به گزارش پایگاه خبری ربیع، مدیرعامل شرکت فرابورس ایران به مناسبت برگزاری «همایش فرصت‌های تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان» که ۹ مرداد ماه در اصفهان برگزار شد درجمع خبرنگاران به این مسئله اشاره داشت که این همایش فرصت مناسبی برای شرکت‌های دانش‌بنیان در اصفهان است که می توانند از این فرصت برای توسعه فعالیت‌های خود در بازار سرمایه بهره مند شوند.

میثم فدایی، درپاسخ به پرسش خبرنگار کیمیای وطن درمورد ظرفیت هایی که اصفهان درزمینه شرکت های دانش بنیان دارد و چگونگی استفاده این شرکت ها ازامکانات مالی فرابورس  گفت:اصفهان در تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان جزو سه استان برتر کشور است با توجه به منایع موجود در استان اصفهان و سطح ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران، سکوی تأمین مالی مربوط به طرح‌های این استان می‌تواند موفق باشد.

وی در ادامه توضیحات خود به این سوال تاکید کرد:تلاش کرده‌ایم با مجوزدهی منطقه‌ای و برگزاری همایش و جلسات هم‌فکری در اصفهان این روند را تسهیل کنیم.

وی با اشاره به اینکه صندوق‌های VC یکی از ابزارهای تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان در مرحله ایده است افزود:هم‌اکنون بازار سرمایه ۱۴ صندوق VC دارد که با جمع‌آوری منابع مالی از مردم آماده سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها هستند. همچنین این صندوق‌ها با بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان منابع مالی آماده تزریق این منابع به شرکت‌های دانش‌بنیان هستند که پارک علم و فناوری و اتاق بازرگانی اصفهان می‌توانند طرح‌های نیازمند تأمین مالی را به این صندوق‌ها معرفی کنند.

فدایی اضافه کرد:کرات فاندینگ دیگر روش تأمین مالی است و هم‌اکنون ۱۴ سکوی تأمین مالی جمعی وجود دارد که آماده حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان استان اصفهان است.

سکوی تأمین مالی طرح‌های استان اصفهان موفق خواهد بود

مدیرعامل شرکت فرابورس با اشاره به انجام ۱۰۲ میلیارد تومان تأمین مالی جمعی برای کسب‌وکارهای دانش‌بنیان در سال ۱۴۰۰ تصریح کرد: در سال جاری نیز تاکنون ۹۵ میلیارد تومان طرح تأمین مالی جمعی تعریف و ۷۵ میلیارد تومان تأمین مالی قطعی برای ۲۴ طرح در سکوهای کرات فاندینگ انجام شده است.

فدایی صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی و پذیرش در بازار سرمایه را دیگر روش‌های تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان دانست و افزود: هم‌اکنون چهار صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی بازار سرمایه از شرکت‌های ورشکسته، شرکت‌هایی که نیازمند تجدید ساختار مالی یا تأمین مالی برای رشد سریع‌تر هستند حمایت می‌کند. هم‌اکنون ۵۴ شرکت دانش‌بنیان در بازار سرمایه و ۱۹ شرکت در فرابورس داریم و پنج شرکت نیز در شرف عرضه در بازار سرمایه داریم و استان اصفهان نیز سهم خوبی از این شرکت‌ها دارد.

سیستم نوآوری کشور در سال‌های گذشته ارتباط خوبی با بازار سرمایه برقرار نکرده است

وی با اشاره به تعیین مسیر سبز در فرابورس برای تسهیل پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: می‌توان از ظرفیت شرکت-پروژه نیز برای پذیرش این شرکت‌ها استفاده کرد. در این روش‌ ۵۰ درصد آورده مالی توسط موسسین و ۵۰ درصد آورده توسط سرمایه‌گذاران در بورس تأمین می‌شود.

مدیرعامل شرکت فرابورس درباره بروکراسی‌های اداری دست‌ وپاگیر تأمین مالی که بر سر راه افراد دارای ایده وجود دارد، گفت: اکوسیستم نوآوری کشور در سال‌های گذشته ارتباط خوبی با بازار سرمایه برقرار نکرده و خلأ نشست‌های هم‌فکری احساس می‌شود.

 درکشورتأمین مالی از طریق بازار پول متداول تراز بازاربورس‌ است

رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران و نایب‌رئیس کمیسیون مسئولیت‌های اجتماعی اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست نیز با اظهار تاسف از اینکه در حوزه فرهنگ‌سازی درباره تأمین مالی از بازارهای سرمایه نسبت به سایر کشورهای جهان ضعیف عمل شده و کشورمان در این زمینه در رتبه پایینی قرار دارد گفت: تأمین مالی از طریق بورس و فرابورس مطالبه جدی فعالان اقتصادی است.

مجتبی کاروان، با اشاره به ضربه‌ای که در چند سال اخیر به اعتماد عمومی درباره بازار سرمایه وارد شد، افزود: در آن زمان برخی اظهارنظرهای غیرکارشناسی و عدم اطلاع‌رسانی صحیح به مردم باعث ایجاد آشفتگی در بازار سرمایه شد که البته این امر برای ما روشن بود و در نامه‌ای به وزیر وقت این اتفاق را پیش‌بینی کرده بودیم.

وی با بیان اینکه در کشورمان تأمین مالی از طریق بازار پول متداول‌تر است، ادامه داد: در کشورهای توسعه‌یافته نیمی از تأمین مالی شرکت‌ها از طریق بازار سرمایه انجام می‌شود؛ بنابراین از شرکت فرابورس ایران تقاضا داریم این فرآیند را تسهیل کند که البته نسبت به گذشته بهبود یافته است.

کاروان بر تقویت اطلاع‌رسانی در این زمینه تأکید کرد و گفت: برای تأمین مالی شرکت‌ها از طریق بازار سرمایه بهتر است شرکت‌ها بر اساس رتبه‌ای که در نظام رتبه‌سنجی کسب می‌کنند الزامی به ارائه تضمین بانکی نداشته باشند تا به سمت بازار پول سوق پیدا نکنند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان افزود: هم‌اکنون در حوزه پذیرش شرکت‌ها در بازار سرمایه شاهد شرایط بهتری هستیم که امیدوارم تداوم یابد چون هیچ بازاری در دنیا شفاف‌تر از بازار سرمایه نیست. باید توجه داشت بازار سرمایه بازار ریسک است اما بازدهی و میزان رشد آن از تمام بازارهای دیگر بیشتر بوده است.

زهرا نصیری