به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس، محسن هاشمی امروز  اظهار کرد: اداره مدیریت راه‌های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور و ادارات تابعه آن در ادارات کل استان‌ها به‌عنوان متولی حمل و نقل هوشمند در کشور تسهیلات و سامانه‌های مختلفی را برای اطلاع‌رسانی و هدایت تقاضای ترافیک در نظر گرفته و توسعه داده است که آشنایی رانندگان و مسافران با آنها و بهره جستن آنها از این سامانه‌ها می‌تواند کمک بسیاری در مدیریت ترافیک و کاهش تاخیر و ازدحام در جاده‌ها باشد.

وی افزود: استان مازندران به لحاظ شرایط اقلیمی و موهبت‌های الهی از مقاصد اصلی گردشگران در ایام نوروز بوده به طوری‌که ازدحام جمعیتی و تراکم ترافیکی و در این ایام به اوج خود در سال و در کشور می‌رسد.

رئیس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران با بیان اینکه اطلاع‌رسانی صحیح و کارآمد اهمیت بسیار ویژه‌ای در ایام  به‌ویژه در استان مازندران به‌عنوان قطب گردشگری کشور دارد، اضافه کرد: اداره مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مازندران درباره اطلاع‌رسانی حین سفر دو سامانه تابلوهای پیام متغیر و تابلو های ترافیک‌نما را به خدمت گرفته است.

هاشمی تصریح کرد: تعداد ۱۱ دستگاه تابلوی پیام متغیر VMS در محورهای مواصلاتی شریانی استان به‌صورت مقتضی رانندگان را از شرایط ترافیکی، جوی و یا محدودیت‌های ترافیکی آگاه می‌کنند و همچنین تعداد دو دستگاه تابلوی ترافیک‌نما TG به‌صورت گرافیکی و طیف رنگی شرایط ترافیکی محورهای مواصلاتی استان را نمایش می‌دهند.

وی درباره اطلاع‌رسانی پیش و در حین سفر،  اظهار کرد: در این زمینه نیز راه‌های متعددی برای کاربران جاده‌ای تدارک دیده شده است که نخستین و سهل‌الوصول‌ترین آن سامانه تلفن گویای ۱۴۱ است که  این سامانه به‌صورت گویا شرایط لحظه‌ای و بروزرسانی شده ترافیکی و جوی جاده‌های استان را در اختیار رانندگان قرار می‌دهد.

رئیس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران ادامه داد: داخلی چهار این سامانه امکان ارتباط با اپراتور را برای کسب اطلاعات تکمیلی و درخواست امداد و یا دریافت هر خدمت دیگری را برای مسافران و رانندگان فراهم می‌کند.

هاشمی یادآور شد: درگاه اینترنتی به آدرس www.141.ir نیز به‌عنوان مرجع تمامی اطلاعات لازم از جمله، شرایط ترافیکی، جوی و محدودیت‌ها و امکانات بین راهی از جمله مساجد، مجتمع‌های خدمات رفاهی، پمپ بنزین‌ها و  امداد خودروها است.

وی در پایان گفت: اپلیکیشن موبایلی ۱۴۱ نیز اطلاعات و خدمات گوناگونی را به آگاهی کاربران می‌رساند که تمامی این روش‌های دریافت اطلاعات از طریق سایت اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مازندران به آدرس www.mazandaran.rmto.ir نیز قابل حصول است.

انتهای پیام/۸۶۰۳۴/ع/ر