سیما شریفی پایگاه خبری ربیع/ رسول زرگرپور، استاندار اصفهان، پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه میزبان خبرنگاران استان بود.

وی در این نشست با اشاره به اینکه نرخ تورم کشور ۱۰.۲ درصد و استان اصفهان ۹.۸ درصد است گفت: بعد از ۵ سال این اولین بار است که نرخ تورم استان ۰.۴ درصد کمتر از نرخ تورم متوسط کشوری است.

 

نرخ بیکاری دراستان

وی همچنین به نرخ بیکاری در استان اشاره کرد و اظهار داشت: نرخ بیکاری در استان بین ۱.۵ تا ۲ درصد بالاتر از متوسط کشور است. در اواخر سال ۹۴ نرخ بیکاری در کشور ۱۱ درصد و در اصفهان ۱۳.۸ درصد بوده است. البته مجموعه اقداماتی برای کاهش نرخ بیکاری در اصفهان پیگیری شده که با کمک آن میتوان نرخ بیکاری را در فاصله کوتاه مدت کنترل کرد.

زرگرپور افزود: سال گذشته ۶۰هزار شغل جدید پیش بینی شد که این تعداد شغل ایجاد گردید ولی ۳۰هزار شغل از دست رفت.

وی اضافه کرد: برای سال ۹۵، ۹۰ هزار شغل جدید پیش بینی شده است.

 

کارگروه تسریع و رفع موانع تولید

استاندار اصفهان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در اصفهان ۹ هزار واحد تولیدی وجود دارد که ۳۰ درصد از آن‌ها در رکود کامل به سر می‌برند و ۷۰ درصد بقیه با ۲۰ تا ۸۰ درصد ظرفیت کار می کنند.

وی افزود: این واحدها در کارگروه مربوطه مورد بررسی قرار گرفته و پیرامون آن‌ها تصمیم گیری خواهد شد. در سال گذشته ۱۹۵ جلسه کارگروه تشکیل شد و هزار پرونده واحد تولیدی بررسی گردید. همچنین این جلسات ۹۳۰ مصوبه داشته اند که ۷۵ درصد این مصوبات تاکنون اجرایی شده است. نتیجه جلسات کارگروه تثبیت ۲۶ هزار شغل بوده است.

 

حمایت از کارگاه های کوچک و متوسط استان

زرگرپور همچنین اظهار داشت: طبق شاخص اعلام شده واحدهایی که زیر ۵۰ پرسنل داشته باشند واحد خرد و واحدهایی که زیر ۱۰۰ پرسنل داشته باشند واحد متوسط محسوب می‌شوند که این واحدها تحت پوشش بسته حمایتی استان قرار می گیرند.

وی افزود: واحدهایی که ۵۰ پرسنل داشته باشند ۱۰ هزار میلیارد تسهیلات و واحدهایی که ۱۰۰ عضو دارند ۳۰ هزار میلیارد  و واحدهای نیمه کاره با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصدی ۲۰هزار میلیارد تسهیلات حمایتی دریافت می کنند.

 

هزینه هر شهروند، ۱۱ میلیون ریال در سال

زرگرپور در ادامه گفت: ۶۴ هزار میلیارد ریال هزینه صرف شهرداری ها می شود که ۴۵ درصد آن به شهرداری اصفهان و ۵۵ درصد باقیمانده به بقیه شهرداری های استان اختصاص داده می شود.

وی اضافه کرد: ۱۱ میلیون ریال در سال هزینه هر شهروند می شود.

وی همچنین به وضعیت روستاها اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در روستاهای با جمعیت بالای ۲۰ خانوار طرح هادی اجرا می‌شود.

زرگرپور ادامه داد: ۸۰۰ روستا از ۱۸۰۰ روستای استان اصفهان بالای ۲۰ خانوار جعمیت دارند که طرح هادی در آن ها در حال اجرا است. البته ما تصمیم گرفته ایم در روستاهای بین ۱۰ تا ۲۰ خانوار هم طرح هادی اجرا شود.

 

۱۲ کیلومتر از مترو در حال بهره‌برداری

وی اظهار داشت: ۱۲ کیلومتر از مترو از میدان قدس تا میدان شهدا در حال بهره برداری است و اوایل شهریور سال ۹۵ ایستگاه تختی افتتاح می شود. این برای اولین بار است که مشکل مترو حل شده و تفاهمات با دستگاه های مختلف انجام گردیده است. در اوایل دولت حاضر یک واگن هم نداشتیم ولی اکنون ۴۵ واگن داریم که تا آخر سال به ۶۰ واگن می رسد.

 

لیگ شانزدهم در ورزشگاه نقش جهان برگزار می شود

زرگرپور در ادامه گفت: من به همراه وزیر ورزش قول داده ایم که در نیمه دوم مرداد ماه لیگ شانزدهم در این ورزشگاه برگزار شود.

وی تصریح کرد: زمین چمن ورزشگاه نقش جهان آماده است و طبقه اول ورزشگاه نیز با ظرفیت ۳۰ تا ۳۵ هزار نفر تا مسابقات آماده می‌شود.

 

خشکسالی بی سابقه در استان اصفهان

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: خشکسالی سال جاری در استان اصفهان طی ۴۰ سال گذشته بی سابقه بوده است.

وی افزود: اصفهان چهارمین رتبه خشکسالی را بعد از شهرهای یزد، خراسان و سیستان در کشور دارد.

وی گفت: با کنترل و مدیریت آب، هم آب مورد نیاز بخش کشاورزی و هم آب شرب را با کمترین مشکل می توان تامین کرد.

استاندار اصفهان در پایان اشاره ای هم به وضع هوای استان داشت و گفت: در سال ۹۲ در طول سه ماه ۲۲ روز هوای سالم در اصفهان داشتیم ولی در سه ماه اول سال ۹۵، ۸۳ روز هوای سالم داشته ایم.