دکتر رسول زرگرپور در دیدار با رئیس مجلس ملی فرانسه با ایشان بر ضرورت افزایش تعاملات در زمینه های علمی، فرهنگی، زیست محیطی و گردشگری بویژه برقراری خط مستقیم هوایی بین اصفهان و پاریس تاکید نمود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری اصفهان، کلود بارتلون رییس مجلس ملی فرانسه در راس هیات پارلمانی وارد فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان شد و مورد استقبال رسمی دکتر رسول زرگرپور قرار گرفت.

رئیس مجلس ملی فرانسه در بدو ورود به فرودگاه شهید بهشتی اصفهان با اشاره به اشتیاق خود برای دیدن شهر اصفهان گفت: توصیف این شهر را زیاد شنیده ام و بسیار مشتاق سفر به این استان بودم.

استاندار اصفهان نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور وی در اصفهان، اظهارداشت:  در دولت تدبیر و امید و بویژه پس از برجام آمار ورود گردشگران و جهانگردان به اصفهان تا سه برابر افزایش یافته و بیش از یکصد هیات بلندپایه خارجی به اصفهان سفر کره اند.

رسول زرگرپور با اشاره به اینکه در این مدت گردشگرانی از ۸۶ کشور جهان از استان اصفهان دیدن کرده اند، افزود:  بیشترین آمار در این زمینه مربوط به کشورهای اروپایی بویژه آلمان بوده است.

استاندار اصفهان همچنین در دیدار رئیس مجلس ملی فرانسه درمحل هتل تاریخی عباسی به بیان ظرفیتها، مزیت ها و ویژگی های فرهنگی، اقتصادی و گردشگری استان پرداخت و افزود‌: اصفهان از بزرگترین استانهای ایران با بیش از۵ میلیون نفر جمعیت و ۱۰۷ شهر است.

رسول زرگرپور اصفهان را قطب صنعت ایران خواند و گفت: این استان دارای ظرفیت های بالایی در تولید فولاد فراورده های نفتی و مصنوعات طلا است.

زرگرپور با اشاره به اینکه بسیاری از تاسیسات انرژی صلح آمیز هسته ای در استان اصفهان واقع شده اند، گفت: این استان دومین استان دانشگاهی کشور است و به عنوان مرکز همزیستی ادیان توحیدی نیز مطرح می باشد.

مدیرارشد استان به سفر هفته گذشته وزیر محیط زیست فرانسه به اصفهان اشاره کرد و تصریح نمود: مذاکرات خوبی با این هیات در اصفهان انجام شد و آمادگی خود را برای همکاری در زمینه ی محیط زیست و انتقال تجربه در زمینه های آلودگی هوا و آب بین اصفهان و فرانسه اعلام نمودیم.

زرگرپور به خواهرخواندگی اصفهان با ۱۴ شهر جهان اشاره کرد و افزود: خواهرخواندگی اصفهان با یکی از شهرهای فرانسه برای مبادله های علمی، فرهنگی و فناوری می تواند مورد توجه قرار گیرد.

استاندار اصفهان به برقراری پرواز مستقیم برخی شرکتهای خارجی به اصفهان پس از برجام اشاره کرد و اظهارداشت: برقراری خط مستقیم هوایی بین اصفهان و پاریس زمینه های لازم را برای همکاری و تقویت گردشگری فراهم خواهد کرد.

سفر مقامات ایران و فرانسه نشانه ی بارزی از عزم جدی و اراده قاطع برای گسترش ارتباطات و تعمیق مناسبات است

کلود بارتلون نیز در این دیدار با اشاره به اینکه زمینه های فراوانی برای همکاری بین دو کشور ایران و فرانسه بویژه دربخش آب و کشاورزی وجود دارد، افزود: سفر اخیر وزیر محیط زیست و کشاورزی فرانسه در همین راستا انجام شد.

وی با بیان اینکه موضوع مدیریت بحران آب که امروزه در دنیا مطرح است انگیزه ای برای همکاری همه کشورها برای رفع این مشکل است، تصریح کرد: در اجلاسی که در ماه دسامبر در پاریس برگزار شد همه کشورها برای رفع مشکل بحران آب متعهد شدند.

بارتلون با بیان اینکه فرانسه یکی از بهترین کشورها در زمینه مدیریت آب است، اعلام نمود: دو کشور ایران و فرانسه بویژه استان اصفهان می توانند در این زمینه همکاری های خوبی داشته باشند.

رییس مجلس ملی فرانسه با اشاره به توافق هسته ای و سند برجام گفت: با توجه به نیازی که در ایران و از جمله در استان های صنعتی مانند اصفهان برای سرمایه گذاری در جهت بهبود وضعیت تولید وجود دارد لازم است بعد از برجام کشورها و بانکهای مختلف در کنار ایران قرار بگیرند تا مشکلی برای تامین مالی طرح های سرمایه گذاری این کشور بوجود نیاید.

کلود بارتلون به اهمیت مساله مواد غذایی و تغذیه اشاره کرد و گفت: امیدواریم همکاری های خوبی در زمینه کشاورزی بین دو کشور ایران و فرانسه صورت بگیرد و شرکتهای فرانسوی در کنار شرکتهای ایرانی قرار بگیرند.

بارتلون با اظهار شگفتی از سطح تحصیلات بالای جوانان ایرانی و سهم ۶۰ درصدی زنان ایرانی در دانشگاهها برای همکاری های بیشتر بین دانشگاه های دو کشور در تسهیل تبادل دانشجو اظهار امیدواری کرد.

کلود بارتلون با اشاره به سفر تاریخی دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران به فرانسه و سفرهای وزراء و برخی مقامات فرانسوی در طول این مدت به ایران و اصفهان این امر را نشانه ی بارزی از عزم جدی و اراده قاطع دو طرف بر گسترش ارتباطات و تعمیق مناسبات دو جانبه دانست.

وی همچنین در مراسم ضیافت شام با استاندار اصفهان با بیان اینکه اصفهان استانی گردشگر پذیر است، تصریح کرد:  گردشگری نه تنها سبب تقویت روابط اقتصادی می شود بلکه ابزاری برای برقراری صلح به واسطه آشنایی ملت ها از فرهنگ ها، عادات و مذهب های یکدیگر است.

بارتلون دلیل سفر خود به اصفهان را تمدن و میراث فرهنگی این استان خواند و تاکید کرد: جلوه های فرهنگی اصفهان بسیاری از فرانسوی ها را شیفته خود کرده و ما می توانیم همکاری های زیادی دراین زمینه داشته باشیم.

رییس مجلس ملی فرانسه اظهار داشت: پس از ملاقات دیروز با رییس جمهور ایران دیدار با استاندار اصفهان به عنوان استانی با ویژگیهای منحصر به فرد تاریخی، میراثی، علمی و گردشگری و پیام آور صلح و دوستی در واقع تکمیل کننده سفرم به جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.