به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از روابط‌عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، مهندس مهران قربانی معاون حمل و نقل این سازمان، با بیان این که در سال گذشته بخش قابل توجهی از مطالبات رانندگان از سوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای رسیدگی شده و اکنون در مرحله اجرا و ارتقای کیفیت اموراست، اظهار داشت: بخش دیگری از مطالبات رانندگان به سایر دستگاه‌های دولتی مربوط می‌شود که این سازمان به عنوان متولی بخش حمل و نقل جاده‌‌ای، از طریق مکاتبه و برگزاری جلسات کارشناسی با سایر دستگاه‌ها از جمله وزارت صمت، سازمان تأمین اجتماعی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت امور اقتصاد و دارائی( سازمان امور مالیاتی کشور) و… در زمینه رفع مسائل و مشکلات موجود، اقدام می‌نماید.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به تأکیدات وزیر راه و شهرسازی درخصوص رسیدگی به مشکلات رانندگان از جمله بیمه تکمیلی درمان، تأمین لوازم و قطعات مورد نیاز، رسیدگی به تخلفات شرکت‌های حمل و نقل و قرارگرفتن شغل رانندگی در زمره مشاغل سخت و زیان‌آور، جلسات کمیته راهبری حمل و نقل جاده‌ای، در راستای رسیدگی به این موارد برگزار و از طریق مراجع قانونی و مجلس شورای اسلامی پیگیری می‌شود.

غلامحسین دغاغله مدیرکل دفتر حمل و نقل کالا، در این نشست، گزارش جامعی  از آسیب شناسی مشکلات رانندگان و کامیونداران کشور و آخرین  اقدامات به عمل آمده  در این خصوص توسط سازمان متبوع و سایردستگاه های ذیربط ارایه کرد و افزود: برای رفع مسائل و مشکلات شغلی رانندگان، طرح‌های پیشنهادی مربوط به بازنگری در قوانین از کار افتادگی و بازنشستگی رانندگان ، اصلاح و بازنگری در قوانین قاچاق کالا و ارز، اتصال سامانه‌های گمرکی در خصوص ورود اطلاعات شرکت‌های حمل و نقل و رانندگان به سامانه سالن اعلام بار ، بازنگری در تخصیص سهمیه سوخت به ناوگان حمل  و نقل جاده‌ای کالا، تا حصول نتیجه، پیگیری می‌شود.

وی اظهار داشت: با بکارگیری فناوری های نوین از جمله راه اندازی سامانه تشخیص هویت رانندگان با اثر انگشت در پایانه های بار بندرامام خمینی (ره) و بندر شهید رجائی. همه امور توسط خود رانندگان پیگیری و واسطه‌ها تا حدود زیادی حذف شده‌اند.

گفتنی است در بخش دیگری از این نشست، نمایندگان کانون انجمن‌های صنفی رانندگان ناوگان جاده ای حمل کالای سراسر کشور، دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی کامیونداران کشور و نمایندگان کانون انجمنهای صنفی موسسات و شرکتهای حمل و نقل کالای داخلی کشور ، نظرها و پیشنهادهای راهبردی خود را در زمینه مسائل مطروحه بیان کردند و خواستار ادامه روند رسیدگی به مطالبات رانندگان از سایر دستگاه‌های اجرایی شدند.

استقبال بالای سرمایه‌گذاران جهت احداث مجتمع‌های خدماتی رفاهی بین‌راهی و تیرپارکها در سال گذشته

با استقبال بالای سرمایه‌گذاران جهت احداث مجتمع‌های خدماتی رفاهی بین‌راهی و تیرپارکها ، تعداد ۳۲۶ فقره موافقت اصولی در سال ۹۷ صادر شد که نسبت به سال ۹۶ به میزان ۵۸ درصد رشد داشته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ،حمیدرضا شهرکی ثانوی مدیر کل دفتر سرمایه گذاری و نظارت بر بهره برداری این سازمان با بیان این مطلب افزود :

باتوجه به نقش مجتمع‌های خدماتی رفاهی در ارائه خدمات مطلوب به کاربران جاده ای و افزایش ایمنی تردد و به منظور تجهیز شبکه راههای کشور به مجموعه‌های یاد شده در سال ۹۷ ، انجام فراخوان جذب سرمایه‌گذاری در زمینه احداث تیرپارکها و همچنین نقاط تایید شده در طرح تفصیلی مکان‌یابی مجتمع‌های خدماتی رفاهی( به تعداد ۴۹۵ نقطه ) و همچنین مسیرهای با هدف گردشگری در دستور کار این دفتر و همچنین ادارات کل تابعه استانی قرار گرفت .

وی افزود:در نتیجه این فراخوان منجر به جذب سرمایه‌گذار در قالب ۳۲۶ فقره موافقت اصولی شده است که نسبت به سال ۱۳۹۶ (با تعداد ۲۰۶ فقره موافقت اصولی) رشدی معادل ۵۸ درصد را نشان می‌دهد.

شهرکی همچنین اعلام کرد : ازسوی دیگر در سال ۹۷ تعداد ۱۰۳ نفر از سرمایه گذاران که استعلام های مربوط را از سایر مراجع ذیربط اخذ کرده‌اند، اقدام به شروع عملیات عمرانی مجتمع های یاد شده را  نموده اند که آمار مذکور نسبت به سال ۹۶( با ۷۳ مورد شروع به ساخت) رشدی معادل ۴۱% درصد را نشان می‌دهد.

شایان ذکر است تعداد مجتمع‌های خدماتی رفاهی بین‌راهی به بهره‌برداری رسیده در سال ۹۷ تعداد ‌۴۷ باب بوده که جمع کل مجتمع‌های خدماتی رفاهی بین‌راهی درحال بهره‌برداری درطول راههای کشورتاکنون ۷۵۲ باب می‌باشد .