اهمیت سلامت زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور بر هیچکس پوشیده نیست و زنان محور و مدیر سلامت خانواده هستند و بخش مهمی از فعالیت های مربوط به خود مراقبتی و مراقبت در منزل به عهده زنان است و همه ی ابعاد سلامت خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به علاوه با توجه به یادگیری رفتار در خانواده و نقش مادران در شبکه یادگیری اجتماعی، آثار رفتارهای زنان و مادران بر جنبه‌های مختلف سلامت و بیماری و تاثیر آن در فرهنگ رفتاری همه اعضای خانواده غیر قابل انکار است.  هفته ملی سلامت بانوان ایران در مهر ماه هر سال با هدف حساس سازی و اطلاع رسانی در خصوص مهم‌ترین اولویت‌های سلامت زنان به کل جامعه از جمله زنان، مردان، مدیران و سیاستگزاران برگزار می شود. شعار هفته ملی سلامت بانوان ایران در سال جاری “زن قلب خانواده ” بود .

لذا معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری شهرضا با هدف ترویج فرهنگ خودمراقبتی و حرکت به سوی سلامت جامعه به عنوان یکی از آرمان های جامعه امروز و تبیین راه های رسیدن به سلامت شهروندان خصوصا بانوان ، ویژه برنامه هائی را با همین عنوان (زن ، قلب خانواده )  برنامه ریزی نمود که با محوریت فرهنگسرای شهرداری در حال اجرا می باشد.

افتتاح نمایشگاه و بازارچه آثارهنری و آشپزی هنرآموزان فرهنگسرای شهرداری  با بیش از ۶۵ رشته ی هنری ، میز غذا با تنوع بیش از ۵۰ مدل غذا و شیرینیجات ، ایستگاه چکاپ سلامت با همکاری شبکه ی بهداشت و درمان ، چکاپ رایگان ارتوپدی و توزیع وتامین دی رایگان،  و توزیع کتاب ” خودمراقبتی ” بین علاقمندان ، بازارچه ی فروش محصولات هنری و خوراکی بانوان کارآفرین و صاحب مشاغل خانگی ، حضور جامعه ی معلولین جسمی حرکتی شهرضا و نمایش آثار هنری معلولین ، ایده پردازان خلاق وغرفه ی گردشگری ایران با حضور مسئولین شهرستان اولین برنامه این هفته بود.

پذیرائی از مدعوین با سوپ  و شیرینجات از نوع تولیدات خانگی سالم ، اجرای بخشی از تعزیه خرابه شام با هنرنمائی سارا ناظم (دانش آموز ۹ ساله) همراه با نوازندگی زیبای نی ، تجلیل از صاحبان بهترین تزئین غذا و شیرینی جات از دیگر برنامه های مراسم افتتاحیه این نمایشگاه بود

این نمایشگاه و بازارچه تا روز پنجشنبه  ۲۹ مهرماه پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود.

گفتنی است از دیگر برنامه های این هفته، سه همایش آموزشی در تاریخ های  ۲۶ و ۲۷ و ۲۸ مهرماه ساعت ۳تا۵ عصر در سالن اجتماعات شهرداری است که با محوریت شهرداری و همکاری اداره آموزش و پرورش و شبکه بهداشت و درمان در حال اجرا می باشد.

و همایش پیاده روی سلامت بانوان ۲۷ مهر  و نیز گردهمائی پخت غذاهای نذری ۲۹مهر با محوریت دفتر امور بانوان و خانواده فرمانداری و همکاری شهرداری و تعدادی از ادارات شهرستان ، از دیگر برنامه های این هفته می باشد.