به گزارش پایگاه خبری ربیع از اصفهان، مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان گفت: آمار طلاق و ازدواج در استان اصفهان و در ۹ ماهه سال ۹۴ نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب با ۲۰ درصد و چهار درصد افزایش داشته که این آمار، تهدیدی جمعیتی محسوب می شود.

تورج حاجی رحیمیان در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته شهر اصفهان به مناسبت روز ملی ثبت احوال افزود: در ۹ ماه نخست سال جاری هفت هزار و ۶۴۰ واقعه طلاق و نیز ۲۹ هزار و ۷۲۹ واقعه ازدواج به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: متاسفانه میانگین سن ازدواج در این استان افزایش یافته که این میانگین برای پسران ۲۹ و برای دختران ۲۵ سال است.

وی بیان کرد: میانگین بعد خانوار نیز در این استان ۳.۴ است یعنی هر خانوار دارای کمتر از دو فرزند هستند و این تهدیدی برای جمعیت استان اصفهان است.

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان گفت: برای ثابت نگه داشتن جمعیت کشور هر خانوار ایرانی باید حداقل دو فرزند داشته باشد در غیر اینصورت رشد جمعیت کشور در سال ۱۴۲۰ متوقف و در سال ۱۴۵۰ نیز به نصف جمعیت فعلی کاهش خواهد یافت.

وی با اشاره به سیاست های افزایش جمعیت در کشور تصریح کرد: سیاست های چهارده گانه ابلاغی رهبر معظم انقلاب تنها افزایش جمعیت را دنبال نمی کند بلکه مباحث بهداشت باروری، اشتغال و فرهنگسازی ازدواج نیز در آن مورد توجه قرار گرفته است.

وی ارتقای پویایی جمعیت، رفع موانع و تسهیل ازدواج، اقتصاد مناسب برای مادران باردار، تحکیم بنیان خانواده، ترویج و نهادینه سازی سبک زندگی اسلامی، ارتقای امید به زندگی، فرهنگسازی احترام به سالمندان، توانمندسازی جمعیت در سنین کار و نیز بازتوزیع اجتماعی جمعیت از جمله سیاست های چهارده گانه ابلاغی برشمرد.

حاجی رحیمیان اظهار کرد: حفظ و جذب جمعیت در مراکز روستایی، مدیریت مهاجرت به داخل و خارج، تقویت مولفه های هویت بخش ملی و رصد مستمر سیاست های جمعیتی از دیگر سیاست های ابلاغی است.

وی همچنین به نقش موثر، بهنگام و بی طرفانه ثبت احوال در انتخابات اشاره و تصریح کرد: مجموعه ثبت احوال در بحث استعلام ها و تایید صلاحیت های حوزه ای و تابعه ای نقش موثری دارد و در اکنون تا روز انتخابات نیز در ارائه اقلام هویتی در خدمت مردم است.

وی گفت: ۱۲۰ هزار نفر از متولدین هفتم اسفندماه سال ۱۳۷۶ به ماقبل نیز که امسال می توانند در انتخابات شرکت کنند هنوز کارت شناسایی ملی دریافت نکرده اند که باید برای دریافت آن اقدام کنند.

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان همچنین تمامی کارت های شناسایی ملی غیر هوشمند و شناسنامه های فعلی که در اختیار مردم است را برای حضور در انتخابات معتبر اعلام کرد و افزود: مردم در نگهداری اقلام هویتی خود کوشا باشند و در صورت مفقودی به ثبت احوال مراجعه کنند.

وی یکی از مهمترین طرح های IT کشور را صدور کارت های هوشمند ملی عنوان کرد و گفت: این کارت ها با جنس پلی کربنات هفت لایه و مقاوم، مدرکی برای شناسایی هویتی و تصدیق هویت به همراه اثرانگشت و امضای دیجیتال برای شهروندان خواهد بود که از ویژگی های امنیت بالا، حافظه بالای ذخیره اطلاعات و ضد جعل برخوردار است.

وی این کارت هوشمند را جایگزینی برای کارت های شناسایی، گواهینامه، کارت پایان خدمت و کارت های بانکی دانست و گفت: در سال آینده حدود ۲۰ میلیون کارت هوشمند ملی برای مردم کشور صادر خواهد شد.

تورج حاجی رحیمیان ۱۲ دی ماه سال ۹۳ در سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه اصفهان گفته بود: در ۹ ماه نخست سال جاری ۲۸ هزار و ۴۷۶ مورد ازدواج در استان به ثبت رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با ۳۲ هزار و ۱۴۳ مورد ازدواج، کاهش ۱۲ درصدی را نشان می دهد.

 

وی همچنین اظهار کرد: آمار طلاق در ۹ ماه مشابه سال گذشته از پنج هزار و ۴۹۳ مورد به شش هزار و ۳۹ مورد در ۹ ماه امسال رسید که ۱۰درصد افزایش یافته است.

برهمین اساس و با توجه به افزایش آمار طلاق از شش هزار و ۳۹ مورد در ۹ ماه نخست سال ۹۳ به هفت هزار و ۶۴۰ مورد در ۹ ماه نخست سال ۹۴ با انجام محاسباتی باید گفت که آمار طلاق در استان اصفهان ۲۶ درصد افزایش داشته که در سخنان امروز مدیرکل ثبت احوال ۲۰ درصد بیان شده است.