رئیس جمهور با اشاره به اینکه مردم باید احساس کنند که اطلاعات ضرورت کشور بوده و به نفع همه مردم است گفت: مردم احساس نکنند که کسی می خواهد از آمار و سرشماری سوء استفاده کند.

به گزارش ربیع به نقل از  ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز در دیدار مسئولان ستاد سرشماری سراسر کشور اظهار کرد: من از مردم تقاضا می کنم که همه همکاری لازم را با ماموران سرشماری داشته باشند، زیرا اطلاعات بدست آمده از این سرشماری پایه ای برای برنامه ریزی کشور است.

وی در ادامه با بیان اینکه دولت به دنبال برنامه ریزی براساس همین اطلاعات و آمار است، افزود: ما سازمان برنامه و بودجه را احیا کردیم تا از متخصصان برای برنامه ریزی و بودجه ریزی کشور استفاده کنیم تا کشور شاهد پیشرفت قابل قبولی در همه زمینه ها باشد.

روحانی ادامه داد: امسال، سال رونق اقتصادی است و آثار آن را در بخش های مختلف اقتصادی می بینیم البته ما باید واقعیت ها  را به مردم بگوییم یعنی اگر رشد اقتصادی خوب است آن را به مردم بگوییم و اگر یک سال هم رشد اقتصادی متوقف است باید آن را هم به مردم بگوییم و دلایل آن را تشریح کنیم زیرا مردم باید از شرایط کشور مطلع باشند تا براساس آن اطلاعات برنامه ریزی کنند. بدون کمک مردم هیچ کاری پیش نمی رود.

روحانی در ادامه با اشاره به اهمیت سرشماری در کشور گفت: باید بتوانیم با حوصله کافی و احساس مسئولیت ملی و شرعی سرشماری را به پایان برسانیم. این سرشماری یک امانت است و اشتباه در ثبت اطلاعات یا اعلام آمار می تواند برای برنامه ریزان کشور مشکل ایجاد کند، زیرا همه تصمیم سازی ها در مسائل مهم و کلان کشور بر مبنای داده هایی است که در اختیار مسئولان قرار می گیرد. اگر این داده ها دقیق نباشد ما در انتخاب مسیر دچار اشتباه می شویم.

رئیس دولت تدبیر و امید با اشاره به اینکه آرزوی ما دست یافتن به توسعه و پیشرفت است و خداوند هم منابع خوبی در اختیار ما قرار داده است تشریح کرد: چیزی که باقی می ماند تلاش و کوشش و هماهنگی و ملی فکر کردن و صحیح عمل کردن است.

وی همچنین خاطر نشان کرد: همه کشورها متکی به آمار هستند؛ اما نحوه سرشماری مهم است. پر کردن پرسشنامه به شکل ابتدایی کار پر زحمتی است که انرژی و سرمایه زیادی را می برد. در حالی که ما باید به نقطه ای برسیم که اعلام نکنیم بعد از۵  سال سرشماری انجام می شود، زیرا اکنون آمار اطلاعات در دنیا به لحظه است یعنی همه اطلاعات در مراتب داده ها جمع شده و اطلاعات به ثانیه و لحظه است. ما هم باید در مسیری حرکت کنیم که آمار را در لحظه داشته باشیم. در گذشته یک سال یا بیشتر طول می کشید تا اطلاعات سرشماری ها در اختیار مسئولان قرار بگیرد اکنون این زمان به سه ماه رسیده است، بنابراین پیشرفت خوبی در این زمینه داشته ایم.

روحانی همچنین گفت: آمار و اطلاعات در کشور باید دقیق و شفاف بوده و در اختیار مردم باشد، ما باید صادقانه آمار را به مردم اعلام کنیم چون علاوه بر بخش دولتی بخش خصوصی هم می خواهد برنامه ریزی کند. بنابراین باید بدانیم رشد جمعیت چگونه است؟ چقدر مسکن داریم و چقدر نیاز داریم؟ چه تعداد مدرسه نیاز داریم؟ بنابراین همه افراد اعم از بخش خصوصی و عمومی به یک آمار دقیق نیاز دارند تا برای آینده خود برنامه ریزی کنند. دانشگاه‌ها  و مراکز تحقیقاتی به آمار نیاز دارند.

وی با بیان اینکه آمارها در گذشته مشکلات امروز را هشدار داده بود، گفت: آمارها در گذشته پیک جمعیت و شرایط نسل جوان، میزان نیاز به اشتغال یا مسائل زیست محیطی مثل آلودگی شهرها یا کمبود آب را هشدار داده بود که باید براساس این آمار برنامه ریزی درستی انجام می شد و به طور مثال متناسب با میزان بیکاری باید شغل درست می شد، البته بیکاری در همه کشورها تا حدی قابل قبول است اما بیکاری دو رقمی یا ۹/۹ درصدی اصلا قابل قبول نیست. ما ابتدا باید آمار دقیق بدست آوریم و ثانیا براساس آن اطلاعات برنامه ریزی داشته باشیم.