به گزارش پایگاه خبری ربیع، مدیرکل آموزش‌وپرورش استان اصفهان در مراسم تجلیل از فعالین و دستگاه‌های برتر حوزه سوادآموزی استان گفت: تلاش‌های انجام شده خوشبختانه شاهد افزایش نرخ باسوادی در استان اصفهان هستیم، اما یکی از بزرگ‌ترین چالش سوادآموزی، شناسایی افراد بی‌سواد است، چرا که هنوز افرادی در گروه هدف ۱۰ تا ۴۹ سال هستند که به دلایلی از تحصیل محروم شده‌اند.

محمد اعتدادی ، با اشاره به اینکه یکی از شاخص‌های ارزیابی آموزش‌وپرورش، انسداد مبادی بی‌سوادی است،افزود: استان اصفهان در عرصه سوادآموزی موفق عمل کرده و رشد نرخ سواد در استان در مقایسه با سنوات گذشته چشمگیر است.

وی تصریح کرد: سوادآموزی آن‌قدر مهم است که بعد از گذشت یک سال از پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) فرمان تشکیل نهضت سوادآموزی را صادر کردند. در آن زمان بسیاری از جمعیت، به‌ویژه در مناطق روستایی از نعمت سواد محروم بودند، اما به‌مرور سوادآموزی توسعه پیدا کرد و مراکز یادگیری محلی شکل گرفت.

اعتدادی با اشاره به اینکه امروز در چند مرکز یادگیری محلی در استان مهارت فناوری تعلیم داده می‌شود و در حوزه کارآفرینی نیز قدم‌هایی برداشته شده، ادامه داد: امروز جزو ۵ استان اول باسواد کشور هستیم و این مهم با تلاش شبانه‌روزی آموزشیاران محقق شده است که انتظار می‌رود به‌زودی پایان بی‌سوادی را در استان اعلام کنیم.

 ۹ هزار بیسواد در استان اصفهان

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان در مراسم تجلیل از فعالین و دستگاه‌های برتر حوزه سوادآموزی استان اظهار داشت: سوادآموزی ریشه در اعتقادات و فرهنگ ما دارد، ۹۹ / ۹۷ درصد مردم استان باسواد هستند و برای ۲ درصد باقی‌مانده باید گفتمان‌سازی کنیم که شناسایی و جذب آنها کار سختی است.

نسرین باباپور افزود: پراکندگی و تقاضای اجتماعی ناکافی از موانع سوادآموزی است که گفتمان‌سازی کارساز مبتنی بر آگاه‌سازی، توانمندسازی و اصلاح رفتار می‌تواند مسیر را برای کاهش درصد بی‌سوادی هموار کند. سوادآموزی در مدار تحول باید ۱۲ تغییر داشته باشد و معتقدیم شیوه سوادآموزی باید تغییر کند.

وی افزود: رویکردها و نیازها تغییر کرده است، امروز حدود ۹۸ درصد استان باسواد هستند که این نرخ در میانگین کشوری برابر ۸۷ درصد است. با تلاش‌های صورت‌گرفته و با سرشماری ۵ سال اخیر در حال حاضر میزان رشد باسوادی در سال ۹۹، حدود ۹۸ درصد بوده که جمعیت هدف ۱۰ تا ۴۹ سال است. ضمن اینکه اختلاف درصد باسوادی بین زنان و مردان از ۲۳.۴ درصد به ۶.۳ درصد رسیده است.

وی  ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۵ هزار و ۴۳۲ نفر را پوشش داده‌ایم و امیدواریم در فرصت باقی‌مانده به هدف‌گذاری ۸ هزار نفر برسیم چرا که توسعه عدالت آموزشی با تاکید بر شتاب بخشی سوادآموزی خانواده‌های آسیب‌پذیر و محرم یکی از اولویت‌های استان است.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان ادامه داد: ۱۶ مرکز یادگیری محلی در استان داریم که سال گذشته آموزش دهندگان ما در این مراکز جلوه‌های ایثار را نشان دادند و محتوای آموزشی تولید کردند؛ از همین رو رتبه‌های به دست آمد مرهون تلاش‌های آنها بوده است.

باباپور تاکید کرد: چالش سوادآموزی، کسب آمار و اطلاعات بر اساس خوداظهاری است، تنها اسامی ۹ هزار نفر از افراد بی‌سواد و کم‌سواد به ما داده شده که اگر کد ملی آنها در اختیار ما قرار گیرد می‌توانیم به آمار و اطلاعات کافی دست پیدا کنیم و از طریق آدرس‌های جدید، زمینه آموزش آنها را در کلاس‌های درس فراهم کنیم.