به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از ایرنا، برپایه جداول آماری گمرک ایران، میانگین قیمت صادراتی هرتن فلز روی دو هزار و ۲۲۶ دلار ثبت شده است.

براساس بررسی انجام شده، صادرات فلز روی در ۹ ماهه امسال بین ۳۰ قلم کالای مهم صادراتی در بخش معدن وصنایع معدنی پس از فولاد و مس جای گرفته است.

آمار مقدماتی حجم تجارت کشورمان در دوره مزبور، گویای آن است که ۱۱۰ میلیون و ۲۷۹ هزار تن کالا به ارزش ۵۱ میلیارد و ۹۷۰ میلیون دلار مورد تبادل قرار گرفت که سهم صادرات آن ۸۵ میلیون و ۲۶۳ هزار تن به ارزش ۲۵ میلیارد و ۱۱۲ میلیون دلار ثبت شد.

 میزان استخراج سرب و روی در هشت ماهه امسال به رقم ۶۵۵ هزار و ۸۵۰ تن رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال افت یک درصدی دارد.

همچنین عملکرد سرب و روی انگورارن (زنجان) و سرب نخلک (اصفهان) حاکی است، بیشترین میزان استخراج دوره این گزارش مربوط به سرب و روی انگوران با ۶۱۸ هزار و ۶۲۵ تن ثبت شد.

 آبان‌ماه مجموع استخراج سرب و روی واحدهای یاد شده به ۷۱ هزار و ۶۰۲ تن رسید که افت ۹ درصدی در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته را نشان می‌دهد.

بزرگترین معدن سرب و روی ایران (مهدی آباد) واقع در استان یزد در مرحله باطله‌برداری است که فعال سازی آن می‌تواند افزایش قابل توجه در استخراج این ماده معدنی را به دنبال داشته باشد.