به گزارش پایگاه خبری ربیع، سریال «پس از باران» به کارگردانی سعید سلطانی از جمله آثار باکیفیت و ماندگار تلویزیون است که با وجود بازپخش های متعدد اما همچنان مخاطبان خود را دارد و تماشای دوباره اش خالی از لطف نیست. در این مجموعه بازیگران کهنه کار و پرسابقه ای حضور داشتند که محمود پاک نیت از جمله آنهاست. پاک نیت در این سریال نقش عزت سالاری، ارباب روستا را بازی می کرد که اتفاقا آدم بدی هم نبود و در پاره ای از مواقع، مظلوم واقع می شد.

به بهانه پخش سریال پس از باران از کانال انگلیسی شبکه آی فیلم با وی هم‌کلام شدیم که در ادامه می خوانید.

سریال پس از باران را با دوبله از آی فیلم انگلیسی دیده اید؟

نه متأسفانه فرصت تماشایش را نداشته ام.

شما در کارهای زیادی حضور داشته اید که نقش خان، پادشاه و یا بزرگتر یک فامیل را برعهده داشته اید، به نظرتان چرا برای این نقش ها را برای شما در نظر می گیرند؟

انتخاب بازیگران به سلیقه و دید کارگردان بستگی دارد. من به عنوان یک بازیگر آماده هستم که نقش های متنوع را بازی کنم و اگر از نقشی خوشم نیاید، حتماً آن را قبول نمی کنم. شاید دلیل اینکه این نقش ها برای من در نظر گرفته می شود، این است که در آنها موفق عمل کرده ام و کارگردان ها ترجیح می دهند باز هم در این مدل نقش ها بازی کنم.

 البته من یک بازیگر هستم و قرار نیست که همیشه نقش بزرگ فامیل، خان و پادشاه را بازی کنم. برایم مهم نیست که چه نقشی ایفا می کنم؛ موضوع مهم این است که نقش را دوست داشته باشم و خوب باشد. همین الان اگر نقش یک رفتگر هم به من بدهند بازی می کنم، به شرط آن که خوب باشد و آن را بپسندم.

درباره نقش ارباب که در پس از باران ایفا کردید برایمان بگویید. خودتان چه برداشتی از این شخصیت داشتید؟

موضوع جالب درباره ارباب در پس از باران این است که اگرچه او خان است و افراد زیادی زیردستش هستند، امّا یک فرد زورگو و بد نیست. او شخصیت مثبتی دارد که برای رعیت هایش کارهای خوبی انجام می دهد. برایشان راه و سد می سازد و به آن ها کمک می کند. کارهایی که برای رفاه حال شان خوب است، انجام می دهد. برداشت من از ارباب این است که یک فرد مثبت است نه منفی.

آیا رفتار وی با همسر دومش این برداشت را در ذهن مخاطب القا نمی کند که او فردی زورگو و قسی القلب است؟ آیا این رفتار او به نوعی برای مخاطب ایجاد ابهام و سردرگمی نمی کند؟

برای افرادی که قصه را به صورت کامل دنبال کرده باشند، این سوال پیش نمی آید، چراکه در این سریال به خوبی نشان داده می شود که او در کل فرد بدی نیست. اما وقتی شهربانو ناپدید می شود، او احساس می کند که حیثیتش زیر سوال رفته است و به همین خاطر با او آن رفتار بد را دارد. البته ارباب تا وقتی که واقعیت را نمی داند از شهربانو عصبانی است، امّا وقتی واقعیت را می فهمد، با مهربانی با او برخورد می کند.

