به گزارش پایگاه خبری ربیع، در نشست رسانه‌ای مدیر عامل شرکت گاز استان اصفهان به مناسبت هفته دولت، آغاز عملیات اجرایی و بهره‌برداری از چندین پروژه در این هفته تشریح شد. مصرف ۲۱ میلیارد متر مکعب گاز در استان و تأمین ۷ میلیون متر مکعب گاز مصرفی نیروگاه‌های استان اصفهان حاکی از اهمیت فعالیت صنعت گاز در استان است.
سید مصطفی علوی، مدیر عامل شرکت گاز استان اصفهان، در نشست خود با خبرنگاران، پروژه‌های عمرانی آماده بهره‌برداری در هفته دولت را با اعتباری بیش از ۴۱۱ میلیارد ریال اعلام کرد که شامل راه‌اندازی ایستگاه مادر برای گازرسانی به روش CNG در شهرستان نایین، پروژه گازرسانی به شهرستان خور و بیابانک، پروژه گازرسانی به روستاهای نابر و سعدآباد از توابع کاشان، افتتاح ساختمان اداری و پست امداد نیاسر، ساختمان اداری و پست امداد نوش‌آباد از توابع آران و بیدگل، ساختمان اداری و پست امداد محمدآباد جرقویه، توسعه ساختمان اداری دولت‌آباد، بهره‌برداری از پروژه گازرسانی به منطقه زندوان از توابع نایین، بهره‌برداری از ایستگاه TBS، خط انتقال و تغذیه دشت سرکاری از توابع آران و بیدگل و آغاز عملیات گازرسانی به روستاهای سهیل، سپرو و فرح‌آباد نایین و آغاز عملیات گازرسانی به صنایع دهاقان و تقویت شبکه‌های گازرسانی به شهرک صنعتی جمبزه است که منجر به اشتغال برای ۷۸ نفر شده است.
۶۰ درصد کاهش آلایندگی با جایگزینی گاز طبیعی
علوی با اشاره به رتبه دوم شرکت گاز استان در توزیع گاز، از تأمین ۲۱ میلیارد متر مکعب گاز در استان و تأمین ۷ میلیون متر مکعب گاز مصرفی نیروگاه‌های استان خبر داد
و افزود: ۱۵۴ ایستگاه CNG ظرفیت گازرسانی به ۱۵۰۰ خودرو را دارند.
وی با اذعان به مشکل جدی محیط زیست در استان اصفهان، از خطرات کمتر گاز طبیعی نسبت به سایر سوخت‌ها سخن راند و بر مصرف کمتر و توجه به مدیریت مصرف تأکید کرد.
وی افزود: با جایگزینی گاز طبیعی به جای سوخت مایع، ۶۰ درصد کاهش آلایندگی خواهیم داشت.
وی با اشاره به اینکه در صنعت گاز به خودکفایی رسیده‌ایم، افزود: در بخش CNG بعضی از اقلام ما وارداتی است.
وی گفت: هزار و ۳۳۸ روستا و ۱۰۳ شهر استان گازرسانی شده‌اند و برای عملیات گازرسانی به ۴ شهر و ۲ روستای دیگر، بیش از ۳۲ میلیارد تومان هزینه شده است.
۱۷۰ میلیارد تومان سالیانه هزینه ارائه خدمات به مشترکان
مدیر عامل شرکت گاز استان گازرسانی به صنایع را از دغدغه‌های خود نامید و اظهار داشت: ۲۶۵۵ مورد از صنایع فاقد گاز شناسایی شده‌اند که مصرف‌کننده سوخت مایع هستند و طبق مصوبه دولت، مشمول بخشودگی هزینه گاز مصرف می‌شوند.
وی دغدغه دیگر را مربوط به اخذ مجوزهای حفاری دانست که اگر به‌موقع صادر شود، گازرسانی به آنها زودتر انجام می‌گیرد.
وی با صحبت از افزایش دمای زمین ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای که تهدیدی برای زندگی بشر است، به صاحبان صنایع توصیه کرد از تجهیزات بهینه سوخت‌رسانی استفاده کنند که به کاهش مصرف و آلودگی کمک می‌کند.
علوی دغدغه دیگر را بهره‌برداری دانست و افزود: بیش از ۲۷ هزار کیلومتر شبکه و ۱۰ هزار علمک، مجموعا مراقبت از ۳۶ هزار کیلومتر را برای ما رقم می‌زند و انتظار داریم مردم و مشترکان در حفظ و نگهداری تأسیسات مختلف، علمک‌ها و کنتورها (جلوگیری از زنگ‌زدگی) به عنوان یک سرمایه ملی و وظیفه اجتماعی با ما همکاری کنند.
وی گفت: سالیانه ۱۷۰ میلیارد تومان هزینه نگهداری و ارائه خدمات به مشترکان است.
علوی از نصب ۱۴۵۰ کنتور هوشمند در روستاهای زرین‌شهر خبر داد که نیاز به مراجعه مأمور به در خانه‌ها نیست و گفت: این طرح در مرحله آزمایشی است و پس از بررسی، در سایر نقاط استان اجرا می‌شود.
مدیر عامل شرکت گاز استان عمده مطالبات معوق را مربوط به صنایع فولاد و نیروگاه‌ها اعلام کرد.
علوی معاون بهره‌برداری و حوزه عملیات شرکت گاز با اشاره به سیر نزولی حوادث طی سال‌های گذشته، از رتبه‌های برتر شرکت گاز استان در شاخص‌های محیط زیست، ایمنی و نیروی انسانی خبر داد.
یک میلیون و ۷۶۵ هزار مشترک گاز در استان اصفهان
در ادامه، معاون بهره‌برداری و حوزه عملیات شرکت گاز در سطح شهرستان‌ها و روستاها از نصب یک میلیون و ۲۵ هزار علمک در سطح استان و ارائه سرویس به یک میلیون و ۷۶۵ هزار مشترک، استقرار ۱۰۸ ایستگاه ورودی گاز و توزیع بین شهرستان‌های استان و فعالیت ۱۰۵ دفتر پیشخوان برای اشتراک‌پذیری، توسعه خدمات الکترونیک و خودروهای امدادی خبر داد و گفت: تا پایان شهریور، ۶ خدمت دیگر برای کاهش مراجعه مردم به دفاتر واگذار می‌شود.
وی حفاری‌های بدون برنامه‌ریزی را که گاه منجر به حوادثی برای لوله‌های گاز می‌شود، نگران‌کننده خواند و رعایت موارد ایمنی مطابق با استانداردها را توصیه کرد.
مدیر روابط عمومی شرکت گاز استان سامانه CRM، تلفن ۱۹۴ و ۳۶۲۷۴۰۲۹ را آماده رسیدگی به امور مشترکان اعلام کرد.