به گزارش پایگاه خبری ربیع از یزد، مرمت بافت تاریخی شهر عقدا به دلیل مرمت نادرست این بافت توسط شهرداری متوقف شد و مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد علت این اتفاق را در عدم هماهنگی بین شهرداری عقدا و اداره میراث اردکان عنوان کرد.

بافت تاریخی عقدا در شهرستان اردکان یکی از بکرترین بافت‌های تاریخی استان یزد است که ۳۰ هکتار از وسعت ۸۴ هکتاری شهر عقدا را شامل می‌شود. مهم‌ترین ویژگی تاریخی این بافت، وجود معماری‌های متوالی از دوره‌های مختلف تاریخی از دوره آل‌مظفر تا دوره معاصر است که نشان از قدمت تمدن در این شهر دارد.
شهرداری عقدا، بر اساس یک فراخوان، عملیات ساماندهی بافت قدیم این شهر را از محل اعتبارات عمرانی شهرداری، از طریق فراخوان به پیمانکاران واجد شرایط واگذار کرد. حسین سعیدی اعتبار در نظر گرفته شده برای انجام این عملیات را ۱.۴‌میلیارد ریال اعلام کرد.

همچنین شهردار عقدا امسال ۳ میلیارد تومان اعتبار را به حفاظت و مرمت بافت تاریخی اختصاص داد و هدف از آن را مرمت بناهای موجود در بافت به ویژه خانه‌های قدیمی برای تبدیل آنها به محل مناسبی برای اسکان گردشگران دانست.

اما عملیات مرمت در بافت تاریخی عقدا که به تازگی شروع شده بود، به حدی غیراستاندارد پیش رفت که اداره کل میراث فرهنگی یزد آن را متوقف کرد.

محمد مهدی شرافت مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد در این باره گفت: متاسفانه عملیات مرمت بدون هماهنگی با کارشناسان مرمت ما در استان انجام شده بود و غیر اصولی پیش می رفت به همین دلیل کار را متوقف کردیم.

وی ادامه داد: از سال گذشته شهرداری‌ها را برای فعالیت در بافت‌های تاریخی درگیر کرده‌ایم اما در این میان دوستان ما در شهرداری عقدا با وجود اینکه ثابت کرده اند علاقه خاصی به حوزه میراث فرهنگی این شهر دارند اما عملیات مرمت را به درستی انجام ندادند و نوع کیفیت کار به لحاظ فنی دچار مشکل است. تراشیدن دیوارها و استفاده از آجرهای لوزی جزو دیتای مرمتی ما نیست. خوشبختانه عملیات مرمت هنوز گسترش پیدا نکرده بود که جلوی کار را گرفتیم.

شرافت با بیان اینکه بافت تاریخی عقدا ارزشمند است و در آن چند خانه متعلق به دور ایلخانی داریم گفت: شهرداری عقدا مدعی است که عملیات مرمت را با اداره میراث شهرستان اردکان هماهنگ کرده است. اما مسئولان اداره میراث فرهنگی این شهرستان می گویند که در جریان کار نبوده اند و بازرسی به آنها گزارش داده است.

با این حال حمید مشتاقیان که به تازگی مسئولیت بافت تاریخی اردکان را بر عهده گرفته از توضیح درباره اینکه چرا این اداره نتوانسته نظارت درستی روی مرمت بافت تاریخی عقدا داشته باشد، سر باز زد.