به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس، در ادامه شفاف سازی‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برای اولین بار فهرست اشخاص حقیقی و حقوقی که در سال ٩٧ از سوی معاونت توسعه مدیریت و منابع این وزارتخانه در قالب فعالیت‌های فرهنگی، هنری و دینی حمایت شده‌اند، منتشر شد.

بر اساس آمار اعلام شده، این وزارتخانه در سال ٩٧ به ٨۶ مورد اشخاص حقیقی در قالب فعالیت‌های فرهنگی، هنری و دینی مبلغ ١۴ میلیارد و ٩٠٠ میلیون و ۵٠٠ هزار ریال کمک کرده است.

همچنین این وزارتخانه در حوزه حمایت‌های اشخاص حقوقی نیز در ١۶١ مورد بالغ بر یک هزار و ٣٠۵ میلیارد ریال، حمایت‌های فرهنگی، هنری و دینی داشته است.

جدول اسامی اشخاص حقیقی و حقوقی که در سال ٩٧ در قالب فعالیت‌های فرهنگی، هنری و دینی از سوی معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت شده اند به همراه  نام، ردیف بودجه تامین اعتبار، عنوان برنامه و فعالیت مرتبط و مبلغ پرداختی از لینک‌های زیر قابل دسترسی است. اینجا    و اینجا    ببینید.

نکته قابل تامل در این فهرست حمایت ارشاد از برخی چهره‌ها از جمله فردی به نام «محمدرضا شجریان» و موسساتی چون موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، خانه کتاب، بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و مرکز اسناد انقلاب اسلامی است.

با توجه به اینکه چندی پیش موسسه نمایشگاه‌های کتاب ریز هزینه‌های نمایشگاه کتاب را اعلام کرد، آن آمار باز هم با فهرست حمایت‌های ارشاد از این نمایشگاه همخوانی ندارد. (اینجا    ببینید)

بر مبنای این فهرست موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی بیشترین میزان دریافت حمایت‌ از وزارت ارشاد را داشته که این رقم بالغ بر حدود ۱۷ میلیارد (رقم دقیق ۱۶/۶۸۲/۱۰۰ تومان است) بوده است. موسسه دیگر ارشاد به نام خانه کتاب حدود ۹ میلیارد تومان حمایت دریافت کرده است. این در حالی است که طبق این فهرست، بنیاد شعر و ادبیات داستانی، تنها با رقم عجیب ۷۰۰ میلیون تومان در سال گذشته حمایت شده است.

از سوی دیگر با توجه به آمار دریافتی حقوق برخی مدیران موسسات زیر مجموعه ارشاد که بیش از ۱۵ میلیون تومان است، رقم چنین حمایت‌هایی قابل تامل است!

انتهای پیام/