به گزارش پایگاه خبری ربیع، اگر چه دلایل مختلف فرهنگی، اجتماعی، خانوادگی و فردی سبب جدایی زوجین ازیکدیگر است اما تعهدات مذهبی، تغییر نگرش به زندگی، بهزیستی و فردگرایی، دخالت خانواده‌ها، نارضایتی‌های جنسی، خیانت، انواع اعتیاد و افزایش توانایی زنان نیزدر وقوع طلاق مؤثر است.

آمارها نشان دهنده این است که از هر سه ازدواج در سال ۱۴۰۰ یک مورد به طلاق منجر شده است  وهمین آمارنگران کننده سبب شده جوانان در آستانه ازدواج، ترجیح ‌دهند مجرد بمانند و خود را درگیر مسیر پرپیچ و خم زندگی نکنند.اما درپاسخ به این دیدگاه باید توجه داشت که یکی از راهکارهای علمی و مؤثر، مشاوره‌های پیش از ازدواج است که اگر به صورت تخصصی و درسطح کیفی مناسب انجام شود می تواند نوید بخش زندگی خوب و پا برجا برای زندگی زوج های جوان باشد .

اگر چه به عقیده جامعه‌شناسان ازدواج، در دنیای معاصر یک انتخاب است و زن و مرد باید یکدیگر را بخواهند تا ازدواج کننداما استقلال مالی زنان باعث شده که آنان زیر بار بسیاری از سختی‌های خانوادگی نمی‌روند؛ در گذشته زن و مرد اخلاق‌های بد یکدیگر را تحمل می‌کردند اما امروزه این شرایط تفاوت کرده است.هرساله توسط دستگاه های مختلف آمار طلاق و ازدواج در استان ها بیان می شود و هر چه رو به سمت تکنولوژی پیش می رویم احتمال افزایش این پدیده نیزدر جوامع افزایش می یابد.

ضرورت توجه به انجام مشاوره‌های قبل از ازدواج 

در اوایل سال جاری بود که حجت‌الاسلام والمسلمین اسدالله جعفری ،رئیس کل دادگستری استان اصفهان از کاهش ۱۰ درصدی آمار پرونده‌های طلاق در سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه در سال قبل ازآن خبر داد و گفت: در سال ۹۹ مجموعه پرونده‌های با موضوع طلاق و ثبت این واقعه ۱۳ هزار و ۲۹۲ فقره بوده که در سال ۱۴۰۰ این آمار به ۱۱ هزار و ۹۶۷ فقره کاهش یافته است،انجام اموری همچون فعال شدن مراکز مشاوره خانواده و سایر اقدامات پیشگیرانه در کاهش این موضوع موثربوده است.

وی انجام مشاوره‌های قبل از ازدواج برای زوج‌های جوان را ضروری و موثر در کاهش هر چه بیشتر این آمار دانست و گفت: عواملی همچون کاهش آستانه تحمل، بیکاری، اعتیاد همواره از جمله دلایل بروز اختلافات خانوادگی بوده و بر همین اساس این امر نیازمند برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری مسولان است.

وی افزود: اختلافات خانوادگی ،دخالت اطرافیان و خانواده دلیل مهم در بسیاری از پرونده‌ها است که ضروریست خانواده با تلاش در جهت ایجاد عشق و محبت در میان فرزندان، بنیان خانواده را هر چه بیشتر تقویت نمایند و در صورت بروز هرگونه اختلاف، در جهت صلح و آشتی و رفع اختلافات تلاش کرده و نقش اصلاحی و ارشادی خود را به درستی ایفا کنند.

ارائه آمار طلاق در استان اصفهان در حالی بود که در مرداد ماه سال جاری ، محمدرضا قاسمی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان گفت: در سال ۱۴۰۰، ۲۷ هزار ازدواج در استان اصفهان ثبت شده که برابر ۵درصد از ازدواج‌های کل کشور است. همچنین در این سال ۱۱ هزار طلاق در اصفهان ثبت شده که رتبه سوم کشوری است و نسبت طلاق به ازدواج ۴۰ درصد بوده است.

اما آمار طلاق در سطح کشور نشان دهنده این است که حدود نیمی از طلاق‌های ثبت شده در پنج سال نخست زندگی مشترک روی می‌دهد. بر پایه آمار ثبت احوال کشور، در تابستان سال ۱۴۰۰ در کل کشور ۱۳۴ هزار و ۲۰۸ ازدواج و ۴۸ هزار و ۳۲۵ طلاق به ثبت رسیده است.

قبح طلاق ریخته شده است

احسان کاظمی، روان‌شناس می گوید:اگر دولت نتواند مشکلات اقتصادی خانواده‌ها را تنظیم کند، کار درستی برای کاهش طلاق نمی‌توان انجام داد. باید تمرکز برروی آموزش و پرورش باشد تا بتوانیم با برگزاری دوره مهارت‌های زندگی در مدارس برنامه های بلند مدت برای کاهش طلاق اجرا نمایم. باید بر الزام حضور مشاور در مدارس ابتدایی تاکید شود؛ زیرا سال‌هاست خلأ بزرگ نبود حضور مشاور و روان‌شناس در مدارس ابتدایی کشور محسوس است.

وی افزود: پس از طلاق نباید زن و مرد را در جامعه رها کرد، بلکه لازم است برای خانواده‌ها دوره‌های آموزشی برگزار کرد. این افراد باید رصد شوند تا آسیب‌های روانی، اجتماعی، فرهنگی در آنها کاهش یابد و برای تشکیل خانواده جدید آماده شوند.

وی با بیان اینکه بزرگ‌ترین عاملی که یک خانواده را تهدید می‌کند، نبود کیفیت در آن زندگی است، افزود: زمانی که ازدواجی انجام می‌شود اما آن ازدواج کیفیت ندارد در واقع سوءازدواج شکل گرفته است؛ وقتی خانواده اولویت خانواده نباشد ممکن است بسیاری از مسائل دیگر در اولویت قرار بگیرد.

سمیه بهزادی‌پور ، یک مشاور خانواده و کارشناس حوزه آسیب‌های اجتماعی نیزبا اشاره به پیامدهای اجتماعی، فرهنگی و روانی طلاق، گفت: اگر منصف باشیم طلاق برای همگان بد نیست، گاهی طلاق رهایی از یک رابطه آزاردهنده و اشتباه است؛بسیاری از افراد بعد از طلاق وارد روابط سطحی موقت می‌شوند که این موضوع، به معضلات جامعه دامن می‌زند. افسردگی، قبح‌شکنی طلاق، آماده نبودن جامعه برای افراد طلاق گرفته و حمایت‌نکردن از این افراد از جمله بحران‌هایی است که در طلاق وجود دارد.

زهرا نصیری