به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس از اهواز، به دنبال ثبت سوژه «خوزستان تشنه است؛ نفس کارون را نگیرید!» در سامانه فارس من،  موضوع را از مسؤولان مربوطه پیگیری کرد.

جواد الباجی امشب در رابطه با مسئله انتقال آب از رودخانه کارون اظهار کرد: مسئله تحقیق و تفحص از طرح بهشت‌آباد با اکثریت آرا در کمسیون کشاورزی رأی آورد و با دو طرح دوفوریتی تقدیم مجلس کردیم که به دلیل برخی فشارها رأی نیاورد.

وی افزود: با فشارهایی که از سوی نمایندگان ایجاد شد سبب شد دولت تصمیم خود را در خصوص مسئله انتقال آب بگیرد؛ آب شرب استان‌های دریافت‌کننده آب کارون تأمین‌شده و حتی بیش از آب شرب از آب استان بهره‌برداری کردند.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: ادعای نمایندگان استان‌های کویری مبنی بر نبود آب و خشک جلوه دادن زاینده‌رود صرفاً فقط شوی رسانه‌ای برای اجرای طرح‌های انتقال آب است.

الباجی گفت: وضعیت نگران‌کننده کشاورزی در استان خوزستان نتیجه مدیریت‌های است که تحت تأثیر نمایندگان استان‌های کویری در مورد انتقال آب خوزستان تصمیم می‌گیرد.

وی عنوان کرد: کمسیون کشاورزی به دلیل بی‌توجهی دو وزارت جهاد کشاورزی به بحران‌های کشاورزی که در خوزستان اتفاق افتاده طرح استیضاح وزیر جهاد کشاورزی را مطرح و تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس کرد؛ تا تحقق استیضاح وزیر جهاد کشاورزی پیگیر مسئله هستیم.

الباجی با اشاره به مصوبه دولت در رابطه باقیمت گندم گفت: مبلغ مصوب دولت با اعتراض نمایندگان کمسیون کشاورزی مواجه شد، این مبلغ به یک هزار و ۶۰۰ تومان رسید.

وی بابیان اینکه قیمت گندم موردنظر ما ۲ هزار تومان است، افزود: با توجه به هزینه‌هایی که کشاورزان در فصل کاشت و برداشت متحمل می‌شوند، قیمتی که دولت تعیین کرده پاسخگویی هزینه‌های آن‌ها نیست و کشاورزی را به نابودی می‌کشاند.

الباجی بابیان اینکه تأمین حق‌آبه کشاورزان، تالاب‌ها، مهار ریز گردها و… از مطالبات جدی نمایندگان استان است؛ گفت: پس از ۱۳ سال مشکلات زیست‌محیطی سال گذشته موفق شدیم مبلغ ۱۵۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای حل مشکل ریز گردها در خوزستان مصوب کنیم که بخش زیادی از این اعتبارات جذب‌شده است.

وی افزود: برای اجرای فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری موافقت وزارت جهاد کشاورزی و نیرو گرفته‌شده که انتظار می‌رود با توجه به اعتباراتی که این طرح نیاز دارد هر چه سریع‌تر تأمین شود.

الباجی در پاسخ به سؤال مبنی بر اینکه استعفای نمایندگان اصفهان ممکن است سبب شود دولت از سیاست‌های خود در رابطه با حذف بودجه انتقال آب عقب‌نشینی کند گفت: آنچه سبب شد نمایندگان اصفهان این حرکت را انجام دهند در اثر فشارهایی است که نمایندگان خوزستان به دولت آوردند ما نیز ۱۸ نماینده هستیم و اجازه نمی‌دهیم پس‌ازاین اجازه انتقال آب غیر از آب شرب را نمی‌دهیم.

انتهای پیام/۷۲۰۳۲

a