به گزارش پایگاه خبری ربیع،  روزنامه فرامنطقه‌ای «رأی الیوم» در سرمقاله امروز خود با عنوان «درج نام ائتلاف عربی در لیست سیاه عاملان جنایات علیه کودکان در یمن؛ ضربه دیپلماتیک شرم آور و بحران‌ساز»، پرسید، آیا چنین امری می‌تواند به پذیرش شکست راه حل نظامی و جستجوی دیگر گزینه‌ها منجر شود؟

در یادداشت این روزنامه الکترونیکی آمده است: اقدام سازمان ملل در درج نام ائتلاف عربی شامل ۱۰ کشور در فهرست سالانه کشورها و رژیم‌هایی که مرتکب جنایات علیه کودکان می‌شوند نشانه سقوط و تباهی این ائتلاف و تنگنایی بزرگ بخصوص برای عربستان است که رهبری آن را برعهده دارد چرا که همین عربستان سال گذشته با اعمال فشار بر بان کی مون، دبیر کل سابق سازمان ملل نام خود را از فهرست مزبور حذف کرد.

رای الیوم در ادامه ضمن انتقاد از ادامه دستکاری سیاسی در گزارش های سازمان ملل، افزود: گزارش سازمان ملل در این خصوص که به امضای «انتونیو گوترش»، دبیر کل آن رسیده به طور مستقیم نام عربستان را ذکر نکرده و با متهم کردن هر کدام از جریان انصار الله و نیروهای دولت یمنی و همچنین گروه القاعده به عنوان طرف‌های مسئول در نقض حقوق کودکان سعی در رعایت تعادل کرده به گونه‌ای که از این گروه ها هم حمایت نکرده باشد اما این طرف‌ها هیچ کدام از اعتبار قانونی در سطح کشورهای عضو ائتلاف عربی برخوردار نبوده و برخی از آنها هم در لیست تروریسم قرار دارند.

به نوشته این روزنامه فرامنطقه‌ای، مهم‌ترین نکته در گزارش دبیر کل سازمان ملل متهم کردن کشورهای عضو ائتلاف عربی به حمله علیه مدارس و بیمارستان‌ها بوده است به گونه‌ای که طی سال گذشته در ۲۸ حمله ای که وقوع آن ثات شده بیش از ۶۸۳ کودک یمنی کشته شدند.

سخنگوی ائتلاف عربی بارها به اشتباه هواپیماهای عملیات طوفان قطعیت در حملات خود به برخی مدارس و بیمارستان ها و مساجد اعتراف کرده و وعده داده که درباره آنها تحقیقات مفصلی انجام شود اما این اعتراف مانع صدور چنین گزارشی نشده و نتوانست جلوی موج گسترده انتتقادهایی که نهادهای بین المللی حقوق بشر به کشورهای ائتلاف وارد می‌کنند، بگیرد.

عربستان سعودی هم اینک میزان خساراتی را که از ادامه جنگ در یمن تا بیش از دو سال و نیم متحمل شده درک کرده جنگی که نتوانست دشمنان اصلی آن و بخصوص ائتلاف الحوثی و کنگره مردمی یمن را به تسلیم شدن و بالا گرفتن پرچم سفید وادار کند یا عبد ربه منصور هادی را به صنعا بازگرداند از همین رو «عادل الجبیر»، وزیر خارجه عربستان اخیرا در اظهاراتی تاکید کرد که راه حل نظامی بحران یمن موثر نبود و راه حل سیاسی واقع گرایانه تر است.

رای الیوم آورده است: چه بسا چیزی که عربستان را به چرخش مواضع خود در قبال جنگ در یمن واداشت تنها بزرگی خسارات جانی و مالی خودش و همچنین خساراتی که به مردم بی گناه یمن آمده و وخامت اوضاع انسانی و طولانی شدن مدت جنگ نیست بلکه اقدام اتحادیه اروپا در صدور تصمیم توقف فروش سلاح و مهمات به عربستان به دلیل بالا رفتن شمار قربانیان غیرنظامی یمن هم از جمله دلایل آن بوده است.

نویسنده یادداشت تاکید کرد: شکست «اسماعیل ولد الشیخ»، فرستاده سازمان ملل به یمن در دستیابی به راه حلی مسالمت آمیز آن هم با گذشت ۲ سال از آغاز ماموریت وی از جمله دلایل پنهان تعلیق پرونده یمن است به گونه‌ای که مذاکرات کویت بین طرف‌های یمنی پس از یکصد روز دیدار و مذاکره از هم فروپاشید و هیچ امید واقعی به امکان از سرگیری مذاکرات وجود ندارد.

وی افزود: با وجود اینکه ائتلاف الحوثی و کنگره ملی تصمیم‌هایی اتخاذ می‌کردند که بیش‌تر یا همه آن مستقل بود اما طرف مقابل یمنی ذره‌ای استقلال در تصمیم گیری نداشت از همین رو در مذاکرات آتی باید حداقل دو کشور عضو ائتلاف همچون عربستان و امارات هم به طور مستقیم حضور داشته باشند.

مقالاتی که برخی نویسندگان بزرگ سعودی نوشته و در مضمون آن به شکست راه حل نظامی در یمن اعتراف کرده و خواستار عقب نشینی از یمن به عنوان یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها می‌شوند و بر حفاظت از مرزهای جنوبی عربستان شامل مناطق جیزان، نجران و عسیر که هم مرز با شمال یمن یعنی منطقه «صعده»، پایگاه الحوثی‌ها می شوند خود انعکاس گرایش جدید عربستان در خصوص بحران یمن است.

در پایان این یادداشت آمده است: ائتلاف عربی که در باتلاق جنگ خونبار یمن گرفتار آمده به نردبانی برای خروج از آن نیاز دارد اما به نظر می‎رسد که سازمان ملل و قدرت‌های بزرگ نمی‌توانند راه برون رفتی پیدا کنند از همین رو بعید نیست که برای کاهش از میزان تلفات شاهد توقف جنگ در ماه‌های آتی شاهد تصمیم یکجانبه از سوی رهبری ائتلاف عربی در خصوص خروج کامل از یمن باشیم باشیم و به نظر ما این گزینه درست‌تر است.

انتهای پیام/فارس