به گزارش پایگاه خبری ربیع، معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان پس ازیکسال و اندی که از جلوس شان برکرسی این معاونت می گذرد درپاسخ به پرسش های خبرنگار کیمیای وطن درباره ساختمان های بی قواره ای چون جهان نما و بدنه سازی ضلع شرقی چهارباغ که درزمان مدیران قبلی شهرداری اصفهان مجوز ساخت پیدا کردند و اکنون از کمترین میزان بهره وری برخوردار هستند گفت: در ساختمان جهان نما طرح بازبینی نمای بیرونی و کاربری با تمرکز بر ایجاد فضای شهری فعال را درنظرگرفته ایم که تا پایان مهرماه طرح آن نهایی و عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

وحید مهدویان فرخبر داد: برای بازنمای بیرونی ساختمان جهان نما از اساتید به نامی چون استاد فرشچیان کمک گرفته‌ایم تا پیرامون سیما و منظر این ساختمان و فضاهای شهری آن ازنظرات ایشان بهره مند شویم و برای کاربری آن با اساتید دیگرمعماری نیز در حال رایزنی هستینم.

طرح بدنه‌سازی چهارباغ متوقف شد

وی درخصوص بدنه‌سازی محورچهارباغ به خبرنگار کیمیای وطن پاسخ داد: به نظر ما هم ایجاد ساختمان های جدید با روح کالبدی چهارباغ مطا بقت ندارد و بر همین اساس هر گونه عملیات جدید در این محور را لغو کرده ایم ، اعتقاد داریم بدنه‌سازی چهارباغ باید براساس روایت شهر انجام شود،متاسفانه درگذشته این طرح به صورت مصنوعی انجام شده است و کارایی لازم را نداشته است، بر این اساس طرح بدنه‌سازی محور چهارباغ متوقف شد.

مهدویان تاکید کرد: لازم است هریک از ساختمان‌های موجود در شهر بر اساس روایت خاص خود بازسازی و مرمت شود و در بدنه چهارباغ نیز باید روایت تاریخی را در بازسازی حفظ کنیم.

درپاییز امسال اجرای طرح نقشه هوایی سه بعدی در اصفهان انجام می شود

وی درپاسخ به دیگر پرسش خبرنگار کیمیای وطن مبنی بر اینکه در بیشتر مناطق شهرداری هنوربروز رسانی نقشه های هوایی صورت نگرفته است افزود: به طور معمول هر پنج سال یک بار نقشه هوایی شهر تهیه می‌شود، اکنون برای ۶۵ هزار هکتار محدوده حریم شهر اصفهان درصدد تهیه نقشه هوایی در قالب لیزر اسکن هستیم که مجوز آن سال گذشته دریافت شد، اما هنوز اجازه پرواز صادر نشده است.

وی توضیح داد: ازپاییز امسال لیزر اسکن مناطق انجام خواهد شد و در این راستا با استفاده از نقشه هوایی سه بعدی، موضوع هوشمندسازی نقشه‌ها را محقق خواهیم کرد، اما در حال حاضر نقشه‌های GIS شهرداری به‌روز است.

۳۲ هکتار بافت فرسوده اطراف حرم حضرت زینب (س) ساماندهی می شود

مهدویان فر، درپاسخ به این سوال خبرنگارکیمیای وطن که معاونت معماری وشهرداری چه تدبیری برای توجه به بافت های فرسوده شهراصفهان که عمدتا در شمال اصفهان به علت قرار گرفتن در معرض فرونشست میزان ضربه پذیری و خطر در آن ها بالا رفته است گفت:  یکی از بیشترین بافت‌های فرسوده به شمال شهر اصفهان به منطقه ۱۴ اختصاص دارد که در این منطقه شاهد فرونشست زیادی هستیم.

این مقام مسئول در شهرداری اصفهان ادامه داد: در این رابطه در محله زینبیه ساماندهی حرم مطهر حضرت زینب (س) آغاز شده و و طرح ساماندهی ۳۲ هکتار بافت فرسوده اطراف حرم آماده است؛ البته قصد بلندمرتبه‌سازی در این محدوده  نداریم و ساختمان‌ها با ارتفاع کوتاه بر اساس استانداردها و شاخص‌های تعریف شده، احداث می‌شود.

وی اضافه کرد: نقش شهرداری اصفهان در احیای بافت‌های فرسوده شهری بسترسازی است نه مشارکت، از این رو سعی کردیم نقش تولی‌گری در این بافت نداشته باشیم.

به امنیت نسبی در زیرساخت‌های شهرهوشمند رسیده‌ایم

معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان درپاسخ به پرسش دیگر خبرنگار کیمیای وطن درباره تضمین امنیت در زیرساخت‌های   شهر هوشمند گفت: در هیچ کجای دنیا، کشورهایی که به دنبال تحقق شهر هوشمند هستند، نمی‌توانند با اطمینان از امنیت ۱۰۰ درصدی زیرساخت‌های خود سخن بگویند؛ در شهرداری اصفهان نیز پیمانکار ما با توجه به گواهی امنیتی که دریافت کرده است، متولی و تعیین‌کننده امنیت نرم‌افزار است، البته سازمان فاوا شهرداری نیز مباحث امنیتی نرم افزار را با جدیت دنبال می‌کند، بنابراین در این رابطه می‌توان گفت به امنیت نسبی در زیرساخت‌های شهرهوشمند رسیده‌ایم.

زهرا نصیری