به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از  ترند، آرمان یونیف، معاون وزیر کشاورزی قزاقستان در گفت‌و‌گو با خبرنگاران اظهار داشت که طی ۹ ماه نخست سال ۲۰۱۸ صادرات محصولات کشاورزی قزاقستان به چین ۴۲ درصد در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته افزایش یافته است.

یونیف با بیان این که بازار چین برای بسیاری از محصولات کشاورزی همچنان باز است، تاکید می‌کند: به منظور تضمین دسترسی به بازارهای جدید و توسعه صادرات، اقداماتی در راستای محافظت از بازار داخلی و گسترش بازارهای خارجی صورت گرفته است.

معاون وزیر کشاورزی قزاقستان همچنین تصریح کرد ملزومات دامپزشکی برای تامین دام زنده، گوشت سرد و منجمد گوسفند و گاو، و تخم‌مرغ  به ایران نیز توافقاتی حاصل شده است. سال جاری قرار است ملزومات تامین دام زنده هماهنگ شود.

وی همچنین می‌افزاید: محدودیت‌های تامین دام زنده، گوشت، محصولات گوشتی و تخم مرغ به عربستان سعودی و امارات متحده عربی نیز برطرف شده است.

این مقام سیاسی قزاق همچنین در انتها اظهار داشت که ۱۵۳ شرکت قزاقستانی مجوز صادرات محصولات کشاورزی به چین را دریافت کرده و ۱۷ شرکت تولید فرآورده‌های مبتنی بر ماهی نیز قادر به صادرات محصولات خود به اتحادیه اروپا می‌باشند.