زهرا نصیری

به گزارش پایگاه خبری ربیع، آمار های گویای آن است که بیش از ۶ هزار و ۸۰۰ تعاونی در استان اصفهان ثبت‌شده که نیمی از آن فعال است همین آمارسبب شده است که استان اصفهان پنج درصد از تعاونی‌های فعال کشوررا به خود اختصاص دهد البته دراین تعاونی ها بیش از سه میلیون و ۴۰۰ هزار نفرعضویت دارند که بنا بر جمع بندی های انجام شده تاکنون شرکت‌های تعاونی اصفهان ۵۴ هزار فرصت شغلی ایجاد کرده‌اند.

با توجه به ظرفیت های بسیارخوبی که در درون تعاونی هابرای اشتغال زایی وجود دارد کارشناسان اعلام می کنند که عمده دلیل فعال نبودن تعاون های تولیدی و صنعتی به مشکلات اقتصادی برمی گردد.

  سه هزار تعاونی در استان اصفهان غیرفعال است

مدیرکل تعاون، کارورفاه اجتماعی استان اصفهان در این رابطه درگفتگو با ربیع با اشاره به اینکه عمده فعالیت تعاونی‌های استان درزمینهٔ خدمات، کشاورزی، صنعت ، مسکن، صنایع‌دستی و دانش‌بنیان است و به دلیل فراگیری کرونا در یک و نیم سال گذشته، بخش خدمات بیشتر از سایر بخش‌ها از همه‌گیری کرونا متضرر شد افزود:نیمی از تعاونی ها در این استان فعال نیستند که برای تعیین تکلیف و آغاز فعالیت این واحدهای راکد و غیر فعال، عزم دو گانه دولت و بخش خصوصی نیاز است. البته دسته خدمات با ۳۵ درصد سهم بیشترین میزان تعاونی‌ها دراستان را به خود اختصاص داده اند .

میثم مداحی، مشکلات فروش، بازاریابی، سرمایه در گردش را درشرکت های تعاونی به دلیل تجمیع سرمایه‌های خرد نسبت به دیگر شرکت ها کمترعنوان کرد و افزود:از ۹۵ هزار و ۸۲ تعاونی فعال در کشور، حدود ۳.۵ درصد از آن‌ها(معادل سه هزار و ۳۰۰ شرکت) با ۸۰۰ هزار عضو و بیش از ۵۵ هزار نفر نیروی کار، در استان اصفهان قرار دارند.

مسئولان برای حل مشکل تعاونی های صنایع دستی در اصفهان تدبیر کنند

وی بابیان اینکه ۱۴ تعاونی صنایع‌دستی داریم افزود: در سال‌های اخیر مشکلاتی برای تعاونی‌های گردشگری و صنایع‌دستی این استان به وجود آمده که موجب غیرفعال و نیمه فعال شدن برخی از آن‌ها شد  اما از اصفهان به‌عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی انتظار می‌رود که در این حوزه فعال‌تر باشد.

مدیر کل تعاون استان اصفهان با اشار ه به اینکه سه هزار و ۳۰۰ تعاونی راکد و غیرفعال در استان اصفهان وجود دارد افزود: تعاونی‌های راکد استان  در حال تعیین تکلیف هستند.بررسی‌های لازم در مورد فعال شدن این‌گونه تعاونی‌ها و ارائه کمک و راهکارهای لازم به آن‌ها در حال انجام است، اما در صورت فعالیت نکردن منحل خواهند شد.

حمایت های خوبی دردولت سیزدهم ازتعاونی های شده است

مداحی، بابیان اینکه میزان و درصد غیرفعال بودن تعاونی‌ها نسبت به انواع دیگر شرکت‌ها خیلی کمتر است، افزود: در مدت فعالیت دولت سیزدهم اقدامات خوبی در راستای حمایت از تعاونی‌ها انجام‌شده است ، گرایش‌های مختلف کارمندی(مسکن، مصرف و اعتبار)، صنعتی، کشاورزی، تولیدی، گردشگری و صنایع‌دستی در تعاونی‌های استان اصفهان وجود دارد که بسیاری از آن‌ها فعال هستند.

مدیرکل تعاون، کارورفاه اجتماعی استان اصفهان، با اشاره به لزوم حفظ اعتماد مردم به‌عنوان یک سرمایه ملی و نگاه واقعی به تعاونی‌ها افزود: یکی از وظایف دولت و مسوولان تقویت اعتماد مردم به جامعه تعاون است و مؤثرترین راه آن نظارت است؛ به‌گونه‌ای که مردم حاضر به سرمایه‌گذاری در بخش تعاون شوند چراکه این سرمایه‌گذاری به افزایش تولید ناخالص ملی در کشور و  به سود اعضای تعاونی‌ها منجر خواهد شد.

زهرا نصیری