به گزارش پایگاه خبری ربیع، اکنون شرایط به گونه‌ای شده است که دیگر نمی‌توان به شعارهای ساده و دم دستی از صرفه جویی مصرف آب دم زد به همین دلیل لازم است راهکارها و تکنیک‌های دیگر را برای هوشیار کردن مردم برای تغییر الگوی مصرف و صرفه جویی در این ماده حیاتی به کار برد. یکی از این روش‌ها بازچرخانی آب و استفاده از آب خاکستری است که از سوی کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به شدت مورد توجه قرار گرفته و کشور ژاپن در این خصوص بسیار سرآمد است. در این روش تقریبا همه فاضلاب تولید شده در خانه و یا ساختمان مسکونی و اداری، شامل فاضلاب تولیدی آشپزخانه، حمام و ماشین لباسشویی (به جز فاضلاب توالت) که به آن آب خاکستری می‌گویند و تقریباً ۵۰ تا ۸۰ درصد فاضلاب شهری را تشکیل می‌دهد، پس از تصفیه، می‌تواند بسته به نوع و میزان تصفیه اعمال شده، برای مصارف غیر شرب، آبیاری سطحی و زیرزمینی، لباسشویی و سرویس بهداشتی مورد استفاده مجدد قرار گیرد.

دریکی از پروژه‌های موفق توکیو که به منظور استفاده مجدد از آب خاکستری در یک مجتمع شامل ساختمان اداری، هتل، مراکز فرهنگی و تجاری انجام شده است، سالیانه ۳۴۵ هزار متر مکعب پساب تصفیه شده حاصل می‌شود که از این مقدار، ۲۳۰ هزار متر مکعب برای مصارف آبیاری فضای سبز و سرویس‌های بهداشتی مورد استفاده قرار گرفته و مابقی سرریز می‌شود.

از مزایای مهم و اصلی استفاده مجدد از آب خاکستری می‌توان به حفاظت از آب شیرین، حفاظت از منابع آب سطحی و زیرزمینی و تأمین آب اشاره کرد. با توجه ایران کشوری خشک و کم‌آب است و با توجه به رشد جمعیت و منابع محدود آب، باید راهکارهای مناسبی برای استفاده بهینه از منابع اجرا کند؛ لذا استفاده مجدد از آب خاکستری می‌تواند برای رفع مشکلات کم‌آبی، در کشور ایران بسیار کارآمد باشد.

 به طور جدی پیگیر استفاده از آب‌های خاکستری هستیم

در همین زمینه مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان، درباره چگونگی استفاده از آب‌های خاکستری اعلام کرده بود تفاهمنامه‌ای با سازمان نظام مهندسی استان در سال ۹۹ امضاء شده است و به طور جدی پیگیر استفاده از آب‌های خاکستری هستیم.

هاشم امینی، در اظهارات سال گذشته خود مبنی بر اینکه استفاده از آب‌های خاکستری تا حدودی به بحران ۱۰ ساله آب پایان می‌دهد افزود: برخی مجتمع‌های مسکونی و مدارس از این اقدام حمایت کردند و در پی استفاده از آب خاکستری هستند. شهرداری نیز باید قبول کند که استفاده از آب خاکستری از ملزومات احداث مجتمع‌های مسکونی باشد.

وی گفت: صنایع استان اصفهان در پی استفاده از پساب شهرها هستند که بسیار اهمیت دارد. آب مورد نیاز فضای سبز شاهین شهر و بیش از ۳۰ درصد از فضای سبز شهر اصفهان از پساب شهری تأمین می‌شود.

وعده‌های مدیران

حسین وحیدا، عضو هیئت مدیره صنف کشاورزان اصفهان نیز درباره رسیدگی به خواست کشاورزان مبنی بر تصفیه و تحویل پساب برای کشاورزی، گفت: در این درباره تاکنون اتفاق خاصی نیافتاده است هرچند که مدیر آب منطقه‌ای اصفهان گفتند طرح را به مناقصه گذاشتند اما این صحبت تازگی ندارد و دوسال است که این موضوع را مطرح کردند.

دراین گزارش برای پیگیری و بررسی استفاده از آب‌های خاکستری به سراغ اداره راه و شهرسازی استان اصفهان رفتیم و خبرنگار این رسانه با ارسال ۶ پرسش که در ادامه می‌خوانید خواهان پاسخگویی این اداره کل شد که متاسفانه علیرغم پیگیری‌های مکرر در طول یکماه به هیچ یک از این سؤالات توسط مدیران این سازمان پاسخ داده نشد و نهایتا روابط عمومی این ادره کل در پاسخ به اینکه آیا ۶ سؤالی که ارسال شد هیچ یک پاسخی نداشت؟! به یک «خیر» بسنده کرد!

سؤالات کیمیای وطن را در ادامه می‌خوانید:

 

۱-در مورد استفاده از آب‌های خاکستری در طرح‌های جدید مسکن سازی در استان اصفهان با توجه به شرایط بی آبی چه تمهیداتی در نظرگرفته شده است؟

۲- مدیران شهرداری اذعان دارند که برای استفاده از آب‌های خاکستری در ساختمان سازی بایستی حتما مصوبه قانونی داشته باشیم و هنوز چنین مصوبه‌ای در بحث پروانه‌های ساختمان حتی برای ساختمان‌های گروه دال نیز به ما ابلاغ نشده است، (که این امر باید از سوی اداره کل راه و شهزسازی صورت گیرد) به نظر می‌رسد که استان اصفهان با شرایط بحران آب که با ان روبه رو است نباید استفاده از پساب آب و یا آب‌های خاکستری هر چه سریعتر مصوبه قانونی دریافت نماید؟

۳- براساس اظهارات یکی از مدیران راه و شهرسازی در چند ماه قبل، قرار است برای ساختمان‌های طرح اقدام ملی مسکن از آب‌های خاکستری استفاده شود؟ ساز و کار این موضوع چگونه خواهد بود؟

۴- به طور کلی استفاده از آب‌های خاکستری در زیر بنای ساختمان سازی به چه میزان باعث صرفه جویی در مصرف آب شیرین و شرب خواهد شد؟

۵-چرا هنوز مصوبه استفاده از پکیچ آب‌های خاکستری در ساختمان‌های اصفهان عملیاتی نشده است؟ این مسئله در حوزه اختیارات کدامیک ازادارات راه و شهرسازی، شهرداری، نظام مهندسی و یا آبفا است که هنوز اجرایی نشده است؟

۶-به نظر می‌رسد دستگاه‌های دولتی و از جمله متولیان راه و شهرسازی برای صرفه جویی در بحث آب و مصرف بهینه آن تلاشی در خور نداشته‌اند، علت این موضوع چیست؟ توضیح بفرمایید.