن یک درصد افزایش و از حیث ارزش ۱۲ درصد کاهش یافته است.
احمدی ونهری اظهار داشت: حتی با کاهش واردات گمرکات استان، در راستای برنامه های اقتصاد مقاومتی و راه اندازی سامانه جامع امور گمرکی شاهد افزایش ۳۲ درصدی درآمد گمرکات استان اصفهان هستیم.
وی یادآور شد: این اداره کل  با داشتن ۱۳۸ کارمند، در۵ ماه سال۱۳۹۵، بالغ بر ۵۴۹ میلیارد و ۳۲۳ میلیون ریال  درآمد کسب و به خزانه واریز کرده است.
مدیرکل گمرک اصفهان بیان داشت: در این مدت ۱۲ میلیون و ۸۹۱ هزار دلار کالا مربوط به واحدهای تولیدی با معافیت ترخیص شده است.
وی در خصوص مهمترین کالاهای وارداتی گمرک اصفهان طی ۵ ماهه ۱۳۹۵، گفت: ماشین آلات مکانیکی با ۳۱ درصد، ماشین آلات برقی با ۱۱ درصد، اجزا و قطعات منصفل ماشین آلات ۹ درصد، کاغذ و مقوا  با ۶ درصد  بوده است.
احمدی ونهری افزود: عمده ترین کشورهای صادر کننده به مقصد گمرک اصفهان چین با ۲۳ درصد، ایتالیا با ۱۶ درصد آلمان با ۱۲ درصد، کره جنوبی با ۹ درصد بوده اند.