به گزارش پایگاه خبری ربیع، سهم قدرت مردم اصفهان در دفاع از حقشان برای تنفس هوای سالم سال هاست که توسط صنایعی که منفعتشان پول است در نطفه خفه شده است و مردمان دیارصفاهان سال هاست از پیر و جوان گرفته تا کودک و خردسال به انواع بیماری سرطان،ام اس و بیماری های تنفسی و گوارشی بیش از هر جای این زمین خاکی مبتلا شده اند،نفس هایی که درهر سال حتی یک روز هوای پاک را به خود نمی بینند واین صنایع هستند که هوای پاک را زودتراز ریه های مردم نصف جهان می بلعند و سال هاست که همین، خورنده های هوای پاک در اصفهان حکمرانی می کنند!

تخلف آشکار

اگر چه مقصد اول وزیر نیرو دولت (رئیسی) بعد ازگرفتن حکم والی گری، اصفهان بود تا برای مشکل آب اصفهان نسخه ای بپیچد ،اما نه تنها این گره بی آبی حل نشد بلکه گره کور دیگری به مشکلات مردم این شهر اضافه شد و آن هم دستور برای استفاده از مازوت به مدت یکماه (یا شاید هم کمی بیشتر!کسی چه می داند) برای اصفهان بود ؟ در مقابل این بد عهدی ها که هیچ دولتی خالصانه برای رفع مشکلات (شش گانه اصفهان ) کاری در خور توجه نکرد و گره ای از این مرض ها بازننمود ، مردم اصفهان دچار مشکلات عدیده شده اند و آن قدر که برای تامین سلامت خود و خانواده هایشان هزینه می کنند به این تعداد دردیگر استان ها مبتلایان به انواع سرطان ریه ،روده بزرگ،خون ،کبد، آسم وغیره وجود ندارد! از هر کوی و برزن این شهر قدرت صنایع آلاینده به خواست مردم چربیده است و اکنون مردم دیگر نمی دانند که باید شکوه خود را به کجا برند!

وقتی تخلف آشکار(صنعت) در محاکم قضایی اثابت و دستور به پلمب آن صادر می شود اما در نهان،مدیران شورای امنیت ملی  دستور به استفاده ازسوختی مرگبار برای مردم اصفهان را صادرمیکنند؟ آیا این دست دستورات نمونه بارز نقض قوانین در کشور نیست! آیا این مدیران هیچ گاه به خاطر دستورات مخاطره آمیز خود که بازی با جان مردم بوده است محاکمه خواهند شد،! آیا این مدیران به جفایی که با تصمیمات اشتباه در حق مردم سپاهان کرده اند پاسخگو خواهند بود ؟

مازوتیسم

چشم ها می سوزد و دیگر چشم ها طاقت دیدن ندارند، سرسنگین است و نمی تواند در جای خودش بایستد و همه این ها عوارض اسفاده از سوخت مازت است که شهروندان استان اصفهان در جای جای این استان طمع تلخ  آن را مستمرمی چشند وهر روز بیماری های مازوتیسم شان بیشتر می شود؟

آمارها حاکی از آن است که با شروع مازوت سوزی در نیروگاه شهید منتظری حجم بالایی از دی اکسید گوگرد و ذرّات معلق در اصفهان منتشر شده است و اکنون سهم ۳۷ درصدی صنعت در آلودگی هوای اصفهان به ۷۰ درصد افزایش داده است. آلودگی ناشی از مصرف مازوت به قدری بالاست که مدیران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تاکید دارند مبتلایان به بیماری‌های قلبی، ریوی و آسم از فعالیت در فضای باز پرهیز کنند وشهروندان استفاده از ماسک‌های N۹۵، P۱ و P۲، نوشیدن مایعات، سبزیجات و میوه تازه را در دستور کار قرادهند تا شاید کمی از شدت عوارض این هوای سمی بر مردم کاسته شود.

متولی محیط زیست اصفهان هم که خود را دست بسته در مقابل مازوت سازی در نیروگاه اصفهان می داند ، البته به دیگر صنایع اطراف استان اصفهان که مازوت سوزی می کنند اشاره ای ندارد که سهم همه این صنایع در آلاینده گی اصفهان چقدر است؟

اکنون مشعل های بدون فیلتر نیروگاه برق در کلانشهر اصفهان می سوزد و هزاران تن آلودگی را در هوای اصفهان منتشر می کندو کسی نمی تواند برای مردم بخت برگشته سپاهان کاری کند.اصفهان  از چهار سو در احاطه صنایع آلاینده نفتی و گازی، نیروگاه، پالایشگاه، سیمان و پتروشیمی قرار گرفته و بیش از ۴۰۰ واحد آلاینده در شعاع ۵۰ کیلومتری آن فعالیت می‌کنند ودر ۶۵۵ روز تنها یک روز به مدد باد شدید و باران در دی ماه امسال نفس کشید.

زهرا نصیری