دکتر رسول زرگرپور با معرفی اصفهان بعنوان شهر دوستدار سالمند، اظهارداشت: انتخاب شهر اصفهان بعنوان شهر دوستدار سالمند امکانات، تسهیلات و تغییرات وسیعی را در جهت رفاه و آسایش سالمندان ایجاد خواهد کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری اصفهان، دکتر رسول زرگرپور در جلسه شورای سالمندان که بمناسبت روز جهانی سالمند برگزار گردید، اظهارداشت: علی رغم اینکه تنوع برند برای شهر اصفهان زیاد است ولی برند اصلی استان، پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی است که اگر این برند وجود داشته باشد همه ی برند ها زیر مجموعه ی آن خواهد بود

رسول زرگرپور اضافه کرد: برندهایی از قبیل شهر خلاق، شهر دوستدار ورزش، شهر کودک، شهر سالمند و … در قالب تمدن و فرهنگ قابل تعریف است.

استاندار اصفهان با بیان اینکه سالمندان باید همواره مورد تکریم، احترام و تعظیم قرار گیرند،گفت: بر همین اساس نیز باید فضای مناسب برای سالمندان  وجود داشته باشد و همچنین با توحه به اینکه در حال حاضر گردشگری محور توسعه  اصفهان است و گردشگران فرهنگی اغلب بالای ۶۰ سال سن دارند باید اعلام نماییم که اصفهان باید شهر دوستدار سالمند باشد.

زرگرپور با تاکید بر اینکه این عنوان نیازمند پروتکل و اقداماتی است، گفت: برنامه ها، چارچوب ها و پروتکل ها باید احصا گردد و توسط دستگاه ها به اجرا در آید.

وی با تصویب مصوبه ی شهر دوستدار سالمند در این جلسه، اظهارداشت: باید نظارت شود که این کار به خوبی پیش رود  چرا که این امر از منظر مقوله ی گردشگری نیز با توجه به نوع ورود گردشگر به استان اهمیت دارد.

مدیرارشد استان به بیان برخی مشخصات شهر دوستدار سالمند پراخت و گفت: خدمات حمل و نقل، امور اداری، شبکه های مخابراتی و ارتباطات رسانه ای، ساخت و ساز اماکن و طراحی معماری شهری، خدمات فرهنگی و بهداشتی در این شهر ها باید به شکلی ارائه می شود که افراد سالمند بدون وابستگی یا با دریافت حد اقل کمک از سوی دیگران بتوانند از آن ها بهره مند شوند.

استاندار اصفهان با بیان اینکه در کنار فضاسازی شهری و حمل و نقل  باید در نحوه ی رفتار شهروندان با سالمندان تحول اساسی صورت پذیرد، گفت: ساخت و سازها  و چارچوب هایی در این طرح باید مورد اجرا گذاشته شود تا اصفهان شهری شود که دوستدار سالمند است و این طرح قدم بزرگی بود که در این راستا برداشته شد.

رسول زرگرپور اضافه کرد: این امر نه در کوتاه مدت بلکه باید در میان مدت و  بلند مدت اجرایی شود و در نهایت همانطور که برای فرد معمولی تسهیلاتی قائل می شویم باید برای سالمندان نیز همان تسهیلات وجود داشته باشد.

زرگرپور در ادامه با اشاره به اینکه در شورای شهر اصفهان یک سری امتیازات و امکاناتی تحت عنوان طرح منزلت برای سالمندان در نظر گرفته شده است، گفت: این طرح یکی از نیازها و مطالباتی است که مدت ها مورد درخواست سالمندان بود .

وی تصریح کرد: سالمندان می توانند در این طرح از امکانات رفاهی و جاذبه های تاریخی و همینطور امکانات ورزشی شهر با تخفیف و یا حتی رایگان استفاده کنند و همانگونه که نایب رئیس شورای شهر اعلام نمودند این طرح به اجرا در آمده است.

استاندار اصفهان با اشاره به مطالبه ی طولانی مدت سالمندان در خصوص ایجاد محلی برای گذراندن اوقات فراغت، اظهارداشت: خوشبختانه زمینه ی احداث این محل فراهم شده است و با کمک شهرداری در آینده ی بسیار نزدیک کلنگ زنی خواهد شد.

رسول زرگرپور افزود: این طرح در سه شهرستان استان از جمله آران و بیدگل و شهرضا افتتاح شده است و در شهر اصفهان نیز عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد و امیدواریم که ظرف دو سال آینده به بهره برداری برسید.

استانداراصفهان در پایان گفت: همه ی ما باید این موضوع را مورد توجه قرار دهیم که روزی به مرحله ی سالمندی خواهیم رسید و هر اقدامی در این زمینه برای خود و والدینمان مفید و موثرخواهد بود.