اصفهان – معاون بهره برداری شرکت آبفا استان اصفهان گفت: بدنبال افزایش دمای اصفهان به ۴۲ درجه با افزایش مصرف ۳۲ درصدی آب مواجهیم.

به گزارش ربیع به نقل از مهر ، حسن غلامی  با اشاره به اینکه تجربه نشان داده که با افزایش دما مصرف آب نیز افزایش می یابد، اظهار داشت: پیش بینی ها حاکی از آن است که تا ۱۰ روز آینده دمای هوا بین ۳۹ تا ۴۰ درجه باشد و این درحالی است که مطابق سنوات گذشته پیک مصرف تا ۲۰ مردادماه ادامه دارد.

وی به میزان مصرف آب در هنگام افزایش دما اشاره کرد و گفت: هنگامی که دمای هوا بین ۳۳ تا ۳۵ درجه باشد حدود ۱۸ درصد به مصرف آب افزوده می‌شود و دمای بین ۳۵ تا ۳۷ درجه مصرف آب ۲۳ درصد اضافه می‌شود و هنگامی که دمای هوا به ۳۷ تا ۳۹ درجه برسد مصرف آب نیز ۲۷ درصد افزایش می‌یابد. همچنین در دمای بین ۳۹ تا ۴۲ درجه ۳۲ درصد مصرف آب افزایش می یابد.

معاون بهره برداری آبفا استان اصفهان با اشاره به اینکه مصرف بی رویه آب در فصل تابستان از سوی برخی شهروندان مانع توزیع عادلانه آب است، تصریح کرد: هم اکنون همه منابع و ظرفیت‌های تأمین آب شرب استان در مدار بهره‌برداری قرار دارد و این درحالیست که با عدم جاری بودن آب در بستر زاینده رود حدود سه هزار لیتر در ثانیه از ظرفیت اضطراری تأمین آب شرب استان کاسته شده است که بر این اساس صرفه جویی در مصرف آب در فصل تابستان ضروری قلمداد می شود.

وی با بیان اینکه مردم می توانند باتوجه به توصیه‌های شرکت آبفا استان پیرامون چگونه درست مصرف کردن آب در فصل تابستان مانع از وقوع چالش جدی بحران کم آبی شوند، گفت: اگر هم استانی‌ها به توصیه‌هایی که شرکت آبفا استان اصفهان از طریق رسانه ملی و دیگر رسانه ها به مردم می‌کند، عمل کنند مطمئناً بحران کم آبی در فصل تابستان امسال هم مانند سنوات گذشته بدون کمترین چالشی پشت سر گذاشته می‌شود.

غلامی اعلام کرد: به عنوان مثال اگر مشترکین برای کولرهای خود سایبان نصب کنند حدود ۱۰ درصد مصرف آب کولرها کاسته می شود و اگر سایبان بر روی کولرها نصب نشود با توجه به افزایش دما و به دنبال آن ورود کولرها به چرخه مصرف آب به ازای هر پنج ساعت کارکردن کولرها معادل مصرف سرانه یک نفر به چرخه مصرف اضافه می شود که یعنی در فصل تابستان ۲۰ درصد به مصرف آب اضافه می شود.