پایگاه خبری ربیع/

نزدیک به یکسال است میهمان ناخوانده ای بنام کرونا به کره زمین وارد شد و خیلی تند و سریع جامعه بشری روی کره خاکی را متوجه خود ساخت؟ این ویروس توانست جنگی تمام عیار را با دنیای بشریت شروع و استمرار بخشد و دنیای تا دندان مسلح به علم و تجربه و انواع مختلف سلاح را خلع سلاح کند و همه متوجه ضعف علمی و تجربی و ضعف دفاعی خود کند! انسان پیشرفته امروز تازه فهمید هنوز چیزی نمی داند یا به تعبیری نادانسته هایش بیش ار دانسته هایش می باشد؟! تردیدی نیست که هم‌اکنون وضعیت شیوع بیماری کرونا و شمار مراجعه‌کنندگان به بیمارستانها در سراسر دنیا به مانند شرایط جنگی است و شهروندان باید شرایط موجود را در این برهه از شیوع بیماری بخوبی درک کنند. تنها راه مقابله در این جنگ همگامی و همراهی تک تک انسانهایی است که در روی زمین زندگی می کنند. حالا ثروتمند باشند یا فقیر، بیکار باشند یا شاغل و…به یقین کنترل بیماری کرونا یک عزم همگانی را می‌طلبد، چرا که بخش قابل توجهی از افراد بدون اینکه از ناقل بودن خود آگاه باشند با حضور اماکن عمومی و سطح بازار زمینه آلوده شدن و مرگ همنوعان خود را بوجود آورند و سبب گسترش این ویروس خواهند شد.شهروندان باید وضعیت فعلی مقابله با کرونا و آمار مرگ و میر همنوعان و هموطنان خود را درک کنند

 و همه با هم تا کنترل این بیماری نهایت همکاری را با ستادهای مقابله با کرونا داشته باشند. اکنون که یک فرصت دو هفته ای برای این مقابله در کشور ما تعیین و آغاز شده است همه مردم باید تمام محدودیت‌ها و اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا را با هدف حفظ سلامت خود و دیگران رعایت کنند و به دیگران نیز توصیه به رعایت داشته باشند.از طرفی باید برای افرادی که از دستورالعمل‌های اجرایی سرپیجی کرده و سلامت جامعه را تهدید کنند بدون هیچ مماشاتی برخورد شود و اجازه داده نشودعده ای بی توجه جان دیگران را به خطر بیندازند و جامعه را دچار مشکلات سنگین نمایند. نباید اجازه داده شود حفظ سلامت جامعه در مقابل منفعت شخصی زیر سوال برده شود.انتظارم می رود شهروندان با درک موضوع به مانند مشارکت در حل مشکلات گذشته کشور همکاری لازم را برای کنترل این بیماری داشته باشند.

همزمان با اعلام محدودیت‌های ابلاغ شده بر اصحاب رسانه و نهادهای مردمی است که در امر آموزش و فرهنگ سازی نحوه برخورد مردم در شرایط بحرانی اقدام کنند و مردم را در اجرای پروتکل های بهداشتی و شرایط بحرانی فعلی آگاه نمایند. اصحاب صنوف در دو روز پشت سر گذاشته شده نسبتا خوب درخشیدند، انصافا اکثریت قریب به اتفاق کسب و کارها و صنوف رعایت دستورالعمل ستاد کرونا را داشتند و کرکره ها را پایین نگهداشتند، این همراهی و همگامی نشان از درک صحیح و درست جامعه کاسب و بازاری کشور است که جای سپاس دارد. البته تعطیلی بازار بدون مشارکت آحاد مردم هیچ کمکی به کنترل شیوع بیماری کرونا نمی کند بلکه سایر اقشار نیز باید در این دو هفته یا اگر ادامه داشت ضمن رعایت پروتکلها، از به خیابان و پارک و میمانی و شب نشینی پرهیز جدی نمایند تا کار اثر بخش باشد. صرف تعطیلی بازار بدون کنترل رفت و آمد شهروندان و نظارتی مستمر بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در سطح شهر کارآمد نبوده و مسوولان باید همه جوانب را در نظر بگیرند و با قاطعیت تمام کار را دنبال کنند.

با همه همکاری و همراهی صنوف مختلف و بازار، با گشت و گذاری در سطح شهر به راحتی می‌توان مشاهده کرد که در برابر عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جامعه هیچ نظارت و اهرم فشاری وجود ندارد و زمانی که نظارتی نیز وجود نداشته باشد مردم خودبه‌خود به دلیل عادی انگاری لزومی بر رعایت آن نمی‌بینند لذا اتخاذ تصمیم های نظارتی کار ساز خواهد بود.

تر دیدی نیست و نخواهد بود که اعمال محدودیت در شرایط فعلی تنها در راستای حفظ جان شهروندان بوده و بخش قابل توجهی از مردم نیز از آن آگاه هستند لذا می بینیم  با اینکه مغازه‌داران در شرایط کنونی با مشکلات اقتصادی متعددی مواجهند، اما برای حفظ جان  خود و مردم فعالیت خود را تعطیل کرده‌اند.اکنون ضمن تشکر صمیمانه از کسبه و بازاریانی که به مسئولیت اجتماعی خود عمل کردند و پایبندی خود به سلامت مردم را در عمل نشان دادند در این شرایط از سایر شهروندان هم انتظار داریم رفت و آمدهای غیر ضروری خود به شهر و بازار و پارک، و… را محدود کنند تا سریعتر بتوانیم از شر این ویروس رها شویم.

قطع بازارگردی، تجمع نکردن در سطح شهر، حضور کمتر در سطح شهر و مراکز پر جمعیت و ماندن در منزل و رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و توجه به فاصله گذاری اجتماعی از نکات مهمی است که امیدواریم همه مردم به آن اهمیت دهند تا کشور بتواند از شر ویروس کرونا رهایی یابد.

اما حالا نوبت دولتی هاست، انتظار می‌رود دولت در جهت کاهش آسیب مشاغل در حوزه مالیاتی با استفاده از اختیاراتی که قانونگذار در قانون مالیات‌های مستقیم پیش بینی نموده و در صورت نیاز با اخذ مصوبه هیئت وزیران نسبت به تعدیل مالیات آن دسته از اصناف که آسیب دیده‌اند، متناسب با کاهش درآمد این بخش اقدام نماید. همچنین نسبت به اعطای تسهیلات ارزان قیمت و قرض‌الحسنه یک ساله و سایر حمایت های ممکن به اصناف آسیب‌دیده اقدام فوری به عمل آورد.

 مظفر حاجیان