جذابیت های این نقش برای شما چه بود؟

 ارباب یک شخصیت چند وجهی دارد. اگرچه خان است و قدرت دارد، امّا یک شخصیت مظلوم است و نه قدرتمند و منفور. مثلاً او را با شخصیت غلام مقایسه کنید. غلام یک شخصیت منفور و فرصت طلب است که حتی حاضر است به قیمت بدبخت شدن برادرزاده اش به همه چیز برسد امّا شخصیت خان این طور نیست. او یک فرد عاقل و البته مظلوم است. از طرف دیگر، ارباب در این سریال خیلی خانواده دوست است. ۱۳ سال است که با همسرش زندگی می کند و فرزندی ندارد، امّا حاضر نمی شود ازدواج کند و در نهایت مادرزنش و همسرش برایش زن دوم می گیرند. این ها نشان می دهد که تا چه اندازه این فرد خوب است.

چرا همسر دوم ارباب از میان رعیت زاده ها انتخاب می شود؟

سوال خوبی پرسیدید. در انتخاب شهربانو که یک رعیت زاده هست، عوامل مهمی دخیل هستند. یکی از موضوعات مهم این است که همسر و مادر زن ارباب نمی خواهند زنی برای او بگیرند که در آینده مشکل ساز شود. آنها دست روی یک دختر رعیت زاده و مظلوم می گذارند تا در آینده ادعایی نداشته باشد. نکته جالب دیگر برای بیننده این است که ارباب حتی اعتراض نمی کند که چرا از میان رعیت زاده ها برایش زن اختیار کرده اند. فقط در یک سکانس که خیلی عصبانی می شود، درباره این موضوع اظهارنظر مختصری دارد، امّا در کل اعتراض آنچنانی ای به این موضوع ندارد.

به نظر شما چرا سریال پس از باران ماندگار شد؟

در هر سریالی مهمترین موضوع قصه است. قصه این سریال به اندازه ای گیرا بود که وقتی من داشتم آن را می خواندم واقعاً نمی تواستم وسط سکانس ها از جایم بلند شوم و مثلاً آب یا چای بخورم. حتماً یک بخش را تمام می کردم و بعد بلند می شدم. به نظر من، پس از باران جزو معدود کارهایی است که بینندگان برای دوباره دیدن آن مشکلی ندارند و واقعاً از اینکه این سریال را تماشا می کنند حس خوبی دارند و این احساس به مخاطب منتقل نمی شود که دارد وقتش را هدر می دهد. از طرف دیگر، پس از باران جزو کارهایی است که هر بار آن را می بینی به نکته جدیدی می رسی و موضوع تازه ای را متوجه می شوی. در کل قصه خوب، کارگردانی حرفه ای و بازی های خوب باعث شد که کار خوبی را شاهد باشیم.

قبل از پخش این سریال، تصور می کردید که تا این اندازه دیده شود؟

بله. وقتی قصه را خواندم به آقای سلطانی گفتم که اگر سریال در عمل هم خوب از آب درآید و با کیفیت ساخته شود، حتماً دیده خواهد شد. متأسفانه ما داستان های خوبی داریم که در عمل خوب درنمی آیند امّا در مورد پس از باران این طور نشد.

به پس از باران چه نمره ای می دهید؟

۱۹.

چرا؟

چون کارهایی هم دارم که نمره ۲۰ می گیرند.

سریال سازی الان با ۲۰ سال قبل که پس از باران ساخته شد چه فرقی کرده است؟

فکر می کنم الان صدا و سیما به اندازه کافی بودجه ندارد که کارهای خوب را حمایت کند و آثاری باکیفیت ساخته شود. موضوع دیگر این است که امروزه ما تکنولوژی هایی داریم که به کمک فیلمسازی آمده اند و این موضوع باعث شده است که کار آسان تر شود. از طرفی، قبلاً بعضی از سکانس ها را نمی توانستیم بگیریم لیکن الان به کمک فناروی به راحتی گرفته می شوند. مثلاً در سریال یوسف پیامبر، یک سکانس بود که چند تا گاو لاغر باید چند تا گاو فربه را می خوردند. اگر فناوری به کمک ما نمی آمد، نمی توانستیم چنین سکانسی داشته باشیم امّا به مدد فناوری های نوین این سکانس به خوبی گرفته شد.

شهربانو جمعه پور